Monday, 08 June 2015 15:00

Šodien - Pasaules okeānu diena

Šodien, 8. jūnijā, visā pasaulē atzīmē Pasaules okeānu dienu.

Pasaules okeāns ir visu Zemes okeānu kopums. To veido Atlantijas, Dienvidu, Indijas, Klusais un Ziemeļu Ledus okeāns. Visi pasaules okeāni savā starpā ir labi savienoti un veido vienu vienotu, milzīgu ūdenstilpi. Rezultātā no jebkura Pasaules okeāna piekrastes punktu pa ūdens virsmu var sasniegt jebkuru citu piekrastes punktu.

 

 

Pasaules okeāna platība ievērojami pārsniedz sauszemes teritoriju. Tas plešas 361 miljona kvadrātkilometru platībā un aizņem 70,8% no Zemes virsmas.

Terminu "pasaules okeāns" ieviesa 20. gadsimta sākumā okeanogrāfs Jūlijs Šokaļskis.

 

 

Lai godinātu pasaules okeānus un palīdzētu cilvēcei neaizmirst par to, ka Pasaules okeāns būtībā ir mūsu planētas šūpulis, bet tā resursi ir svarīgākais civilizācijas attīstības faktors, ANO Vispasaules samitā Riodežaneiru (Brazīlija), kas notika 1992. gadā un bija veltīts stabilai attīstībai, Kanāda ierosināja svinēt Vispasaules okeāna dienu (8. jūnijs).

ANO oficiāli šo dienu atzina 2008. gadā.

Jau vairākus gadus Pasaules okeānu dienas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību pasaules okeānu un jūru ekoloģiskajam stāvoklim, jo ūdeņi cilvēces darbību dēļ kļūs aizvien piesārņotāki. Samazinās arī zivju skaits.

 

 

Starptautiski Pasaules okeānu dienas atzīmēšanu koordinē nevalstiskā organizācija The Ocean Project (ASV).

 

1 komentārs

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE