Monday, 31 May 2010 00:00

Nepatīkams atgadījums Norvēģijā

Kāds ļoti nepatīkams notikums, kas saistīts ar Norvēģijas muitu ir pārvilcis svītru zviedra Šela Olsona(Kjell Olsson) un domājams tagad arī dažu citu ārvalstu burātāju plāniem saistītiem ar burāšanu Norvēģijas ūdeņos. 

Iemesls tam ir kāds Norvēģijas likuma paragrāfs, kas aizliedz turēr ārvālstīs reģistrētu jahtu Norvēģijā ilgāk par sešām nedēļām.

Notikuma, ko vēlos jums pastāstīt, vēsture ir pavisam vienkārša. Šels kopā ar sievu Cecīliju pavadījis brīnišķīgu vasaru burājot gar Norvēģijas krastiem ar savu Zviedrijā reģistrēto jahtu Aquilo, nolēma nākošajā sezonā atgriezties un, kā parasti daudzi tālburātāji dara, savu jahtu izcelt un atstāt pārziemošanai kādā Norvēģijas marina. Pilnīgi ierasta prakse daudzviet un arī civilizētajā Zviedrijā izplatīta lieta, ļāva Šelam droši ar sievu doties mājās, lai gatavotos nākošajai interesantajai burāšanas sezonai Norvēģijā. Tā vismaz domāja jahtas īpašnieks.

Bet nekā nebija. Pusgadu vēlāk savā zviedru pastkastītē Olsonu ģimene saņēma vēstuli no Norvēģijas Muitas, kura kontroles laikā bija atradusi Aquilo Norvēģijas marina.(Šels protams savu jahtu ne no viena neslēpa un kārtīgi maksāja marinas īpašniekam maksu par jahtas pārziemošanu) Zviedrs, kā jau kārtīgs cilvēks, atpakaļvēstulē muitai apstiprināja, ka jahta ir viņa un paskaidroja ar kādu iemeslu tā ir atstāta Norvēģijā. Neko vairāk no Norvēģijas muitas nesaņēmuši, Olsoni nākamajā vasarā atgriezās, lai pabeigtu savu kaimiņvalsts fjordu apceļošanu un laimīgi kopā ar jahtu atgrieztos mājās Zviedrijā. Tomēr tur viņus jau priekšā sagaidīja vēstule no Norvēģijas muitas ar paskaidrojumu par to, ka Olsoni ir mēģinājuši ievest kontrobandu jahtas veidā. Vēstulei bija pievienots rēķins par 201 474 NOK, kas ir apmēram 17 000 LVL, ar ko Norvēģijas muita prasa PVN samaksu par Aquilo.

Faktiem, ka jahta nav nedz Norvēģijā pārdota(bet ir jau atpakaļ Zviedrijā), ka tā nav izmantota nekādai komercdarbībai Norvēģijas teritorijā, ka Zviedrijā, Dānijā un citviet ir pavisam ierasts atstāt jahtu citas valsts marina pārziemošanai, Norvēģijas muitas acīs nav nekādas nozīmes. "Ja reiz lēmums ir pieņemts, tad tas vairs nav apstrīdams. Mēs te vienkārši nespēlējam muitu. Saprotu, ka kādam tas var nepatikt, bet tāds ir likums." - tā lietu komentē Norvēģijas muita. Saprotot lietas bezprecendenta muļķību, Zviedrijas muita jau ir paziņojusi, ka no Olsonu ģimenes parādu nepiedzīs.(Parādu piedziņa no savas valsts muitas puses, kaimiņvalsts labā ir izplatīta prakse Skandināvijā) Tomēr nekas neliecina, ka zviedru "brāļu tautas" birokrāti kaut ko ir gatavi mainīt un Šelam, ja vien viņš vēljoprojām vēlas dzīvot kā godīgs pilsonis, būs jāmeklē rokā 201 474 NOK, lai norēķinātos par " muļķigo ideju" apceļot Norvēģiju jahtā. Un jādara tas atri, citādi Norvēģijas muita ir jau paziņojusi, ka kavējuma gadījumā pamatsumai tiks pievienoti soda procenti.

Te varētu arī beigt. Neviļus nāk prātā gadu atpakaļ Kongo kādā tiesas procesā piespriestais 500 000 000 000 USD sods Norvēģijas valstij par kāda vietēja slepkavību, ko iespējams pastrādājuši divi norvēģi. "Pilnīgs apsurds" toreiz teica Norvēģijas prese un tas bija arī saprotami. Bet tagad norvēģiem ir radusies laba iespēja pašiem uz sevi paskatīties spogulī. Lai veicas!

Katrā valstī ir savi likumi. Tāpēc, lai kur arī Tevi nevilinātu burāt, nebrauc, pirms nēesi iepazinies(-usies) pilnīgi ar visiem likumiem un tikumiem, kas saistīti ar Tevi, kā arzemnieku un Tavu īpašumu. Un pilnīgi visiem. Sevišķi jau ar visapsurdākajiem, jo iespēja ciest no tiem sāpēs visvairāk.

Labs sākums informācijas vākšanai par ceļamērķi ir www.noonsite.com

Vairāk par atgadījumu var lasīt šeit.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE