Sunday, 23 October 2011 09:45

Rudens pārgājiens veselā saprāta zemē - Grieķijas "LowSeason" piezīmes

Gadu mijā biju apskatījis GreenLine Hybrid – motorlaivu, pozicionētu, tai skaitā eksburātāju auditorijai. Šo sezonu viens Greenline pavadīja nesteidzīgā ceļojumā no Slovēnijas līdz Grieķijai, kur tā tika ieziemota Aeginas salā. Man bija veiksme izpildīt komandas (balasta) funkciju šī ceļojuma noslēguma etapā. Ja liktenis būs lēmis, tad tuvākajos mēnešos taps apskati arī par Slovēnjas, Horvātijas un Albānijas ūdeņiem, laivas kapteiņa atmiņu un piezīmju pārstāsts. Bet pašreiz, uz karstām oglēm, piezīmes no Grieķijas.

Pārgājiena plānošanai izmantojām GreekWaters Pilot (Rod Heikell ), tas ir atzīstami labs informācijas apkopojums. Izlaidīšu locijā aprakstīto, cik nu iespējams īsi tikai par paša vērojumiem.

Ceļojuma laiks: 23.septembri – 29.septembris. Īsta klusā sezona – ir vietas ostās, viesnīcās un krodziņos. Laika apstākļi kā Latvijā jūlija beigās/augusta sākumā, rīti jau pavēsi, dienas ne pārāk karstas, parādās mākoņi, iepūš rudens vēji. Kopā noietas 225 Nm. 

Maršruts: Jonijas salas: Lefkad, Lefkas-marina, Frikes, Vathi, Sami

Šī bija patīkama iesildīšanās, jūra mierīga, ostas tukšas, visas čartera laivas atgriezās Lefkadā piektdienas vakarā. Šo faktu ir vērts ņemt vērā. Čārtera komandu maiņa ir sestdienās, sestdiena un svētdienas rīts uz ūdeņiem ir klusāki. Divas dienas ļoti nesteidzīgā gaitā un ritmā, nedaudz garlaicīgi, bet relaksējoši.

Varu uzteikt Frikes. Burvīga maza ostiņa, ar mazu ciematiņu un četriem krodziņiem katrai gaumei.

Tālākais uzdevums bija iziet caur Korintes kanālu, un maršruts uzveidojās sekojošs: Messolonghi, Itea, Corinth

Pārgājiens nebija nekāda pastaiga. Patras līcis mūs sagaidīja ar spirgtu E vēju, kurš arvien pieauga līdz 16 mezgliem pie Messolonghi. Nakšņošana ostā bija visai trokšņaina -Messolonghi jahtu osta ir atvērta E vējam.

Osta ir nepabeigts lielprojekts, ar plānoto Grand Opening 2009. gadā (par to liecināja izbalojis plakāts). Nezinu kā ar Grand, bet Opening ir bijis, osta samērā pilna, bet nepabeigta, atrodas tādā kā Andrejsalas vidē, pietrūkst tikai ogļu termināla. Atrodas mazpilsētas nomalē, blakus unikāliem sālsūdens purviem. Bet citādi viss strādā labi – dušas ir lieliskas, dzeramais ūdens, elektrība, dežurants, neliels krodziņš. Tā ir ziemošanas osta ar diezgan vāju tehnisko aprīkojumu, bet samērā piepildīta. Ostā mitinās neliela boaty komūna – jauki ļaudis, kuri dzīvo uz laivām arī krastā. Ostas akvatorijas otrā krastā ir pilsētas piestātne ar norādi – TIKAI ZVEJAS LAIVĀM un TIKAI BURU JAHTĀM. Šīs norādes visi (tīri grieķiskā stilā) ignorē un stājas kā nu var un kur nu var.

Nākamās dienas pārgājiens uz Itea bija tuvu ekstrēmam. Vēja prognoze ap 22 mezgli E, kas nozīmēja vēju visā Korintas līča garumā, un izrādījās vairāk nekā patiesa. Papildus tam, līcis  šaurs un dziļš, rezultātā vilnis ir augsts, stāvs un neprognozējams, tiešais vilnis jaucas ar atstaroto un padara to pilnīgi neizstūrējamu. Līča W gals ir šaurāks, un viļņi tiek saspiesti, pie Eratini pilsētas līcis kļūst pilnīgi nevaldāms. Kalnu ietekmē vējš nedaudz, bet nepārtraukti maina virzienu, kas jauc to visu vēl vairāk. Lielie viļņi (2m un vairāk) nāk pāros, ar ļoti mazu attālumu starp tiem. Te atliek tikai paļauties uz laivas korpusa un mehānisko sistēmu izturīgumu – nedz kursa maiņa, nedz stūrēšana te neko nepalīdz. Autopilots un neturēt mēli starp zobiem ir labākā iespējamā izvēle. 59 Nm bija labs, bet neplānots, pārbaudījums tehnikai un komandai.

Nākošajā dienā vējš nomainījās uz N - NNE, pēc prognozes stabili 20 mezgli. Varētu likties, ka pie šāda vēja vilnim būtu jābūt ciešamam, vējš ir šķērsām līcim. Nekādas bažas neradīja arī Korintas šaurums, pie pašas ieejas kanālā. Tā nebija. Līcis ciešams, kalnu ietekmē salīdzinoša bezvēja zonas mijās ar spēcīga vēja zonām, ūdens kārtīgi sakults, vilnis stabils 1m, reizēm – 1,5m. Bet Korintas šaurums bija pilnīga putra ar ļoti spēcīgu N vēju.

Mūsu lēmums paslēpties Korintas ostās bija kļūda, kas maksāja vienu ceļojuma dienu. Ieeja ostā ir seklumā, pie paša krasta. Ja ostā iesērfot vēl izdevās ar mazu stresu, tad nakšņošana tajā bija pārbaudījums, bet iziešana nākošajā rītā bija pilnīgi nereāla – vilnis plīsa pie pašas izejas, vējš brāzmās 30 mezgli tieši kreisajā bortā, līdz krasta akmeņiem (labajā bortā) kādi 20m. Kā papildus bonuss – šķēršļu josla no dažāda izmēra un materiāla maisiem, kas sapūsti tieši ostas ieejā. Paskatoties kartē šādu ekstrēmu bija grūti iedomāties. Kā vēlāk pastāstīja zinoši cilvēki, tā tur gadoties pie N vēja, vietas īpatnība.

Ja visas citas ostas bija labas vai ciešamas, tad Korintas osta ir vieta, no kuras vajag izvairīties: tā ir sekla (50" jahtai bēgumā (līmeņa maiņa paisums bēgums ap 0.5m), ķīlis sāka sisties pret grunti. Mainot vietu, tā izmeta enkuru kā rezultātā izcēla veselu ķekaru ar visādiem galiem un citu drazu, ieskaitot pagarinātāju spoles. Te vietā piezīme par gandrīz visu apmeklēto ostu īpatnību – zvejas laivas stāv juku jukām ar viesu laivām, kas samazina vietu kā piestāšanai tā manevrēšanai un nodrošina jauku kultūras slāni ostas dibenā.

Mūsu plānošanas kļūda bija nepareizi interpretēta informācija par kanāla darba laikiem. Kanāls ir slēgts vienu dienu nedēļā uz tehnisko apkopi. Parasti tā ir otrdiena, bet var nebūt pilna diena. Plānojot, piezvaniet operatoram un precizējiet apkopes laikus: http://www.periandros.gr/

Korintas kanāls nekādus pārsteigumus nesagādāja, jo grieķiskā attieksme pret lietām (fantastiska līdzība mūsu attieksmei) vairs nevarēja pārsteigt. Kanāla abos galos ir mazi iegremdējami tilti, kad tilts ir iegremdēts, ir jānomainās gaismas signālam. Protams, tas nenotika – sarkans kā dega, tā dega. Vēl interesantāks bija kanāla operatora jautājums rācijā – hei, vai Jūs jau kanālā? Kā izrādījās, tad video kamera kanāla W ieejā nestrādā un operatoram nav ne jausmas, kas notiek ieejā. Ieteikums – ja rindā esi pirmais, stāvi pēc iespējas tuvāk tiltam, tur ir pietiekoša vieta manevrēšanai. Lai gan pa kanālu gājām ar 7 mezgliem (atļautās gaita – 6 mezgli), kanāla operators mūs steidzināja. Acīm redzot, stipri lielākā laiva aiz mums šādā gaitā nevarēja izstūrēt. Bet stūrēt tur vajag akurāti, nav vietas manevriem. Par kanālu maksā E galā, kur laivas ar ārzemju karogu sagaida pieklājīga Grieķu krasta apsardzes oficiera vizīte – dokumentu pārbaude. Tiek pārbaudīts, vai laiva ir reģistrējusies Grieķijas ūdeņos, samaksājusi nodevu un atgādināts par nepieciešamību reģistrēties Egejas jūrā, tuvākajā ostā.

Pēc Korintas līča, Saronikos līcis (ar stipri līdzīgu vēju) likās kā neliela viļņošanās un mūsu pārgājies veiksmīgi noslēdzās ziemošanas vietā – Planaco ostā, Aegina salā. Grieķu pieeja laivu izcelšanai ir tikpat nepiespiesta kā dzīvei kopumā. Īpašniekam to labāk neredzēt. Bet viss beidzās labi un laiva nonāca savā ziemas stāvvietā. Lai gan no malas izcelšanas komandas darbības šķita nesakarīgas, tomēr komanda darbojās profesionāli un darbus izpildīja lieliski. Kā ziemas stāvvieta Aeginas sala ļoti izdevīga, tā ir tikai 1h attālumā (ar Krievijā ražoto prāmi uz zemūdens spārniem Kolkhida) no Atēnām (Pirejas ostas). Bet par ziemošanu jau ir cits stāsts, cenas, vietas un noteikumi, ko varu pastāstīt interesentiem.

Aeginas sala Atēnām ir kā Rīgai – Jūrmala. Tikai velosipēda, vilciena vai auto vietā - prāmis vai laiva. Kopumā ļoti patīkama vieta, iesaku apmeklēt. Ar ostu vajag uzmanīties – tā ir izmēros liela, sastāv no pilsētas ostas un jahtu ostas, bet pilna ar mazām laiviņām un lokālās jahtu čartera kompānijas jahtiņām. Arī low season tur nebija vietas un jahtas stājās divās rindās. Pilsētas ostas akvatorijā piestāj ātrgaitas prāmji un vietējais prāmis, tiem primārs ir kustības grafiks, nevis viļņi ostā. Osta ir pilnīgi atvērta W vējiem un vilnim.

Vēl tikai dažas piezīmes.

Vietas atrašana pēc nosaukuma var radīt pārpratumus, paralēli tiek izmantoti trīs nosaukumi: grieķiski, grieķiski ar latīņu burtiem, angliskotais.

Mums bija Reymarin ar Navionics Paltinium 2011.gada kartēm. Informācija nav precīza, vismaz 2 vietās mēs bijām uz sauszemes, lai gan acīm redzami tā nebija.

No pilsētām un ciematiem ūdenī tiek sapūsti dažādi maisi, pārgājiena laikā 2 lielos cukura maisus redzēju blakus laivā, gan jūrā, gan līcī. Ja tādu noķer uz skrūves, vilnī un vējā, izklaides būs karaliskas. Vētras enkuru vajadzētu turēt gatavībā.

Izvērtējot laika prognozes, vajag ņemt vērā reljefu, tas būtiski ietekmē vēju un viļņus. Mēs izmantojām 3 prognozes – Windguru, Windfinder un vietējo Poseidon. Neviena nedeva realitātei atbilstošus rezultātus, bet indikācija bija pareiza. Kas ir loģiski – situācija kardināli mainījās mazāk kā 6 Nm attālumā, ar tādu precizitāti sistēmas nestrādā.

Degviela un ūdens ir pieejami visur. Tikai Lefkada bija stacionārais degvielas tanks. Citās ostās to nodrošināja jaukas, mazas mašīnas, gan dīzelis gan benzīns, arī ūdens.

Valsts nodevu 10EUR par nakti pilsētas ostās no mums tā arī neviens neiekasēja – Low Season.

Pamatā stāvēšana uz enkura ar foru/ahteru uz krastu, jahtu ostās ir enkura gali. Reizēm tie tik resni, ka nevar uzlikt uz klampes.

Uzturēšanās salu ostās un kontinenta ostās ir būtiski atšķirīga. Uz salām - ostu apkalpošana ir bizness, kas nosaka atbilstošu attieksmi, uz kontinenta - kuģotāji ir kaut kas līdzīgs runājošiem klejojošiem suņiem (to bija daudz visās ostās) – jauki, drusku nekopti, bet nebūtiski un viegli apgrūtinoši radījumi.

Grieķijā veselais saprāts ņem virsroku pār racionālo un loģisko domāšanu – nedarīt neko, kamēr lietas strādā. Tīrība un kārtība acīm redzami ir Grieķijas kultūras sastāvdaļa, tās uzturēšana neprasa papildus pūles, tas izskatās pēc organiska un nepiespiesta procesa. Sazināšanās nesagādā grūtības, ja angļu mēli neprot veikalnieks, tad veikalā būs kāds, kurš laipni palīdzēs. Bet, ja nebūs – zīmju valoda un relaksētā attieksme visu atrisinās.

Te ir jauki un kādreiz vajag pamainīt vidi. Greenlain ir lieliska laiva, bet tā ir un paliek tikai laba motorlaiva. Neticu, ka tā var uzrunāt kārtīgu, lai arī no burāšanas sagurušu, burātāju (tieši šī bija viena no ražotāju mērķa auditorijām).

Tomēr, pārgājiena beigās, sapnī redzēju savu mazo koka laivu un Rīgu rudens krāsās, beidzamo izbraucienu caur Rīgas kanālu, jau izteikti vēso Rīgas līci, ne pārāk laipnos Latvijas iedzīvotājus. Lai saprastu, cik labi ir mājās, reizēm vajag aplūkot pasauli. Šādām vajadzībām Grieķijas salas septembra beigās ir laba, bet vējaina izvēle.

20 komentāri

 • Bliliat Monday, 30 January 2023 08:53 Bliliat

  It s a lot easier to look here for that update than to wade through tons of BFP announcements from women who may or may not have had this particular symptom acne medication accutane Another found that acute tamoxifen decreased inflammatory nitric oxide synthase activity after MCAO, as measured by nitrotyrosine levels Osuka et al

 • Loleodons Saturday, 28 January 2023 10:41 Loleodons

  First, we used DAPI staining, which determines nuclear morphology Fig clomid success stories How do they do this

 • whadetS Friday, 27 January 2023 04:21 whadetS

  otc provera clomid I am checking to see how long after stopping Evista does it take to get out of your system

 • Doxaddere Thursday, 26 January 2023 11:08 Doxaddere

  online pharmacy finax Dethlefsen L, Huse S, Sogin ML, Relman DA

 • Appethy Thursday, 26 January 2023 09:58 Appethy

  Nevertheless, in some situations testing for LB is discouraged altogether, specifically when the patient is clinically diagnosed with an EM how can i buy priligy in usa Monitor Closely 2 levoketoconazole will increase the level or effect of fludrocortisone by affecting hepatic intestinal enzyme CYP3A4 metabolism

 • Attipse Sunday, 18 December 2022 07:41 Attipse

  There is a prevailing opinion that because chronic endometriosis is often asymptomatic, it can only be diagnosed through an endometrial biopsy overnight cialis delivery

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE