Wednesday, 25 May 2016 11:23

Latvijas jahta Roccabella uzvar Volcano regatē savā grupā; slavenajam Rambler trīskāršs panākums

Latvijas jahta Roccabella uzvar Volcano regatē savā grupā; slavenajam Rambler trīskāršs panākums Foto: IMA / Gianluca Di Fazio

Rojas jahtklubā pierakstītā XP 44 jahta Roccabella (LAT 911) kapteiņa Sauļusa Veselauska vadībā Tirēnu jūras Volcano regatē Itālijā izcīnīja 1. vietu ORC grupā.

IRC grupā, piekāpjoties jahtai Hi-Fidelity (Dienvidāfrika) par 1 stundu, 48 minūtēm un 22 sekundēm (pēc pārrēķina laika), Roccabella ierindojās 2. vietā.

Roccabella, kurai šogad šīs bija pirmās sacensības, apmēram 329 jūras jūdzes garo distanci veica divās dienās, desmit stundās, sešās minūtēs un 10 sekundēs, uzrādot otro ātrāko faktisko distances laiku savā grupā. Pēc pārrēķina (veikts, ņemot vērā jahtas balli) Roccabellas laiks ir trīs dienas, sešas stundas, 54 minūtes un 13 sekundes, kas ORC grupā turpat par četrām stundām tai ļāva apsteigt otrās vietas ieguvēju Open 42 jahtu Kuka-Light (Šveice).

“Skarbi”, tā sacensības vienā vārdā raksturo komandas stūrmanis Edgars Salmanis, kurš šajā regatē piedalījās pirmo reizi.

“Startējām cienījami. Distancē turējāmies pie ģenerālā kursa, citi gāja dziļāk jūrā. No navigācijas viedokļa distance ir viegla. Gājām borts bortā ar Phosphorus [aut. piezīme - Marka Emersona Rodman 42 jahtu Phosphorus (Lielbritānija)], bet nepalaidām.”

E. Salmanis pastāstīja, ka sacensību laikā ir piedzīvots gan bezvējš, gan ļoti stiprs vējš. Lielākais ātrums, ko fiksējuši, ir 35 mezgli Neapoles līcī starp Kapri salu un Sorento pussalu. Pirmajā regates dienā līdz pusnaktij gājuši cieši pie vēja. Naktī vējš nolūzis līdz vēja vēsmām, kas nepārtraukti mainījušas virzienu, apgrūtinot burāšanu. Līdz Stromboli vulkānam tikuši ar rīta brīzi. Pēc tā apņemšanas vēja stiprums bijis ap 15 mezgliem, kas vēlāk pieņēmies spēkā. Piedzīvots arī negaiss. Tuvojoties finišam, vējš atkal nolūzis, liekot komandai dīkstāvē pavadīt apmēram divas stundas. Finišēt varējuši vien tad, kad parādījusies vakara brīze.

Neiztikuši arī bez tehniskiem sarežģījumiem. Atpakaļceļā trūkusi grotfalle un līdz ar to saplīsusi arī bura. Tas palēninājis jahtas gaitu.

Vezūra vulkāns / Foto: E. Salmanis

Jahtas Roccabella komanda distancē / Foto: IMA / Gianluca Di Fazio

Jahta Roccabella distancē / Foto: Gatis Rozenfelds

Tāpat E. Salmanis atklāja, ka Volcano regate ir no tām regatēm, ar kuru mazajām jahtām sākt sezonu Vidusjūrā un pārbaudīt jahtas tehnisko stāvokli.

Vērtējot konkurentus, E. Salmanis norāda, ka komandas ir pieredzējušas un spēcīgas, un šādās regatēs piedalās regulāri. Roccabellas komanda kopā ir trīs gadus, un tās sastāvā ir gan pašmāju burātāji, gan citu valstu pārstāvji, ko E. Salmanis atzīst par lielu vērtību, jo katrs nāk ar savu atšķirīgu pieredzi, no kuras var mācīties arī citi.

Maxi jahtu grupā,neskatoties uz ļoti mainīgiem un daudzbrīd lēna vēja apstākļiem, uzstādot jaunu distances rekordu, par uzvarētājiem grupā un kopvērtējumā kļuva Džordža Deivida pēc īpaša pasūtītjuma būvētā jahta Rambler distanci, kas Maxi jahtām bija 398 jūras jūdzes, veica vienā dienā, 14 stundās, 20 minūtēs un 18 sekundēs. Iepriekšējo laiku, kuru 2015. gadā uzstādīja jahta Esimit Europe 2 (Slovēnija), Rambler laboja par septiņām stundām.

Maxi jahta Rambler 88 distancē / Foto: IMA / Gianluca Di Fazio

“Esmu pārsteigts [par rekordu], jo distancē tika gaidīts lēns vējš, tomēr vidēji mēs gājām ar 10 mezgliem,” pēc sacensībām atzina Deivids.  

Maxi jahta Shirlaf distancē / Foto: IMA / Gianluca Di Fazio

Savukārt pagājušā gada kopvērtējuma uzvarētāja Džuzepes Putini Swan 64 jahta Shirlaf (Itālija) šogad palika priekšpēdējā 5. vietā, apsteidzot vienīgi Open 60 jahtu OZ (Nīderlande / Krievija), kuras viens no kapteiņiem un stūrmaņiem ir latviešu burātājs Ilgonis Balodis.

“Mūsu sacensības bija tālu no gaidītā. [..] Mūsu problēma šajā regatē bija mūsu uzrādītais laiks galvenajos distances punktus, piemēram pie Alikudu salām,” tā savu sniegumu raksturo komanda stūrmanis, bijušais Amerikas kausa dalībnieks Paolo Cians.

Jahtas Roccabella komanda ar balvām / Foto: Gatis Rozenfelds

Dienu pirms Volcano regates komandām bija  warm-up sacensības Gaetas Trofejas regate, kurā Roccabella komanda izcīnīja 1. vietu. Maxi grupā labākais rezultāts jahtai Atlanta II (Itālija).

Savukārt Volcano regates aizsācēja piemiņai veltītā balva Gianfranco Alberini Challenge Trophy, kuru pasniedz Maxi jahtu komandai, kas sacensībās parāda vislabāko sportisko garu, šogad tika visu līdzšinējo Volcano regašu dalībniekam, RP 60 jahtas Wild Joe (Ungārija) kapteinim Martonam Jozsam.  

Šīs bija pirmās Starptautiskās Maxi klases asociācijas sacensības, kurās tika ļauts startēt jahtām, kas īsākas par 18,2 metriem (ne Maxi), ja vien to IRC balle ir vismaz 1,102.

Visi rezultāti

"

Šā gada Volcano regate - sestā pēc kārtas, notika no 18. līdz 21. maijam Tirēnu jūras dienvidu daļā. Sacensību sākums un finišs ir Gaetā (Itālija), kas atrodas 80 km uz ZR no Neapoles.

IRC / ORC grupas jahtas veica saīsinātu distanci - 329 jūras jūdzes, turpceļā apņemot uz ZA no Sicīlijas atrodošos aktīvo Stromboli vulkānu un Stromboličio - nelielu bazalta akmeņiem klātu zemes strēli, uz kuras atrodas bāka, bet atpakaļceļā noejot gar Kapri salu.

Vulkānu ceļš - kā tautā tiek dēvēta šī viena no aizraujošākajām regatēm pasaulē - ir izaicinājumiem bagātas sacensības, kurām raksturīgi neprognozējami laikapstākļi un līdz ar to iepriekš precīzi nezināma distance, kuru iedod tikai starta dienā.

Distance ir smaga, ar ārkārtīgi mainīgu vēja stiprumu, kas var svārstīties no bezvēja līdz vētras stipruma vējam, bet to kompensē skaistie dabas skati, kā arī iespēja redzēt aktīvos vulkānus darbībā.

Volcano regate ir otrais pavisam no četriem Starptautiskas Maxi jahtu asociācijas debijas pasākuma Vidusjūras Maxi ofšora izaicinājuma posmiem un pirmā regate šogad. Nākamais posms būs Girglia Rolex kauss  (jūnijs) un Palermo - Montecarlo sacensības (augusts).

Video - 2016. gada Volcano regates starts

Jahta Roccabella startē pie tiesnešu kuģa starta līnijas otrā galā. 

 

Foto - Volcano regate 2016 

Foto: Gatis Rozenfelds

Foto: IMA / Gianluca Di Fazio

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE