Thursday, 01 November 2012 23:11

Ekstrēmais dārzniecības sports - ķirbjlaivu regates!

Diez vai kādam šajos platuma grādos pirmais, kas nāk prātā, domājot par dārza karali ķirbi, ir kāds peldlīdzeklis. Visticamāk, tas būs kāds iemīļots ēdiens vai tikko notikušie Helovīna svētki. Tomēr izrādās, ķirbis var būt itin labs peldlīdzeklis. Bet, kur vairāki peldlīdzekļi, tur sacensības.

Ķirbjlaivu jeb personīgo dārzeņu peldlīdzekļu (kā šīs laivas tiek dēvētas) regates parasti notiek ražas laikā - septembra beigās vai oktobra sākumā ķirbju svētku jeb festivālu ietvaros.

Lai gan šī jautrā atrakcija, kas daudziem ir kļuvusi par nopietnu hobiju un pat biznesu, tiek rīkotas arī Eiropā, populārākas tās ir tieši Kanādā un Amerikā.

Kā viss sākās?

Ķirbjlaivu regates pirmsākumi meklējami ASV. Viens no pirmajiem zināmajiem ķirbjlaivas stūrētājiem ir amerikānis Veins Heknijs (Wayne Hackney) no Vinčesteras (Ņūhempšīra, ASV).

Šis vīrs savu pirmo veiksmīgo ceļojumu ar ķirbjlaivu veica 1996.gadā Kendlvudas ezerā Konektikutas rietumos. Ķirbjlaivai bija piekarināts 3 zirgspēku jaudīgs dzinējs, kā arī bilžu pumpis un vējstikls. Pats brauciens, kas aizņēma 15 minūtes un bija 2 jūdžu garš, piesaistīja gan jūras spēku, gan tuvējās ostas policijas uzmanību.

Divus gadus vēlāk Heknijs sarīkoja trīs vīru sacīkstes Ņujorkas Centrālparkā.

Tomēr savu popularitāti ķirbjlaivu regates ieguva, pateicoties tā laika Kanādas provinces Jaunskotijas gubernatorei Helēnai Romansai.

Viņa, vēloties popularizēt savu pārvaldāmo teritoriju kā gigantisko ķirbju audzēšanas vietu, vērsās pie milzīgo ķirbju radītāja un audzētāja Hovards Dilla ar lūgumu pēc padoma. Rezultātā Hovarda dēls Denijs Dills  1999.gadā aizsāka ķirbjlaivu regati - Vindzoras ķirbju regati (Windsor Pumpkin Regatta) (Kanādas austrumu apgabals, Jaunskotija), kas šobrīd ir viena no lielākajām pasaulē.

Vinzoras ķirbju regates iespaidā regašu rīkošana tika aizsākta arī daudzos ASV štatos, pārsvarā ķirbju festivālu ietvaros.

Viens no populārākajiem Amerikas ķirbju festivāliem ir Damariskotas ķirbju festivāls un regate (Damariscotta Pumpkinfest & Regatta). Festivālu 2003.gadā, bet regati 2006.gadā aizsāka ķirbju audzētājs Damariskotā (Mena, ASV) Bils Klarks. Bet, piemēram, Viskonsīnas štata galvaspilsētā Medisonā ķirbju regates (Gian Pumpkin Regatta) rīko Hoofer Sailing Club sadarbībā ar Viskonsīnas Universitātes Medisonas Lauksaimniecības departamentu.

Eiropā ķirbju laivu regates nav tik populāras. Zināmākais ķirbju festivāls (un arī lielakais pasaulē), kura ietvaros notiek arī ķirbju laivu regate, ir Ludvingsburgas ķirbju festivāls (Ludwigsburg Pumpkin Festival) (Vācija).

Starptautisku ķirbju regati mēģināja ieviest arī Dienvidvācijas pilsētiņas Hašlohas izklaides parks, kas 2009.un 2010.gadā sarīkoja starptautisku ķirbju laivu čempionātu (International Pumpkin Boat Championship). Lai gan pasākums guva publikas atsaucību, jauni čempionāti nesekoja.

Ķirbjlaivu specifika

Dalībnieki regatēs savā starpā sacenšas ar laivām, kas izgatavotas no milzu ķirbjiem.Optimālais ķirbja svars ir ap 200-400 kg.  Bieži vien ķirbji tiek audzēti speciāli regatēm. Tas daudzus entuziastus ir novedis pie nopietniem centieniem radīt labākas, regatēm piemērotākas ķirbju šķirnes.

Tomēr ne visi izaudzētie milzeņi ir derīgi sacensībām. Damariskotas festivāla un regates aizsācējs Bils Klarks norāda, ka regatei nevar izmantot apaļos ķirbjus, jo tas būtu tieši tāpat kā sēdēt uz mucas; ķirbim jābūt pareizajai formai, proti, neregulāram, tādam, lai tas labi sēdētu ūdenī.

Ķirbjlaivas parasti gatavo, ķirbi vienkārši izgrebjot  jeb izveidojot kokpitu atbilstoši laivotāja izmēram, formām un personiskajam vēlmēm, tomēr vien tik lielu, lai laivotājs tajā varētu  tikai ietupties.

Savukārt motorizētajiem peldlīdzekļiem tiek pievienots dzinējs (ar jaudu līdz pat 10 zirgspēkiem), kā arī parsti izgatavots koka karkass stabilitātei. Daži laivas izgatavošanai izmanto vairākus ķirbjus. 

Parasti laivas izgatavošana notiek pāris dienas pirms sacensībām, piemēram, ķirbju festivāla norises laikā.

Ķirbjlaivas parasti tiek arī izdekorētas pēc katra laivotāja radošajām vēlmēm, radot atraktīvaku pasākuma noskaņu.

Ķirbjlaivu regates specifika

Regates dienā ķirbjlaivas ūdenī tiek nolaistas ar kāda mehāniska līdzekļa palīdzību. Kad laiva ir ūdenī, tajā uzmanīgi ieraušas laivotājs pats saviem spēkiem vai ar kāda palīdzību. Nepieciešamības gadījumā krasta atbalsta komanda, ja tāda ir, veic pedējos pielabošanas darbus, piemēram, nošķēlē daļu no ķirbja tajā pusē, kur laiva sveras par daudz. Citi ķirbim vienkārši sēžas virsū.

Pēc tam tiek dots starts, līdzīgi kā šis: „Laivotāji! Uzmanību! Gatavību! Kļūstiet slapji!”.


Sacensības parasti notiek divās klasēs: motorizēto un nemotorizēto peldlīdzekļu klasē. Nemotorizēto peldzlīdzekļu klasē, kur parasti ir arī lielākais dalībnieku skaits, ķirbjlaiva tiek pārvietota, airējoties. Atkarībā no dalībnieku skaita, var būt arī komandu sacensības. Ja ķirbis ir gana liels, ar to var pārvietoties pat divi laivotāji. Citi ņem līdzi arī cilvēka labāko draugu – suni. 

Ķirbjlaivas airēšana ir delikāts process. Ķirbis, kurā laivotāji ietupjas, ūdenī iegrimst gana dziļi, vietas airēšanai nav daudz, un apgāšanās iespējas ir lielas, ko veicina arī ķirbja forma. Tāpēc, lai uzvarētu, laivotājam jābūt gan labā fiziskā formā, gan ar labām ķirbjlaivas vadīšanas iemaņām, kā arī protams apveltītam ar nelielu neprāta devu.

Lai piedalītos regatē faktiski ir jāvievēro tikai viens vienīgs noteikums, proti, ķirbjlaivai ir jāpeld un ir jāpeld patiešām ātri. Regatē var piedalīties kā bērni, tā pieaugušie. Minimālais vecums, piemēram, Ludvingsburgas festivāla regatē ir 14 gadi.Citur tas netiek īpaši uzsvērts.

Skatītāju lielākā interese parasti ir par to, vai neparastās laivas slīks vai peldēs.

Ja ir vēlme pamēģināt uztaisīt savu laivu no ķirbja, ŠEIT var gūt ieskatu, kā tas notiek, bet ŠEIT ir padoms (angliski), kādi materiāli ir nepieciešami vienkāršas laivas izgatavošanai.

VAIRĀK FOTO: ŠEIT

VIDEO:

Ludvingsburgas ķirbju regate

http://www.youtube.com/watch?v=5USwDsTadDA

Damariskotas ķirbju regate 2012

airētāji:

http://www.youtube.com/watch?v=bxCm05CnulA 

mehanizētie:

http://www.youtube.com/watch?v=w5kZAn7zCZg

Garāks video apskatāms ŠEIT.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE