Wednesday, 09 September 2009 00:00

Atskats uz Roņu Pirts regati

Nu jau ir pagājušas vairāk nekā divas nedēļas kopš noslēdzās šī gada Roņu Pirts regate. Laika apstākļi šogad lutināja visus dalībniekus pirmajā un beidzamajā posmā. Vidus daļa gan nedaudz tika mainīta dēļ laika apstākļiem.

Pirmās jahtas Engurē ieradās jau pirmdienas pēcpusdienā. Tāpat kā pagājušajā gadā pirmie dalībnieki ieradās no Usmas pa sauszemi. Šogad kopumā no Usmas jahtkluba piedalījās četras jahtas: EGA, REKI, HENNY un ELSANA.

Ceturtdienas pēcpusdienā no jūras puses sāka ierasties arī pārējie regates dalībnieki. No dažādiem Rīgas jahtklubiem šogad ieradās jahtas VENTOUX-DEUX, AIJA, PAULA, RA, TERRADO II, FILIAS, DAINA un no Jelgavas jahtkluba ieradās jahta NORD. Visas šīs jahtas piebiedrojās Engurē jau esošajām jahtām GIOTTO, ANNA-ROZA, DX, ENCORE, LA ROUGE, BEAUTY. Vēl flotei šogad piebiedrojās arī katamarāns ORION. Gaidījām jau protams vairāk katamarānu. Tā nu ceturtdienas vakarā esam savākušies kopā 19 jahtu liela flote un gatavi pirmajam nakts posmam. 20:00 norisinājās regates atklāšana un informācija par pirmo posmu dalībniekiem. Starts tika pārcelts par pus stundu vēlāk nekā plānots. Jahtas tika sadalītas trijās grupās. Lielajā jeb pirmajā grupā tika iedalītas visas jahtas ar laika korekcijas koeficientu 700 un mazāku. Otrajā grupā visas jahtas ar koeficientu lielāku par 700. Trešo grupu veidoja visi trīs sacensībās pieteikušie Carter-30. Un visbeidzot pēdējā grupa tika veidota no katamarāniem, kurā bija viens vienīgs ORION.

Pēc deviņiem vakarā visi jau tiekamies jūrā uz Engures ostas vadlīnijas, kur enkuru ir izmetis mūsu šī gada tiesnešu kuģis – Bavaria 37 motorjahta. Uz startu arī ir ieradies mūsu atbalsts grūtā brīdī – krasta apsardzes kuģis K-14, kurš pavadīs regati līdz Igaunijas ūdeņiem un svētdien atkal turpat sagaidīs mūs, lai pavadītu līdz Engurei. Laika apstākļi solās labvēlīgi. Sākumā no starta būs kurss cieši pie vēja, bet vēlāk nakts laikā vēja prognoze dod vēja maiņu un finišam Roņu salā vajadzētu būt rīta agrumā ar krāsainiem spinākeriem. Vēl starta rajonā ir pamanāmas jahtas PEPSEA un GAVA, kuras ir ieradušās apskatīt startu un pavadīt regati pirmajās jūdzēs.

Deviņos un trīsdesmit piecās minūtēs tiek dots starta signāls. Visas grupas startē vienlaicīgi un uzņem kursu cieši pie vēja uz Roņu salu. Vieglākās un ātrākās jahtas pamazām lēnajā vējā izvirzās vadībā un iestājoties tumsai pilnībā visa flote ir izstiepusies gar piekrastes joslu rajonā ap Bērzciemu un turpina uzņemto kursu uz Roņu salu. Tumšajā diennakts laikā vienmēr notiek dažādi brīnumi. Arī šoreiz neiztikt bez pārsteigumiem. Vēja stiprums un virziens patstāvīgi mainās līdz beidzot ap trijiem naktī nostabilizējas no SE. Tad nu visiem ir pienācis laiks pacelt spinākerus. Gaismai austot visas apkārt esošās jahtas jau nes spinākerus. Arī Roņu sala jau redzama. Nav vairs tikai viena balta mirgojoša uguns melnajā tumsā. Pirmais finiša līniju starp pieņemšanas boju un dienvidu molu īsi pēc sešiem šķērso katamarāns ORION. Nepilnu pus stundu vēlāk viņam seko TERRADO II un PALSA. Tad viena aiz otras, nelielās grupās un arī izklaidus finiša līniju šķērso arī pārējās jahtas līdz kamēr divu ar pus stundu laikā visas jahatas ir nofinišējušas. Vienlaicīgi ar mūsu floti pie Roņu salas finišē arī jahtas no Pērnavas jahtkluba kuras piedalījās Pērnavas jahtkluba organizētajā regatē uz Roņu salu. Tādā veidā šīs pāris rīta stundas Roņu salā izvērtās par diezgan aizņemtām ostas saimniekam Prītam, kuram bija jāuzņem un jāierāda vieta vairāk nekā trīsdesmit jahtām.

Pēc pēdējās jahtas finiša tika pārrēķināti distances laiki un apkopoti pirmā posma rezultāti. Pirmajā grupā trijnieks izveidojās ar RA priekšgalā, kurai sekoja FILIAS un TERRADO II. Kā velāk izrādījās, tad koeficienos bija ieviesusies kļūda un pēc jaunajiem pārrēķiniem trijnieks izmainījās ar FILIAS piekšgalā, kuram sekoja TERRADO II, BEAUTY un RA. Tālāk pirmo grupu nobeidza PAULA, GIOTTO UN ANNA-ROZA. Otrajā grupā trijnieku sastādīja ELSANA, VENTOUX-DEUX un AIJA. Tālāk ierindojās LA ROUGE, REKI, EGA, ENCORE un HENNY. Trešajā grupā kurā brauca visi trīs Carter-30 laika korekcijas netika ņemtas vērā un visas jahtas piedalījās kā viena dizaina klase. Pirmā finišu sasniedza jahta DX, kurai sekoja NORD un DAINA. Multihull grupā šajā posmā ORION labais korpuss pašā finišā pārspēja kreiso korpusu nodrošinot sev pārliecinošu pirmo vietu posmā un kā vēlā izrādījās, arī kopvērtējumā. Piektdiena Roņu salā pagāja atpūšoties, tiekoties ar Igaunijas burātājiem no Pērnavas jahtkluba, apceļojot salu, iepazīstot tās dabu un iemītniekus, daži pavadīja laiku ogojot, citi atkal izmantoja ostas pirtiņu, kura bija pieejama 24 stundas diennaktī. Uz vakara pusi pie horizonta parādījās jahtas no Romasāres jahtkluba, kuras arī piedalījās Romasāres jahtkluba organizētajā regatē uz Roņu salu. Līdz vakaram visas jahtas bija finišējušas un piestājušas ostā. Tagad visi šī gada Roņu regates dalībnieki no dažādiem Latvijas un Igaunijas jahtklubiem bija finišējuši Roņu salā. Kopumā ostā bija pietauvojušās un sestdienas sacensībām gatavas 47 jahtas. Vakars pagāja disko ritmos, kuri bja organizēti Luīzes ostas bāriņā. Aktīvākie diskotāji turpināja diskot līdz pat četriem pieciem rītā.

Sestdienas rīts pienāca ar solīto vēju no SE. Vēja stiprums šoreiz nebija tik briesmīgs lai nobiedētu burātājus doties jūrā. Vidēji pūta vējš ar stiprumu 10 metri sekundē brāzmās brīžiem sasniedzot 12 metrus. Be tas vainīgais šoreiz bija vēja virziens, kurš pie esošā vēja stipruma ostas vārtos nodrošināja pretvēju un vilni līdz 1.5 metriem. No rīta organizātoru sanāksmē tika nolemts startu atcelt no 11:00 uz 13:00. Pa šo laiku ārējā ostas daļā ir izveidojies pamatīgs vilnis un sāk dauzīt jahtas pret piestātnēm. Gandrīz visas jahtas nolemj pārvietoties no ārējās ostas uz iekšējo un draudzīgi saspiedās tik blīvi, ka no jahtu piestātnes viena pontona pa jahtām varēja tikt pāri līdz otram. Tā nu iekšējā osta bija pilnībā pieblīvēta. Dažas ārējā ostā palikušās jahtas krustu un šķērsu pāri ostai nostiprināja visus pieejamos galiņus tādā veidā izveidojot ostas akvatorijā zirnekļu tīklu, lai stāvēšana paliktu kaut cik drošāka. 13:00 plānotais starts drošības apsvērumu dēļ atkal tika atlikts par divām stundām līdz 15:00. Pēc prognozes vēja stiprumam vajadzētu samazināties un iegriezties no W. Turpmāko divu stundu laikā vēja prognoze tomēr nepiepildījās un 15:00 tika nolemts sestdienas īsās distances un līdz ar to arī Ruhnu ring sacensības starp Igaunijas un Latvijas burātājiem atcelt. Pēcpusdiena Roņu salā pagāja turpinot piektdien iesāktās atpūtas aktivitātes un vakarā Luīzes ostas bāriņā notika dzīvās mūzikas vakars. Balle turpinājās līdz rītam.

Svētdienas rīts uzausa, kā plānots. Vēja virziens bija mainījies un stiprums samazinājies. Deviņos no rīta notika plānotā kapteiņu sanāksme, kuras laikā liels paldies tika teikts arī ostas saimniekam Prītam par viesmīlīgo uzņemšanu. Visu jahtklubu starti tika plānoti no 10:00. Kā pirmie distancē devās Pērnavas jahtkluba burātāji vispirms startējot ORC grupai un pēc piecām minūtēm arī LYS grupai. Vēl ar piecu minūšu intervālu distancē devās Romasāres jahtkluba burātāji. Un pēc tam bija pienākusi kārta arī mūsu startam. 10:20 visas grupas vienlaicīgi sagaidīja starta signālu un uzņēma kursu uz Enguri. Labvēlīgais ceļavējš nodrošināja visām jahtām tūlītēju spinākeru pacelšanu. Roņu sala diezgan ātri palika ahterī arvien tālāk un tālāk līdz izzuda pavisam. Vairā uz pusdienlaiku vējš nedaudz pieņēmās spēkā, kas piespieda dažas jahtas nomainīt spinākerus uz fokiem. Uz Igaunijas un Latvijas jūras robežas mūs jau sagaidīja K-14 un pavadīja līdz pat Engurei. Tuvojoties Mērsragam vēja stiprums atkal samazinājās un nedaudz pagriezās uz N. Tādā veidā posma beigu daļa izvērtās par burājumu tieši pa vējam pie mērena vēja stipruma.

Labvēlīgie laika apstākļi nodrošināja ātru pārbraucienu no Roņu salas uz Enguri. Kā pirmais finiša līniju uz Engures ostas vadlīnijas šķērsoja ORION šoreiz abi korpusi vienlaicīgi. ORION arī nolika ātruma latiņu daudzkorpusniekiem posmā Engure – Roņu sala ar laiku 04h 25m 53s. No jahtām pirmā finiša līniju sasniedza jahta RA 04h 55m 01s ar distances laiku tikai par 10 minūtēm sliktāku nekā pagājušajā gadā. Pateicoties labvēlīgajiem laika apstākļiem visas jahtas divu stundu laikā jau spēja sasniegt finišu Engurē un pēdējā jahta finišēja 17:06. Tūlīt arī tika apkopoti rezultāti un apbalvošana tika nolikta uz sešiem vakarā. Balvās šogad atkal ir sagādāti ozolkoka alus kausi, kurus uzvarētāji varēs izmantot malkojot alu pirtošanās laikā.

Daudzkorpusu jahtu grupā šaubu par uzvarētāju neradās. ORIONA labais korpuss uzvarēja kreiso. Lielu izmaiņu arī nebija Carter-30 grupā. Tā kā DAINA no pēdējā posma izstājās, tad visai droši varēja paredzēt, ka DX ieņems pirmo vietu. Tomēr NORD nepadevās un cīnījās līdz galam izcīnot uzvaru otrajā posmā. Kopvērtējumā DX tikai par 0.1 punktu apsteidza NORD. Otrajā jeb mazajā grupā pēc diviem posmiem VENTOUX-DEUX un AIJA spēja pacelties kopvērtējumā par vietu uz augšu tādā veidā apsteidzot ELSANA, kurai posmā tikai piekais laiks. Problēma ar spinākeru šoreiz neļāva ELSANA pilnvērtīgi cīnīties līdz galam. Otrā posma beigās piespiedu kārtā nācās samazināt ātrumu. Uzvara otrajā posmā tomēr nedeva jahtai AIJA uzvaru kopvērtējumā. VENTOUX-DEUX ar 0.1 punkta parsvaru kopvērtējumā izcīnīja uzvaru apsteidzot jahtas AIJA un ELSANA. Lielajā grupā viss tik vienkārši nebeidzās. Sākotnēji aprēķinātie rezultāti kļūdas dēļ izrādījās nepareizi un pēc rezultātu pārrēķināšanas ar pareizajiem laika koeficientiem pirmajā vietā ierindojās jahta FILIAS aiz sevis atstājot otrajā vietā jahtu BEAUTY un trešā palika jahta RA. Jahtai TERRADO II otrajā posmā pietrūka tikai 11 sekundes, lai pakāptos par vienu vietu uz augšu posmā un līdz ar to iekļūtu kopvērtējuma trijniekā. Šogad ir pirmais gads, kad Jahtklubs Engure ir nodibinājis ceļojošo kausu Carter-30 jahtām. Pirmajā gadā un tiesības kausu paturēt uz vienu gadu izcīnīja jahta DX. Un visbeidzot tradicionālo lielo šampanieti, kā jahtai, kura pirmā sasniedza Enguri, savā īpašumā ieguva ORION.

Organizētāju un dalībnieku vārdā vēlos teikt lielum lielo paldies SIA „Kodoli” un veikalu tīklam DiviPlus, kas arī šogad dāvāja iepēju sagādāt regates uzvarētājiem brīnišķīgas balvas. Paldies „ORC Latvija” birojam, personīgi Ilmāram Lakšam un Albertam Rozinam par rasto iespēju visām jahtām tikt pie sava laika koeficienta. Paldies Latvijas krasta apsardzei par sniegto atbalstu un K-14 kuģa komandai, kas ļāva visiem dalībniekiem justies un sacensties daudz drošāk. Paldies personīgi Almandam par rasto iespēju ar tiesnešu kuģa nodrošinājumu un Inesei par sekretāres darba uzņemšanos. Un paldies Arnim Krauklim un Prītam par dalībnieku uzņemšanu ostās.

Paldies visiem dalībniekiem par atsaucību un dalību šī gada regatē. Tiksimies atkal nākošgad un cerams vēl labākā un interesantākā regatē. Visiem citiem interesentiem sacensību pēdējie ar beidzamajiem labojumiem pieejamie rezultāti ir atrodami mājas lapā www.buratajiem.lv Turpat arī varēsiet atrast dažādas fotogrāfijas no šī gada Roņu Pirts regates, kā arī citu informāciju par burāšanu.

Paldies un uz tikšanos nākošgad.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE