Sunday, 02 September 2018 10:38

Arī pāvests Francisks aicina attīrīt jūras un okeānus no plastmasas atkritumiem

Arī pāvests Francisks aicina attīrīt jūras un okeānus no plastmasas atkritumiem Foto: sintija sīmane

Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks ir pievienojies to daudzo okeāna vides aizsardzības aktīvistu, tajā skaitā arī burātāju un burāšanas organizāciju, centieniem iesaistīt sabiedrību kopīgā cīņā par okeānu attīrīšanu no plastmasas atkritumiem.

"Mēs nevaram pieļaut, ka mūsu jūras un okeāni tiek piemēsloti ar bezgalīgiem peldošas plastmasas laukiem", pāvests vēstīja Pasaules dienā lūgšanām rūpēs par radību vēstījumā, kas notika 1. septembrī.

“Arī šajā gadījumā ir nepieciešama mūsu aktīva apņemšanās, lai risinātu šo ārkārtas situāciju”, aicina pāvests.

"Bēdīgi, ka pārāk daudzi centieni cieš neveiksmi, jo nav efektīvu noteikumu un kontroles līdzekļu, it īpaši attiecībā uz jūras apvidu aizsargāšanu ārpus nacionālajām robežām."

 

 

Okeāni klāj atpuveni 71 % no Zemes virsmas, un jūras un okeānus piesārņojošie atkritumi ir atrodami gandrīz visur.

 

Infografika: Volvo Ocean Race

 

Kā liecina visaktuālākie dati par piesārņojuma līmeni okeānos, vislielākā mikroplastikas koncentrācija - 349 daļinas kubikmetrā konstatēta Dienvidķīnas jūrā, kas savienota ar Kurošio straumi un Klusā okeāna Ziemeļu straumes atzaru.

Tam seko Gibraltāra šaurums, kas savieno Vidusjūru ar Atlantijas okeānu, ar mikroplastikas koncentrāciju - 307 daļiņas kubikmetrā.

Trešā augstākā mikroplastikas koncentrācija - 224 daļiņas kubikmetrā konstatēta Skagerakā - jūras šaurumā starp Skandināvijas un Jitlandes pussalu, un kas Baltijas jūru savieno ar Atlantijas okeānu.

Datus ievāca komanda Team AkzoNobel un komanda Turn the Tide on Plastic ar speciālām zinātniskām ierīcēm okeāna burāšanas sacensību Volvo Ocean Race 2017-2018 laikā.

Kopā ir savākti 75 paraugi visdažādākajos okeānu reģionos. No tiem mikroplastika nav konstatēta tikai trijos paraugos.

 

 

Cīņā par ūdeņu nepiesārņošanu ar plastmasu un ilgtspējīgas attīstības veicināšanu vispār kopš 2017. gada nogales aktīvi ir iesaistījusies arī burāšanas sporta jumta organizācija World Sailing. Tās organizētajās sacensībās, piemēram, netiek izmantotas plastmasas pudeles, kokteiļsalmiņi.

 

Vides ilgtspējības pasākums Ķīlē, Ķīles nedēļas laikā šā gada jūnijā / Foto: sintija Sīmane

 

Lai veicinātu ilgtspējības attīstību caur sportu, 2017. gada novembrī World Sailing publicēja Ilgtspējības programmu 2030.  

 

 

2018. sākumā World Sailing kļuva par pirmo starptautisko sporta federāciju, kas saņēma starptautisko ilgtspējības sertifikātu pasākumu nozarēm - ISO 20121.

 

 

 

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE