Sunday, 07 March 2010 19:50

Krievijā krimināllieta par šveiciešu jahtas braucienu

Jahta "Chamade" ir Francijā būvēta sērijveida alumīnija laiva "Alubat UFO 365" ar paceļamu ķīli. Šobrīd tā realizē projektu, atbalstot orgānu transplantāciju un pacientus ar transplantētiem orgāniem.

Projekta ietvaros jahta apmeklē okeānu skarbākos nostūrus, komandā iekļaujot cilvēkus ar transplantētiem orgāniem: nierēm, aknām, plaušām un pat sirdi. Projekta vadītājs un jahtas kapteinis ir žurnālists Marc Decrey. 2009.gadā Chamade veica burājumu no Norvēģijas uz Krievijas ziemeļiem, apmeklējot Murmansku, Arhangeļsku, Petrozavodsku un caur Baltās jūras - Baltijas jūras kanālu sasniedzot Sanktpēterburgu.

Ekspedīcijas ceļā tika rīkotas tikšānās ar orgānu transplantācijas pacientiem un transplantologiem, rīkotas konferences un forumi. Kuģošanai caur Belomorkanālu ir nepieciešama un tika saņemta personīga Krievijas premjerministra V.Putina atļauja. Speciālas atļaujas tika saņemtas arī Solovecas arhipelāga un etnogrāfiskā arhitektūras brīvdabas muzeja apmeklējumam Oņegas ezera Kižu salā. Ekspedīcijas žurnālā lasāmas lieliskas atsauksmes par krievu viesmīlību, ne tik labas, bet pozitīvas par attieksmi jūras ostās un nožēlas pilni vārdi par eiropiešiem neticamo birokrātiju un šķēršļiem jahtas kustībai Belomorkanālā. Tomēr, neraugoties uz visu birokrātiju, kanāla administrācija ir pārkāpusi Krievijas likumus, iekasējot maksu par kanāla lietošanu pēc tarifa, kas piemērojams Krievijas jahtām. Uz ārzemniekiem attiecas ārzemju kuģu tarifi. Starpība ir 49 217 rubļu (apmēram 860 Ls). Ierosināta lieta par federālajam valsts budžetam nodarītajiem zaudējumiem. No malas gan šķiet, ka nesalīdzināmi lielākus zaudējumus Krievijai rada tās iekšējo ūdensceļu nepieejamība ārzemju jahtām. Likumi, kas tika mīkstināti B.Jeļcina laikā, atkal ir atgriezušies pie padomju laiku kārtības.
 
Jahta Chamade šobrīd ziemo Somijā, Turku. 2010.gada sezonā paredzētais maršruts ved caur Ālandu salām uz Stokholmas arhipeāgu, caur Gota kanālu, Gēteborgu, Šetlandes salām, Farēru salām uz Islandi.

Kapteiņa Marka Dekreja biogrāfijā ir arī ceļojums apkārt pasaulei ar 28 pēdu "Alubat" laivu "Chiloe" 1982.-87. gados, dalība kā burājošam radio reportierim 1989.-90.gada "Whitbread Round the World" regatē uz jahas "Merit" un solo pārgājiens Špicpergenas ziemeļos 2004. gadā.
 
Viņa ieteikumi topošiem tālburātājiem:
  1. Sāciet ātri, cik ātri iespējams. Pārāk daudzi projekti ir pagaisuši daudzu gadu gaidīšanas laikā;
  2. Maza laiva nav slikta. Neieguldiet visu budžetu laivā. Arī ceļā būs mazāk darba;
  3. Lieciet vienkāršu aprīkojumu, pēc iespējas taupošu elektrību. Lai enerģijas bilance ļauj baudīt burāšanu bez dzinēja;
  4. Motors vajadzīgs labs un uzticams. Pat tīras burāšanas entuziastiem. Tas ir drošības jautājums un iespēja izpētīt šaurus kaktus;
  5. Nepieciešam mērķis, mērķis kas motivē apkalpi un novērš korpusa pārvēršanu aļģu dārzā.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE