Wednesday, 12 August 2009 20:48

Round the Island Race 2009

Šī gada jūnija vidū no 19. līdz 21. datumam, man radās iespēja piedalīties populārajā vienas dienas regatē "Round the Island Race", kuras laikā burā apkārt Vaita salai (Isle of Wight) pretēji pulksteņrādītāja virzienam, vienlaicīgi nedēļas nogali pavadot Solentā uz jahtas. 

Šāda iespēja arī nekavējoties tika izmantota. Iekļuvu komandā uz "Jeanneau Sun Odyssey 52.2" jahtas "Great Escape of Southampton".

Kopumā mūsu komanda sastāvēja no desmit komandas locekļiem. Kā visgudrākie un viszinošākie bija kapteinis un viņa palīgs. Visa pārējā komanda bija sabraukusi no malu malām. Divi cilvēki no Itālijas, divi no Austrālijas un pa vienam no Apvienotās Karalistes, Nīderlandes, Austrijas un Latvijas. Pati jahta atradās "Humble Mercury" jahtklubā, apmēram stundas gājiena attālumā no paredzētās starta vietas.

Nedaudz par pašu regati.

Pirmo reizi regate tika rīkota 1931. gadā, kuras laikā tika izcīnīta leģendārā “Gold Roman Bowl” balva. Pirmajā regatē piedalījās tikai 25 jahtas. Šogad regatē dalību bija pieteikušas 1779 jahtas un vairāk kā 16 tūkstoši burātāju. Absolūtais rekords tika uzstādīts 2008. gadā, kad dalību pieteica 1875 jahtas. Distance katru gadu paliek nemainīga. Starts tiek dot pie Cowes ostas no "Royal Yacht Squadron". Kurss tiek uzņemts WSW uz tālāko salas rietumu ragu, kur atrodas Needles bāka. Tad kurss pagriežas uz SE un turpinās līdz salas dienvidu punktam St Catherine’s Point no kura turpinās uz austrumu galu, kur atrodas Bembridge osta. Tiek apņemta Bembridge boja un atpakaļ uz finišu pie Cowes ostas. Kopējais distances garums ir nedaudz vairāk par 55 jūdzēm. Absolūtie rekordi distances veikšanā vienkorpusa jahtām pieder ICAP Leopard, 03h 53m 5s. Daudzkorpusu jahtas, kā ierasts, ir nedaudz ātrākas un to absolūtais rekorda laiks ir 03h 08m 29s.

Šinī gadā visas jahtas bija sadalītas 11 starta grupās, kuras startēja ik pa desmit minūtēm no 07:30 līdz 09:10. Katrai starta grupai bija jāpaceļ noteiktas krāsas karogs un jānes tas visas regates laikā. Pirmajās starta grupās startēja ātrākās jahtas, tādas kā "OPEN 60 Cliper 68" un daudzkorpusu jahtas, ieskaitot "Extreme Volvo 40". Kopējais jahtu klāsts no "Cliper 68" nonāk līdz pat "Laser" švertlaivām. Kopumā jahtas bija sadalītas 7 dažādās handikapa grupās, kuras savukārt katra bija sadalīta vismaz četrās apakšgrupās un 1 viena dizaina grupās. Tas viss kopumā deva apmēram 80 ieskaites grupas.

Komandas kopā sabraukšana notika piektdienas pēcpusdienā, kad jahtklubā lēnām ieradās visi komandas dalībnieki. Turpat jahtklubā bija arī pasūtīts galdiņš vakariņām, kuru laikā notika iepazīšanās un arī pienākumu sadalīšana nākošās dienas regatei. Manos pienākumos tika iedalīta grota trimmēšana. Pavakariņojuši, iedzēruši pa pāris aliem un sagaidījuši pēdējo vakara laika prognozi devāmies pie miera. Vēju nākošajai dienai solīja mēreni stipru no rīta un vājāku pēcpusdienā.

Ceļamies no rīta jau sešos. Starts mūsu grupai ir paredzēts 08:10 pie Cowes ostas. Pamostoties ir dzirdama nepatīkama skaņa. Pa klāju vienmērīgi dungo lietus lāses. Bet skats uz dzīvi nav tik drūms. Kamēr pabrokastojam un sagatavojamies atiešanai, tikmēr arī lietus ir beidzies. 06:45 atejam no piestātnes un uzņemam kursu uz starta līniju. Pa ceļam savelkam visas buras un beigās ierodamies uz starta līnijas gandrīz laikā. Nokavējam pāris minūtes.

Pie starta līnijas vistiešākajā nozīmē var jau manīt lielā pūļa efektu. Mūsu starta grupā startēja apmēram 250 jahtas. Pirmās sadursmes notiek jau uz starta līnijas. Trīs jahtas vienlaicīgi nesadala tām atvēlēto ūdens akvatoriju un – sadursme. Tomēr viss beidzās veiksmīgi un visas trīs turpina regati. Mūsu kurss ir cieši pie vēja uz nākošo pagrieziena punktu pie Needles bākas. Izdodas izrauties no lielā pūļa uz ziemeļiem un ar brīvu vēju uzsākam distanci, kā vieni no savas grupas līderiem.

Tuvojoties Needles bākai, vējš lēnām pieņemas spēkā un vienlaicīgi arī mākoņi sāk izklīst. Needles klintīm tiekam garām bez liekiem sarežģījumiem un nekavējoties paceļam spinākeru. Tā kā kurss ir pagriezies pret bēguma straumi, tad turamies gar pašu krastu, kur pretstraume ir mazāka. Lielajā jahtu pūlī jau sen esam pazaudējuši jebkādu saprašanu, kurā pozīcijā atrodamies.

Tuvojoties St Catherine ragam, esam noķēruši divus "Cliper 68", kuri startēja pirmajā starta grupā. Tātad pašreizējam rezultātam nevajadzētu būt pārāk sliktam. Šeit arī pabraucam garām vienai "Laser" laiviņai. Vējš jau paspējis pieņemties spēkā līdz 6 ballēm, kas arī ir par iemeslu pirmajiem redzamajiem bojājumiem. Gandrīz vienlaicīgi divas jahtas turpat blakus paliek bez spinākeriem. Abām viena un tā pati kļūda – netiek galā, halzējot ar spinākeru. Virziens joprojām saglabājas labvēlīgs un, nohalzējuši ar spinākeru, uzņemam kursu uz Bembridge boju. Pusceļš ir aiz muguras. Šoreiz šī bija ātrākā distances daļa. Pulkstenis vēl nav pat divpadsmit. Bet kā vietējās tradīcijas prasa, tad pusceļā ir jāpaēd pusdienas.

Šeit nu sākas taktiskās spēles. Jo vairāk attālināmies no St Catherine raga, jo lielāks aizvējš no augstajām dienvidu krasta klintīm. Jo tuvāk krastam, jo mazāk vēja. Jo tālāk no krasta, jo vairāk vēja. It kā vienkārši, bet bēguma straume ievieš savu korekciju. Gar krastu tā bremzē mazāk, bet dziļāk jūrā tā ir stiprāka. Tad nu ir jāmāk atrast zelta vidusceļš.

Tuvojoties Bemridge bojai, esam nonākuši citas izvēles priekšā. Vai iet gar boju pa īsāko distanci, bet atrasties iekšā barā un cīnīties par vēju bezvējā; vai arī izmest slaidu loku apmēram 2 jūdžu līkumu, bet toties palikt ar savu vēju. Paliekam pie otrā varianta un aizburājam gandrīz vai līdz Nab tornim. Līkums iznāk gan krietni lielāks, toties patstāvīgi virzāmies uz priekšu ar 5 mezglu ātrumu, ko gan nevarētu teikt par baru, kurš cenšas izsprukt pa īsāko distanci. Šeit mēs noķeram divus OPEN 60, kuri bija iesprūduši bara vidū. To, cik tur notika sadursmes, saskaitīt droši vien nevar neviens. Cilvēciņi ar fenderiem rokās skraidīja gandrīz pa visām jahtām. Lielākās jahtas, nevarot savlaicīgi tikt vaļā no inerces, lēnām stūma uz priekšu maziņos mastiņus, kuriem bara vidū bija pilnīgs bezvējš. Barā iebrauca arī viens katamarāns, kurš atdūrās vienlaicīgi pret trīs citām jahtām. Pateicoties lēnajam vējam, skāde nebija liela.

Pa šo laiku straume ir nomainījusies un finiša taisnē tā atkal ir pretim. Stiprāka Solentas kanāla vidū, kur dziļāks, un vājāka gar abiem krastiem. No taktikas viedokļa atkal nolemjam aizmukt no bara, kurš lēnām kreicē gar dienvidu krastu uz finiša līniju. Ar pirmo halzi šķērsojam kanālu uz ziemeļu krastu un ar īsajām halzēm virzamies gar krastu uz priekšu. Atkal lielāks līkums, bet toties apkārt tikai kādas divdesmit jahtas, kas garantē diezgan brīvu vēju.

Tad arī tuvojamies ilgi gaidītajam finišam. Īsi pirms Cowes ostas šķērsojām atkal kanāla vidus daļu un finišējam. Finiša līnija bija sadalīta divās daļās. Noteiktas grupas finišēja tiesnešu kuģa labajā bortā un noteiktas grupas finišēja kreisajā bortā. Finišā iegājām nosacīti vientuļi. Tikai trīs jahtas minūtes laikā. Toties otrpus kuģim finiša līniju nepārtraukti šķērsoja jahtas. Tur bija vairākas reizes biezāks, nekā pie mums. Pēc šiem novērojumiem secinājumi iespējami divi – vai nu grupas priekšgalā vai arī gluži pretēji esam visiem aizmugurē. Finiša laiks tika fiksēts 18:12:46. Kopā distancē pavadītas nedaudz vairāk, kā 10 stundas.

Sekoja diezgan steidzīga buru novākšana un ātri uz ostu. Steigai ir viens vienīgs iemesls. Visi šie daudzie simti jahtu dodas uz ostu un meklē sev izdevīgāku piestātni. Sestdienas vakaru pavadījām Cowes, kur bija organizēts vakara pasākums ar dažādām atrakcijām un vairāku rokgrupu koncertiem. Rezultātus uzzinājām tikai no rīta. Savā apakšgrupā bijām izcīnījuši 9. vietu no 52 jahtām. ISC handikapa 4 divīzijā ierindojāmies 13 vietā no 144 jahtām. Un vis beidzot kopvērtējumā (man tikai nav skaidrs pēc kādas sistēmas kopvērtējums tika skaitīts) mēs ierindojāmies 273. vietā.

Pirmā un visātrākā klase bija, kā jau paredzēts, Extreme 40 katamarāni. Pirmo vietu ieņēma OMAN SAIL – MASIRAH distanci veicot 06:39:40. Turpat aiz viņa 29 sekundes vēlāk finišēja TEAM AQUA. Finišs esot bijis ļoti spraigs. No vienkorpusa jahtām ātrākā bija esošā ātruma rekorda turētāja ICAP LEOPARD distanci veicot 07:59:58 un par desmit minūtēm apsteidzot otro labākā laika uzrādītāju. Vis ilgāk distancē pavadītais laiks pieder 8.5 metru daudzkorpusu jahtai BLITHE SPIRITS 14:35:25. Un visbeidzot galveno balvu “Gold Roman Bowl” izcīnīja Nordic Folkboat klases jahta TATTARAT, distanci veicot 10:46:03. Kopumā piedalījās 1779 jahtas no kurām finišēja 1567, izstājās 118 un tika diskvalificētas 13 jahtas. Iztrūkstošās 81 jahtas vai nu neizgāja uz starta vai arī nepaziņoja sacensību komitejai par izstāšanos.
Svētdienu pavadījām atpūtas kruīzā pa Soulent kanālu un vakarā atgriezāmies Hamble Mercury Sailing club ostā kur arī noslēdzās mūsu Round the Island Race 2009.

Nedaudz par pašu regati.

Pirmo reizi regate rīkota 1931. gadā, kuras laikā tika izcīnīta leģendārā “Gold Roman Bowl” balva. Pirmajā regatē piedalījās tikai 25 jahtas. Šogad regatē dalību bija pieteikušas 1779 jahtas un vairāk kā 16 tūkstoši burātāju. Absolūtais rekords tika uzstādīts 2008. gadā, kad dalību pieteica 1875 jahtas. Distance katru gadu paliek nemainīga. Starts tiek dot pie Cowes ostas no "Royal Yacht Squadron". Kurss tiek uzņemts RDR uz tālāko salas rietumu ragu, kur atrodas Needles bāka. Tad kurss pagriežas uz DA un turpinās līdz salas dienvidu punktam St Catherine’s Point, no kura turpinās uz austrumu galu, kur atrodas Bembridžas osta (Bembridge Harbour). Tiek apņemta Bembridžas boja un atpakaļ uz finišu pie Cowes ostas. Kopējais distances garums ir nedaudz vairāk par 55 jūdzēm. Absolūtie rekordi distances veikšanā vienkorpusa jahtām pieder "ICAP Leopard"- 03h 53m 5s. Daudzkorpusu jahtas, kā ierasts, ir nedaudz ātrākas un to absolūtais rekorda laiks ir 03h 08m 29s.

Šinī gadā visas jahtas bija sadalītas 11 starta grupās, kuras startēja ik pa desmit minūtēm no 07:30 līdz 09:10. Katrai starta grupai bija jāpaceļ noteiktas krāsas karogs un jānes tas visas regates laikā. Pirmajās starta grupās startēja ātrākās jahtas, tādas kā "OPEN 60 Cliper 68" un daudzkorpusu jahtas, ieskaitot "Extreme Volvo 40". Kopējais jahtu klāsts no "Cliper 68" nonāk līdz pat "Laser" švertlaivām. Kopumā jahtas bija sadalītas 7 dažādās handikapa grupās, kuras savukārt katra bija sadalīta vismaz četrās apakšgrupās un 1 viena dizaina grupā. Tas viss kopumā deva apmēram 80 ieskaites grupas.

Komandas kopā sabraukšana notika piektdienas pēcpusdienā, kad jahtklubā lēnām ieradās visi komandas dalībnieki. Turpat jahtklubā bija arī pasūtīts galdiņš vakariņām, kuru laikā notika iepazīšanās un arī pienākumu sadalīšana nākošās dienas regatei. Manos pienākumos tika iedalīta grota trimmēšana. Pavakariņojuši, iedzēruši pa pāris aliem un sagaidījuši pēdējo vakara laika prognozi devāmies pie miera. Vēju nākošajai dienai solīja mēreni stipru no rīta un vājāku pēcpusdienā.

Ceļamies no rīta jau sešos. Starts mūsu grupai ir paredzēts 08:10 pie Cowes ostas. Pamostoties ir dzirdama nepatīkama skaņa. Pa klāju vienmērīgi dungo lietus lāses. Bet skats uz dzīvi nav tik drūms. Kamēr pabrokastojam un sagatavojamies atiešanai, tikmēr arī lietus ir beidzies. 06:45 atejam no piestātnes un uzņemam kursu uz starta līniju. Pa ceļam savelkam visas buras un beigās ierodamies uz starta līnijas gandrīz laikā. Nokavējam pāris minūtes.

Pie starta līnijas vis tiešākajā nozīmē var jau manīt lielā pūļa efektu. Mūsu starta grupā startēja apmēram 250 jahtas. Pirmās sadursmes notiek jau uz starta līnijas. Trīs jahtas vienlaicīgi nsadala tām atvēlēto ūdens akvatoriju un – sadursme. Tomēr viss beidzās veiksmīgi un visas trīs turpina regati. Mūsu kurss ir cieši pie vēja uz nākošo pagrieziena punktu pie Needles bākas. Izdodas izrauties no lielā pūļa uz ziemeļiem un ar brīvu vēju uzsākam distanci, kā vieni no savas grupas līderiem.

Tuvojoties Needles bākai, vējš lēnām pieņemas spēkā un vienlaicīgi arī mākoņi sāk izklīst. Needles klintīm tiekam garām bez liekiem sarežģījumiem un nekavējoties paceļam spinākeru. Tā kā kurss ir pagriezies pret bēguma straumi, tad turamies gar pašu krastu, kur pretstraume ir mazāka. Lielajā jahtu pūlī jau sen esam pazaudējuši jeb kādu saprašanu, kurā pozīcijā atrodamies.

Tuvojoties St Catherine ragam, esam noķēruši divus "Cliper 68", kuri startēja pirmajā starta grupā. Tātad pašreizējam rezultātam nevajadzētu būt pārāk sliktam. Šeit arī pabraucam garām vienai Laser laiviņai. Vējš jau paspējis pieņemties spēkā līdz 6 ballēm, kas arī ir par iemeslu pirmajiem redzamajiem bojājumiem. Gandrīz vienlaicīgi divas jahtas turpat blakus paliek bez spinākeriem. Abām viena un tā pati kļūda – netiekot galā ar spinākeru halzējot. Virziens joprojām saglabājas labvēlīgs un nohalzējuši ar spinākeri uzņemam kursu uz Bembridge boju. Pusceļš ir aiz muguras. Šoreiz šī bija ātrākā distances daļa. Pulkstenis vēl nav pat divpadsmit. Bet kā vietējās tradīcijas prasa, tad pusceļā ir jāpaēd pusdienas.

Šeit nu sākas taktiskās spēles. Jo vairāk attālināmies no St Catherine raga, jo lielāks aizvējš no augstajām dienvidu krasta klintīm. Jo tuvāk krastam, jo mazāk vēja. Jo tālāk no krasta, jo vairāk vēja. It kā vienkārši, bet bēguma straume ievieš savu korekciju. Gar krastu tā bremzē mazāk, bet dziļāk jūrā tā ir stiprāka. Tad nu ir jāmāk atrast zelta vidusceļš.

Tuvojoties Bemridge bojai, esam nonākuši citas izvēles priekšā. Vai iet gar boju pa īsāko distanci, bet atrasties iekšā barā un cīnīties par vēju bezvējā. Vai arī izmest slaidu loku apmēram 2 jūdžu līkumu, bet toties palikt ar savu vēju. Paliekam pie otrā varianta un aizburājam gandrīz vai līdz Nab tornim. Līkums iznāk gan krietni lielāks, toties patstāvīgi virzāmies uz priekšu ar 5 mezglu ātrumu, ko gan nevarētu teikt par baru, kurš cenšas izsprukt pa īsāko distanci. Šeit mēs noķeram divus OPEN 60, kuri bija iesprūduši bara vidū. Cik tur notika sadursmes, saskaitīt droši vien nevar neviens. Cilvēciņi ar fenderiem rokās skraidīja gandrīz pa visām jahtām. Lielākās jahtas, nevarot savlaicīgi tikt vaļā no inerces, lēnām stūma uz priekšu maziņos mastiņus, kuriem bara vidū bija pilnīgs bezvējš. Barā iebrauca arī viens katamarāns, kurš atdūrās vienlaicīgi pret trīs citām jahtām. Pateicoties lēnajam vējam, skāde nebija liela.

Pa šo laiku straume ir nomainījusies un finiša taisnē tā atkal ir pretim. Stiprāka Solent kanāla vidū, kur dziļāks un vājāka gar abiem krastiem. No taktikas viedokļa atkal nolemjam aizmukt no bara, kurš lēnām kreicē gar dienvidu krastu uz finiša līniju. Ar pirmo halzi šķērsojam kanālu uz ziemeļu krastu un ar īsajām halzēm virzamies gar krastu uz priekšu. Atkal lielāks līkums, bet toties apkārt tikai kādas divdesmit jahtas, kas garantē diezgan brīvu vēju.

Tad arī tuvojamies ilgi gaidītajam finišam. Īsi pirms Cowes ostas šķērsojām atkal kanāla vidus daļu un finišējam. Finiša līnija bija sadalīta divās daļās. Noteiktas grupas finišēja tiesnešu kuģa labajā bortā un noteiktas grupas finišēja kreisajā bortā. Finišā iegājām nosacīti vientuļi. Tikai trīs jahtas minūtes laikā. Toties otrpus kuģim finiša līniju nepārtraukti šķērsoja jahtas. Tur bija vairākas reizes biezāks, nekā pie mums. Pēc šiem novērojumiem secinājumi iespējami divi – vai nu grupas priekšgalā vai arī gluži pretēji esam visiem aizmugurē. Finiša laiks tika fiksēts 18:12:46. Kopā distancē pavadītas nedaudz vairāk, kā 10 stundas.

Sekoja diezgan steidzīga buru novākšana un ātra došanās uz ostu. Steigai ir viens vienīgs iemesls. Visi šie daudzie simti jahtu dodas uz ostu un meklē sev izdevīgāku piestātni. Sestdienas vakaru pavadījām Cowes, kur bija organizēts vakara pasākums ar dažādām atrakcijām un vairāku rokgrupu koncertiem. Rezultātus uzzinājām tikai no rīta. Savā apakšgrupā bijām izcīnījuši 9. vietu no 52 jahtām. ISC handikapa 4 divīzijā ierindojāmies 13. vietā no 144 jahtām. Un visbeidzot kopvērtējumā (man tikai nav skaidrs pēc kādas sistēmas kopvērtējums tika skaitīts) mēs ierindojāmies 273. vietā.

Pirmā un visātrākā klase bija, kā jau paredzēts, "Extreme 40" katamarāni. Pirmo vietu ieņēma OMAN SAIL – MASIRAH distanci veicot 06:39:40. Turpat aiz viņa 29 sekundes vēlāk finišēja TEAM AQUA. Finišs esot bijis ļoti spraigs. No vienkorpusa jahtām ātrākā bija esošā ātruma rekorda turētāja ICAP LEOPARD, kas distanci veica 07:59:58, par desmit minūtēm apsteidzot otro labākā laika uzrādītāju. Visilgāk distancē pavadītais laiks pieder 8.5 metru daudzkorpusu jahtai BLITHE SPIRITS  - 4:35:25. Visbeidzot, galveno balvu “Gold Roman Bowl” izcīnīja "Nordic Folkboat" klases jahta TATTARAT, distanci veicot 10:46:03.

Kopumā piedalījās 1779 jahtas no kurām finišēja 1567, izstājās 118 un tika diskvalificētas 13 jahtas. Iztrūkstošās 81 jahtas vai nu neizgāja uz starta vai arī nepaziņoja sacensību komitejai par izstāšanos.

Svētdienu pavadījām atpūtas kruīzā pa Soulentas kanālu un vakarā atgriezāmies "Hamble Mercury Sailing club" ostā, kur arī noslēdzās mūsu "Round the Island Race 2009".

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE