Saturday, 06 August 2011 19:24

Ievainoti karavīri iemēģina spēkus burāšanā Nīderlandē


Tieši vienu nedēļu iepriekš vēsturiskā Nīderlandes ostas pilsētiņā Enhuizenā norisinājās īpašs burāšanas pasākums – Miles4Justice Kauss (Miles4Justice Cup), kuru sadarbībā ar kompāniju Messink Yacthing rīkoja Nīderlandes fonds Miles4Justice.

Sacensības bija īpašas ar to, ka šis kauss notika pirmo reizi un tajās piedalīties varēja vienīgi karavīri, kuri guvuši ievainojumus, pildot dienesta pienākumus konfliktu skartajās teritorijās pasaulē.

Kauss kopumā pulcēja 25 karavīrus, ieskaitot arī vienu dāmu. Visi bija no Nīderlandes un ievainojumus guvuši, dienējot starptautiskajās miera uzturēšanas misijās Irākā vai Afganistānā. Daži no viņiem nemiernieku paštaisīta spridzekļa eksplozijas rezultātā ir zaudējuši vienu vai abas kājas, citi ir guvuši smagas muguras traumas. Tomēr lielākajai daļai ir diagnosticēts post traumatiskaissindroms,kas izraisa, piemēram, hronisku depresiju, nakts murgus, vai  paranoiskas domas. Šī ir problēma, ar kuru saskaras daudzu valstu karavīri, kuri ir dienējuši konfliktu pārņemtajās zonās.

Nevienam no karavīriem nebija iepriekšējas burāšanas pieredzes, tāpēc šī bija lieliska iespēja ikvienam gūt pirmās iemaņas burāšanā, klātienē izbaudīt sacensību garšu un azartu, un gūt aizraujošas sajūtas, kādas sniedz burāšana.

Sacensības bija īsas, bet intensīvas pāris stundu pa- un pret- vēja boju sacensības, kas notika turpat blakus esošajā Eiselmēras (IJsselmeer) akvatorijā. Tajās spēkiem mērojās trīs karavīru komandas: Boras, Lady Legality un Goya. Katrai no tām bija profesionāls kapteinis, kuram tāpat pievienojās trīspieredzējuši burātāji. Komandas sacentās ar sportiskājām itāļu Grand Soleil jahtām (viena 45' un divas 43'), kuras pasākumam atvēlēja kompānija Messink Yachting.

Cīņa komandu starpā norisinājas par Miles4Justice Cup trofeju – ceļojošu kausu, kas tika radīts tieši šīm sacensībām. Un, lai dalībnieki pilnībā izbaudītu sacensību garšu, arī dabasmāte bija parūpējusies par pareizajiem laikapstākļiem un sacensībām sarūpējusi15-18 mezglu stipru vēju un diezgan grūti izbraucamus viļņus.

Pēc azartiskas cīņas pirmā sacensību līniju šķērsoja un Miles4Justice Cup trofeju ieguva Boras komanda. To viņiem pasniedza pasākuma īpašais viesis ģenerālis Pīters van Ums (Peter van Uhm),  Nīderlandes bruņoto spēku komandieris. Miles4Justice Cup noslēdzās ar bārbekjū un dzīvo mūziku.

Pirms sacensībām karavīri pieredzējuša burātāja vadībā apguva buru vadīšanas un burāšanas pamatus.  Kā arī guva iedvesmu no profesionāla nīderlandiešu burātāja Atēnu Paraolimpisko spēļu bronzas medaļas ieguvēja, Beižinas Paraolimpisko spēļu piektās vietas ieguvēja un trīskārtēja pasaules čempiona burāšanā Terija Šmitera (Thiery Schmitter) prezentācijas par savu ceļu līdz burāšanai.

Neskatoties uz ievainojumiem, visi karavīri cīnījās godam un parādīja īstu sacensību garu. Ikviens no viņiem guva krietnu devu pozitīvu emociju, par ko liecināja neviltotais prieks karavīru sejās pēc sacensībām. Neapšaubami, tā viņiem bija īpaša diena, kas sniedza ne vien iespēju gūt praktisku ieskatu burāšanas pasaulē, bet atkal sajusties kā pilnvērtīgai sabiedrības daļai. Burāšanai patiešām ir terapeitisks spēks!

MILES4JUSTICE CUP ir jauns burāšanas projekts, kuru ir aizsācis Nīderlandes fonds Miles4Justice, ar mērķi atbalstīt starptautiskā konflikta zonās ievainotos karavīrus, kā arī tādējādi pateikties par viņu ieguldījumu miera nodrošināšanā pasaulē un cilvektiesību aizsardzībā, un sniegtu viņiem iespēju integrēties atpakaļ sabiedrībā. Ir plānots, ka šis kauss būs ikgadēja regate, un tai tiks piesaistītas arī citu valstu militārās komandas, kuru sastāvā būs ievainoti karavīri.

Šeit jūs varat iegūt vairāk informācijas par Miles4Justice, kā arī apskatīt foto no Mile4Justice Kausa.

***

Miles4Justice ir 2009.gadā Nīderlandē dibināts fonds un unikāls burāšanas projekts, kura mērķis, piedaloties dažādos burāšanas pasākumos un regatēs, ir atbalstīt cilvēktiesības, pievērst uzmanību to pārkāpšanai, veicināt šo tiesību ievērošanu pasaulē, kā arī piesaistīt nepieciešamos līdzekļus šo mērķu īstenošanai.

Fonds regatēs piedalās ar savu burāšanas komandu Miles4Justice (ar jahtu Dehler 41). Komandas sastāvā ietilpst fonda dibinātāji - divi Nīderlandes vadošie cilvēktiesību juristi Gērts-Jans Knoops (Geert-Jan Knoops) un viņa sieva Kerija Knoopa-Hamburgera (Carry Knoops – Hamburger) un astoņi Nīderlandes Jūrasspēku speciālās vienības biedri, kas paši ir piedalījušies dažādās starptautiskā miera uzturēšanas misijās tādās vietās kā Irāka, Afganistāna, Kambodža. Komandas kapteinis  Gideons Messinks (Gideon Messink) ir vienīgais profesionālais burātājs komandā, kas trīsreiz ir piedalījies arī Whitbread Race (tagad Volvo Ocean Race) sacensībās.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE