Monday, 20 April 2015 14:29

Aristokrātiskā 18.gadsimta franču fregate dodas vēsturiskā ceļojumā uz ASV

Aristokrātiskā 18.gadsimta franču fregate dodas vēsturiskā ceļojumā uz ASV Foto: Hermione Voyage in the U.S.

1780. gadā franču karakuģis Hermione pāri Atlantijas okeānam nogādāja 23 gadīgo franču aristokrātu, ģenerāli Lafajetu uz ASV, lai viņš palīdzētu Džordža Vašingtona spēkiem Amerikas Neatkarības karā.

Sestdien, 18.aprīlī, fregates Hermione autentiskā replika atstāja Francijas krastus, lai atkārtotu 18.gadsimta jūras ceļojumu uz ASV un no jauna stiprinātu Francijas un ASV vēsturiskās attiecības. 

 

Foto: jaunā Hermione atstāj Francijas krastus, lai dotos vēsturiskā ceļojumā uz ASV 

 

Fregati militārām vajadzībām no 1978. līdz 1779. gadam uzbūvēja Ročefordas kuģu būvētavā Francijas rietumos. Tā bija viegla un ātra Concorde klases 32 lielgabalu fregate ar labām manevrētspējām. 1793.gadā pilota pieļautas navigācijas kļūdas dēļ tā uzskrēja uz sēkļa un tika pamesta jūrā pretim Bretaņas krastiem.

 

Foto: fregate Hermione 18.gadsimtā  (avots: wikipedia)

 

Savu nozīmīgo vietu vēstures lappusēs fregate iemantoja, pateicoties Lafajetam, kurš 1780. gada 11.martā no Ročefordas devās uz Bostonu, ASV. Tur viņš ieradās 38 dienas vēlāk, 28.aprīlī, atvedot līdzi toreiz vēl slepenas ziņas, par to, ka ir nodrošināts franču karaspēka atbalsts Vašingtona spēkiem.

Lafajeta brauciens iezīmēja Francijas un ASV savstarpējo attiecību sākumu, kurā jaunajam ģenerālim bija nozīmīga loma un viņš tiek uzskatīts par Francijas  - ASV sadarbības dibināšanas tēvu.

 

Foto: ģenerālis Lafajets, kuram bija nozīmīga loma ASV neatkarības iegūšanā (avots: wikipedia)

 

Replikas būvniecību 1992. gadā ierosināja Starptautiskais jūras centrs. Būvniecība tika uzsākta 1997. gadā. Tās pabeigšana prasīja 17 gadus un aptuveni 25 miljonus eiro. 2014. gada 7.septembrī fregate uzsāka jūras spējas pārbaudes braucienus.

Fregates kopija būvēta, par pamatu ņemot Hermionei līdzīgo Concorde klases burinieka rasējumus, kapteiņu pierakstus, kā arī pašas Hermiones vraku, kuru no jūras dzelmēm izcēla 1992.gadā.

Lai saglabātu autentiskumu, fregates kopija būvēta, izmatojot tāda paša veida materiālus un metodes kā oriģināla būvniecībā. Cik iespējams, būvniecībā izmantoti autentiski darbarīki.

Tomēr, ievērojot mūsdienu drošības prasības, jaunā Hermione ir aprīkota ar diviem dzinējiem, modernu navigācijas sistēmu, elektriskajiem ģeneratoriem un minimālām ērtībā. Tāpat uz kuģa nodrošināti dzīvošanai atbilstoši sanitārie apstākļi.

Kuģa korpuss ir pilnībā būvēts no ozolkoka.

Lai nodrošinātu autentiskumu, ozoli, apmēram 2000 koku, iegūti no Francijas mežiem. Spraugu aizpildīšanai starp plankām izmantota apmēram viena tonna pakulu.Drošības nolūkos, lai izvairītos no planku pārlieku kustēšanās, tās tika stiprinātas ar skrūvēm un nevis tapām.

Lai novērstu ūdens iekļūšanu kuģī, masts stiprināts ar līmi nevis metāla stīpām, kā tas bija oriģinālajai fregatei.

Drošības nolūkos un svara samazināšanai, visi 32 lielgabali ir būvēti no viegla materiāla un tie kalpo vienīgi kā dekori.

Takelāža ir veidota no kaņepāju virvju sistēmas, bet buras, izturībai un vieglākai lietošanai, šūtas no sintētikas vilnas materiāla vietā.

 

Foto: 21.gadsimta fregates Hermione būvniecība

 

Fregate “L’Hermione”

Garums (loa): 44.2 m (145 ft)

Kopējais garums: 65 m (213 ft)

Platums: 11.2 metri (36 ft)

Augstums:  54 m (177 ft)

Igrime: 5 m ( 16ft 4in)

Tonnāža: 116 tonnas

Dzinējspēks: buras, dzinējs

Virves: 15 jūdzes

Buru laukums: 330ft2 (1,000m2)

 

Fregates 72 cilvēku komandu lielākoties veido brīvprātīgie. Lai piedalītos aizraujošajā ceļojumā, daļa no viņiem ir uzteikusi darbu un ierasto komfortu. Viena trešdaļa no komandas ir sievietes, kuru vidējais vecums ir 27 gadi.

Lai burātu uz fregates, komanda gadu trenējās apgūt seno burāšanas tehniku, ieskaitot kāpšanu augšup uz rājām, lai manuāli varētu manavrēt gan rājām, gan burām. Ikdienas režīms uz kuģa ir sadalīts tradicionālajās maiņās - četras stundas maiņā, četras brīvas. Katrā maiņā ir ap 21 cilvēks.

Fregati nozīmīgājā ceļojumā vadīs Francijas jūras spēku veterāns ar 30 gadu pieredzi un 7 gadu pieredzi uz buriniekiem, kapteinis Jans Karū (Yann Cariou). Otrā kapteiņa uzdevumus pildīs 29 gadus vecā jūras spēku leitnante  Šarlēna Gikela (Charlene Giquel).

 

Foto: fregates Hermione brīvprātīgo komanda  

 

Plānots, ka Hermiones dubultniece ASV ieradīsies 5.jūnijā, vispirms piestājot Jorktovnā, Virdžīnijā, kur notika izšķirošās cīņas par Amerikas neatkarību un kur Hermione piedalījās blokādē, kas vainagojās ar britu  armijas oficiera Lorda Kornvela un viņa armijas padošanos. Fregate pavisam plāno apmeklēt 12 vēsturiskas vietas, ieskaitot Bostonu.

Katrā pieturvietā fregate būs atvērta publikas apskatei, piedāvājot dažāda veida izglītojošas, kultūras, izklaides un citas aktivitātes.

 

Foto: plāntos, ka Hermione apmeklēs 12 vēsturiskas vietas ASV, kurām ir nozīmīga loma Amerikas Neatkarības cīņās  

 

'L'Hermione' projekta mājaslapa

 

Video

 

 

Foto

 

 

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE