Thursday, 07 April 2011 11:21

Burāšana ziemā. Blokart uz slidām.

Pēdējos gados ziema ir atkarojusi savas pozīcijas. Aukstums, sniegs, ledus ļauj pilnībā nodarboties ar ziemas sporta veidiem. Arī burāšanā ir savi ziemas transporti, no kuriem vispazīstamākās ir DN klases ledus jahtas. Šoreiz atsaucamies uz Lietuviešu jahtas "Tojana" kapteiņa Darius ielūguma un dodamies Nidas virzienā.

Prāmja kustība uz Kuršu kāpu ir tikpat regulāra kā vasarā, arī braucēju ir pietiekami. Mazliet apjūkam, ieraugot jaunās caurlaižu sistēmas barjeras un maksas automātu pie iebraukšanas Kuršu jomā, taču dežūrējošais policists izrāda izpratni un laipnību paskaidrojot jauno kārtību. Tiekam palaisti zem barjeras un samaksājam vecajā kasē ar bankas karti, neradot satiksmes sastrēgumu, bet tiem kas taisās doties šajā virzienā ar savu auto- iesakām laicīgi samainīt nedaudz naudas vietējā valūtā.

Jau braucot cauri Klaipēdai un daudzajiem Kuršu kāpas ciematiem redzam, ka arī ziemas noformējumā dominē burāšanas tematika. Daudzās neona lampu jahtas pie laternu stabiem izskatās ļoti jauki. Arī naktsmītņu logi ir bieži apgaismoti.

Viesnīcas numurā, kurā esam apmetušies, termometrs rāda vien +15 grādus, bet ūdens dušā ir karsts un segu pietiek. Ja vēl ņem vērā 30% atlaidi kā sacensību dalībniekiem - ir labi...

Pirmo regates dienu iesākam ar ļoti garšīgām brokastīm, kopš vasaras, labi pazīstamajā kafejnīcā "Kuršis". Daudzas kafejnīcas un krogi ziemā nestrāda, vai strādā tikai brīvdienās, taču šeit gandrīz visi galdiņi ir aizņemti, bet virtuves kvalitāte un pieņemamā cena ir tā vērta, lai arī pagaidītu. Mūs laipni apkalpo, pielej arī līdzpaņemto termosu ar karstu tēju un esam gatavi doties uz ledus. Redzam ka Nidā notiek gan Eiropas Čempionāts Blokartiem uz ledus, gan sacensības kaitotājiem. Saskaitam ap 30 pūķu gaisā un vēl vairāk uz ledus. Burvīgs skats.

 Ir savādi redzēt Nidas ostu ziemā un staigāt tur, kur braukts ar jahtu vasarā. Jahtas atrodas tepat krastā, bet lielākie kuģi un pontoni ir iesaluši ledū. Ar humora izjūtu un māksliniecisko gaumi šejienes vīriem viss ir kārtībā- no ostā  izzāģētajiem ledusgabaliem tiek veidotas skulptūras.

Uz ledus tiek izkrāmēti Blokarti un varu iepazīties ar to uzbūvi un salikšanu. Izrādās - tas nav sarežģīti arī pirmajā reizē un biezajos cimdos. Blokartam var būt uzstādītas trīs izmēru buras,  kas paredzētas dažāda stipruma vējiem. Citos gadalaikos var blokartu aprīkot ar asfaltam vai smilšainam klājumam paredzētiem riteņiem, bet šobrīd galvenais ir noregulēt paralēli slidas. Par buras caurejošo latu spriegojumu gan neviens sevišķi nesatraucas. Tiek uzstādītas 4,5m2 buras vieglam vējam.

 Piekrastes līnijā ledus ir mazliet salauzīts, tāpēc dodamies dziļāk meklējot distancei piemērotu vietu. Mūs brīdina ka drošs ir melnais ledus- zem baltā ledus var būt ūdens kabatas, bet sniega visapkārt ir gana un nav iespējams pateikt- kādas krasas ledus zem ta atrodas. Ik pa brīdim atskan baiss būkšķis no ledus apakšas un tā vien liekas ka ledus plaisā tieši tur kur pašlaik stāvi. Atraduši daudzmaz piemērotu laukumu, gaidām vēja parādīšanos, spēlējot hokeju. Mēs izmantojam mazās vēja pūsmas lai kaut nedaudz patrennētos vadīt Blokartu. Līdzko vairāk parādās vējš, tā arī citi seko mūsu piemēram. Izrādās Blokartu vadīt ir ļoti vienkārši- stūre un viena šots.

Kad vējš ir pacēlies līdz stabiliem 3-4m/sek tiek izlikta distance un regate var sākties. Visi braucēji ir sadalīti grupās pēc svara. Katram ir savs nummurs un katrā startā mums jābrauc ar citu Blokartu. Sacensību noteikumi ir līdzīgi kā burāsanā ar jahtām, tikai tiem kas brauc pa vējam ir priekšroka pret tiem kas brauc pret vēju, kā arī distancē ir jālaiž garām tie kas brauc ātrāk. Blokartu pavisam ir septiņi, bet, izrādās, pilnīgi pietiek lai vairāk kā 20 cilveku dabūtu pabraukt. Pēc pirmā starta konstatējam ka rokas ir pamatīgi nosalušas- pie ekipējuma ir jāpiedomā. Konstatējam ka šo buru jāregulē kaut kur par vidu starp klasisko jahtas buru  un DN spārnu. Nedaudz raizes sagadā pagrieziens pie zemvēja markas. Ja stūre tiks pagriezta par strauju-ta vienkārši nobremzē nevis pagriež Blokartu, ja taisīsim pārāk lielu apli- varam ietrāpīt caurumā, ko tikko izlauza ledus makšķernieki braucot ar kvadraciklu pa "balto" ledu.  Kad vējš ir pastiprinajies līdz 6m/sek varam izmēģināt arī braukšanu uz 2 sliecēm un saprotam ka nupat ir jāsāk arī kantēt lai neapgāztos. Pati apgāšanās nemaz nav tik briesmīga. Masts veiksmīgi noamortizē un pats braucējs var turēties pie stūres un Blokarta rāmja, līdz ar to, izkrist nevar arī lielākā vējā. Daudzie sniega sanesumi ir gluži kā sēkļi un regulāri bremzē braucienu. Galvenā māka ir izlavierēt starp tiem vai pārbraukt tiem pāri nezaudējot ātrumu. Tas Latvijas komandai sanāk ne vienmēr.

Otrajā regates dienā vējš ir 8-9m/sek. Brīžam krīt arī labākie braucēji, bet dažam pat neizdodas uzsākt startu. Pamatā cīņa notiek starp Lietuvas un Francijas burātājiem. Finālā pirmās divas vietas izcīna lietuvieši, trešajā vietā francūzis no Bretoņas, bet mēs daudz neuztraucamies par sesto un septīto vietu, jo galvenais mērķis mums bija izmēģināt, piedalīties un izturēt līdz galam. Pieredze ir gūta.

Secinām, ka Blokart konstrukcija ir pietiekami kompakta pārvadāšanai un vienkārša ekspluatācijā. Ar to var braukt gan iesācēji, gan pieredzējuši burātāji, gan tie kam svars ir virs 100kg, gan arī bērni un visi var iegūt pozitīvas emocijas pat samēra nelielā laukumā, pat mazā vējā un par salīdzinoši zemām izmaksām. Salīdzinājumam- veikala "Alfa" augšējā stāva autostāvvieta varētu būt pietiekama lai vējainā dienā izvērstu līdzīgu pasākumu. Blokart komplekts vidēji maksā ap 1.500 Euro.

Ar Bokart piegādi Latvijā nodarbojas
SIA " Avei",
Mob. tālr.: 27177738
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE