Thursday, 09 September 2010 11:38

Pusceļš aiz muguras

Norvēģu trimarāns Northern Passage, par kura komandu un plāniem jau esam stāstījuši iepriekš šonedēļ beidzot ir sasniedzis Ziemeļamerikas kontinetu. 

Citiem vārdiem sakot, tas nozīmē, ka Ziemeļaustrumu ceļš jau ceļotājiem ir aiz muguras un tagad priekšā stāv otrā ekspedīcijas daļa - Ziemeļrietumu ceļš.

Cīnoties ar gandrīzvai nemitīgu pretvēju vai pilnīgu vēja trūkumu, Northern Passage tomēr ir izdevies pievarēt vairāk kā pusi no sava ieplānotā maršruta. Atgādinām, ka norvēģi jūnija beigās sāka savu ceļojumu ar mērķi kļūt par pirmajiem, kas iespēj apburāt apkārt Ziemeļpolam vienā sezonā. Tādējādi norvēģi ir iesaistījušies sacensībā ar jūnija sākumā Rīgā pabijušo Krievijas jahtu ПЕТР I, kuras mērķis ir tieši tāds pats. Krievi savu ceļojumu iesāka paris nedēļas atrāk, tā sākumā visu laiku turoties krietnu gabalu norvēģiem pa priekšu.

Taisni vēja apstākļi un ne ledus ir radījis visvairāk problēmu norvēģu ekspedīcijai, jo trimarāna pretvēja burāšanas īpašības ir samērā vājas. Trimarāns nevar burāt cieši pie vēja un piedevām drifte ir stipri jūtamāka, nekā tā būtu vienkorpusa ķīļjahtai. Atgādinām, ka Northern Passage ir ASV būvēts Corsair 31 UC sērijveida trimarāns, kurš atsevišķās vietās ir pastiprināts ar kevlaru iespējamam kontaktam ar ledu. Tomēr trimarāns šai ekspedīcijai nav izvēlēts nejauši. Ziemeļaustrumu ceļa pārvarēšana saistīta ar biežu burāšanu seklos ūdeņos, kas ir brīvi no ledus. Arī potenciālā ātruma ziņā trimarāns ir pārāks salīdzinot ar vienkorpusa jahtu. Pagajušo nedēļ, vēl atrodoties Krievijas ūdeņos, Northern Passage sasniedza Krievijas konkurentu Krievijas ostā Pavekā un pirmo reizi pēc starta jūlijā to apsteidza, kamēr ПЕТР I bija piestājis ostā stūres problēmu novēršanai.

Northern Passage pusceļa sasniegšanu atzīmēja ar siltās vilnas apakšveļas nomaiņu. Atsaucoties uz pieredzējušākā komandas locekļa Borges Ouslanda vārdiem, tā esot veca norvēģu tradīcija mainīt apakšveļu speciālos gadījumos. Borgem ceļojumā ir līdzi tikai divi apakšveļas komplekti.

Arī Northern Passage ir savas problēmas un laiks Point Borrow, Aļaskā, kur trimarāns pašlaik ir piestājis, tiks izmantots forštagas remontam un piekaramā Tohatsu 9,8 zs motora servisam. Uz doto brīdi ПЕТР I savas tehniskās problēmas ir novērsuši un jau burā Aļaskas ūdeņos tā kā sacensība par to, kurš būs pirmais Zeimeļpola apburātājs vienā sezonā turpinās.

Daži video no Northern Passage arhīva.

 

Media

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE