Wednesday, 23 February 2011 12:27

Pazudis "trakais" norvēģu burātājs Jarle Andhøy (papildināts 27.02.2011.)

Otrdienas rītā Norvēģijas jūras glābšanas dienests ir saņēmis signālu no aktivizētas avārijas radiobojas, kura uzstādīta uz mūsdienu slavenākā un nešaubīgi vistrakākā norvēģu tālburātāja Jarle Andhøy jahtas Berserk, kura ar piecu cilvēku apkalpi pašlaik veica ekspedīciju uz Dienvidpolu.

Pulksten 05.22, kad signāls no radiobojas tika saņemts, jahta un tās trīs apkalpes loceķļi atradās pie McMurdo līča. Pārējie komandas locekļi šajā brīdī atradušies jau uz Antarktiskā kontinenta cietzemes. Līdz šim laikam glābšanas dienestiem nav izdevies sazināties ar jahtu izmantojot satelīttelefonu un tāpēc Berserk un tā komanda izsludināta meklēšanā. Apkārtnē, kurā pašlaik atrodas Berserk, ir dreifējošs ledus, ļoti lieli viļņi un vēja stiprums reizēm sasniedz orkāna spēku. Gaisa temperatūra ir ap - 40 grādiem. Šādi apstākļi pagaidām ir traucējuši iespējamiem glābējiem no Jaunzēlandes tuvoties pēdējai zināmai Berserk atrašanās vietai. Trešdienas laikā apkārtnē ieradīsies lielāki kuģi Stewe Irving un Professor Kromov lai turpinātu pazudušo meklēšanu.
Droši vien ir lieki piebilst, ka būtu grūti pasaules okeānos atrast vietu kur glābšanas darbu veikšana varētu būt vēl vairāk apgrūtināta kā šajos platuma grādos Antarktīdas tiešā tuvumā.

Jarle jau vairākkārt ir burājis gan Arktiskos gan Antarktiskos ūdeņos un ir uzskatāms par ļoti pieredzējušu polāro platuma grādu burātāju. Plašākai publikai viņš ir zināms no vairākiem televīzijas realitātes šoviem saistītiem ar burāšanu, kuros uzskatāmi parādīta viņa interesantā personība. Tāpat Jalre ir pazīstams arī kā vairāku grāmatu autors par savām ekspedīcijām.

24.02.2011. Naktī uz ceturtdienu Norvēģijas glābšanas dienests ir saņēmis ziņu no paša Jarles, kas viena ceļabiedra pavadībā bija atceļā no Dienvidpola. Jarles un viņa pagaidām vēl nenoskaidrotā ceļabiedra stāvoklis ir labs. Abi ceļotāji, atrodoties uz sauszemes, par jahtas un ceļabiedru problēmām nekādu informāciju iepriekš saņēmuši nebija.

Tātad pašlaik meklēti tiek Jarles jahta Berserk un tajā palikušie pārējie trīs ekspedīcijas locekļi.

Papildus informāciju angļu valodā var iegūt šeit.

25.02.2011. 45 jūdzes uz ziemeļiem no vietas, kur signālu raidīja jahtas avārijas boja, atrasts Berserk glābšanas plosts. Visticamāk, tas palaidies no grimstošas jahtas automātiskā režīmā. Nav pazīmju, ka tajā būtu uzturējušies cilvēki. Plosts līdz pusei pildīts ar udeni un leddus vižņiem, tā augšdaļu norāvis vējš. Nav ticams, ka jahta varētu būt aizdreifējusi uz ziemeļiem tālāk par plostu, tādēļ meklēšanas rajons ir kļuvis visai neliels un tiek rūpīgi pārmeklēts. Tomēr cerību atrast izdzīvojušos praktiski nav. Avārijas vietā šobrīd ir ideāli apstākļi - bezvējš, gluds ūdens un lieliska redzamība. Jarle un viņa 18 gadīgais ceļa biedrs Samjuels Massie atrodas atceļā no Dienvidpola un gaidāmi sasniedzam Skota bāzi piekrastē 2-3 dienu laikā.

27.02.2011.Glābšanas un meklēšanas darbi beidzas šodien, 27.02.2011. Norvēģu jahta BERSERK un tās trīs apkalpes loceķļi tiek oficiāli uzskatīti par gājušiem bojā. Pats ekspedīcijas vadītājs Jarle ir dzīvs un drīzumā pametīs amerikāņu McMurdo bāzi Antarktīdā, mājupceļam uz Norvēģiju.

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE