Sunday, 13 June 2010 00:00

Jahta Pēteris I Rīgā

Jahta "ПЕТР I" Jahta "ПЕТР I"

Divas dienas Andrejostā bija vērojama jahta "ПЕТР I", kura iespējams, ieies kreiserburāšanas vēsturē. 

Brauciena, kurš sākās 4. jūnijā Pēterburgā, mērķis ir kļūt pirmajiem, kuri apbrauc apkārt zemeslodei (precīzāk - šķērso visus meridiānus) pa īsāko iespējamo ceļu - apkārt ziemeļpolu ieskaujošajam ledum vienā sezonā. Jahta no Baltijas jūras gar Norvēģijas piekrasti dosies uz ziemeļiem, uz Murmansku un tālāk austrumu virzienā. Atgriešanās paredzēta novembrī.

Līdz šim abi ziemeļu jūras ceļi (Rietumu gar Kanādu un Austrumu gar Krieviju) ir izbraukti atsevišķi. Par pirmo ziemeļrietumu jūrasceļa izbraucēju tiek uzskatīts R.Amundsens 1906. gadā. Kaut arī ir liecības, ka vikingu jūrasbraucēji tur viesojušies jau pirms mazā ledus laikmeta.

Tikai ar burām (Amundsena kuģim "Fram" bija arī 19 Zs dīzelis) ziemeļrietumu jūrasceļu 2007. gadā pieveica francūzis Sébastien Roubinet ar 25 pēdu katamarānu "Babouche".

Ziemeļaustrumu jūras ceļš vēsturiski tika apgūts pa daļām. No kontinenta puses jau kopš 17.g.s pilnībā to izbrauca 1878.g.polārpētnieks Nordenskiölds ar kapteini Luisu Palanderu (Louis Palander). Ar buru jahtu "Apustulis Andrejs" ziemeļrietumu jūras ceļu pirmais izgāja kapteinis Nikolajs Litau (2 sezonās 1996-97.g.), bet 1 sezonā 2001. gadā franču jahta "Vagabond". Burāšanu Krievijas ūdeņos būtiski apgrūtina tur esošā birokrātija un aizliegumi.

2002. gadā "Vagabond" pieveica arī ziemeļrietumu jūrasceļu. Tātad kā iekārojams rekords ir atlicis vien gods būt pirmajiem, kas abus jūrasceļus iziet vienā navigācijas sezonā. Uz šo rekordu vienlaikus "metuši aci" daudzi burātāji, tādēļ nebūt nav skaidrs, kam tas izdosies pirmajiem. Piemēram, šajā pašā maršrutā šogad startē 2 norvēģi ar katamarānu. Ļoti daudz kas atkarīgs no veiksmes un ledus situācijas.

"ПЕТР I"  komanda ir gados jauni. Lielākā daļa, arī kapteinis, jaunāki par 25 gadiem. 8 cilvēku komandā ir arī viena sieviete.

Tērauda jahta būvēta 1992.g. Magņitogorskā, dalībai Kolumba 500 gades regatē.

2009.g. tā ieguva otro vietu savā klasē "The Tall Ship Race".

Jahtas garums 18,5 m; platums 4,6 м, ūdensizspaids: 30 t.

Braucienu atbalsta Krievijas imperatoru Romanovu nama galva, lielkņaze Marija Vladimirovna.

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE