Thursday, 21 April 2016 12:47

Pieci kapteiņu tipi. Kuram piederi Tu?

Pieci kapteiņu tipi. Kuram piederi Tu? Foto: sintija sīmane

Kāds kapteinis Tu esi? Harizmātisks, demokrātisks, stingrs …

Burātāja no Austrālijas Džesika Vatsone, kura pirms vairākiem gadiem uzstādīja rekordu, kā jaunākā persona, kas apburājusi apkārt pasaulei vienatnē, bez pieturvietām un bez palīdzības no malas, piedāvā savu apkopojumu par pieciem atšķirīgiem vadības stiliem, kas noteikti novērojami arī kapteiņu vidū.

Autoritārais

Tradicionālais vadības stils: autoritārais, piespiedu - kapteinis pieprasa komandai, lai tā darītu tā, kā viņš saka, jo viņš atbild par visu. Šādā hierarhiskā kultūrā katram ir skaidri noteikta vieta. Šī stila kapteiņi, šķiet, zina visu, un, iespējams, viņi patiešām arī visu zina, bet pastāv varbūtība, ka zināšanu un prasmju trūkums slēpjas aiz viņu valdonīgās dabas. Kapteiņi ar šādu vadības stilu, visticamāk, nevienam citam nenodos vietu pie stūres rata - skaidrs vizuāls varas apliecinājums. Reizes, kad šāda vadība var būt visefektīvākā, ir krīzes situācijas, kur nepieciešama ātra un izlēmīga rīcība.

Harizmātiskais

Harizmātiskie līderi - lielas, dažkārt dīvainas personības, kuras burātāju aprindās ir labi zināmas un bieži cienītas vai iemīļotas. Šādi kapteiņi piesaista lielisku komandu un iedvesmo viņus sasniegt augstus rezultātus. Tomēr viņu sportiskais sniegums var nebūt noturīgs, jo šie kapteiņi var ieslīgt pašapmierinātībā un var novērsties no tiem, kuriem nesaskan ar viņu lielo personību.

Toņa noteicējs

Šie kapteiņi parasti ir “labākie” vai tehniskajās lietās kompetentākie burātāji uz jahtas. Viņi ir disciplinēti, labi veic savus pienākumus un to pašu sagaida no komandas. Lai arī šiem kapteiņiem ir raksturīgi pieņemt lēmumus bez citu komandas locekļu lielas iesaistes, viņu augstās prasības parasti rezultējas ar augstiem sasniegumiem.

Demokrātiskais

Demokrātiskā stila vadītāji dala savu atbildību un katram komandas loceklim deleģē pienākumus jautājumos, kas saistīti ar drošību un burāšanu. Šī stila vadītājs tiecas pēc visu komandas locekļu iesaistes, bet pieprasa, lai tā būtu uzticīga kopīgam mērķim. Viegls veids, kā pateikt, ka uz jahtas ir demokrātiskā stila vadītājs - visi komandas locekļi uz jahtas būs gatavi darīt visu un jebko. Stūrmanis tīrīs jahtas apakšu pirms došanās ceļā, bet atbildīgais par navigācijas jautājumiem palīdzēs atbildīgajam par burām.

Gādīgais

Gādīgais vai trenera tipa līderis koncentrēsies uz to, lai komandu nodrošinātu ar resursiem, kas tai nepieciešami burāšanai. Šis vadības stils piemīt jahtu īpašniekiem, kuri uzstāj uz to, lai jahta būtu apgādāta ar labākajām jaunajām burām, un ar burāšanu saistītos loģistikas jautājumus vienmēr paturot savās rokās, ļaujot komandai darīt to, ko tā prot vislabāk. Kā jau demokrātisks stils, šis vadības stils pieprasa, lai komanda pilnībā nodotos tās mērķiem. Šie kapteiņi komandas vēlmes liks pirmajā vietā un veltīs savu laiku komandas locekļu, nevis savu prasmju attīstībai.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE