Friday, 11 June 2010 00:00

Indijas okeānā avarējusi Ebija Sanderlenda

16 gadus jaunā amerikāniete Ebija Sanderlenda (Abby Sunderland) vakar aptuveni 2000 j.j. un rietumiem-dienvidrietumiem no Pertas nokļuvusi ļoti nelabvēlīgos laika apstākļos, ar vēju virs 60 mezgliem un ap 8 m viļņiem.

Bijušas problēmas ar dzinēju, kurš tiek izmantots arī akumulatoru lādēšanai, jo tajā iekļuvis ūdens. Tomēr dzinēju izdevies palaist.

10. jūnijā 20.15 GMT ticis aktivizēts viens no 2 jahtas EPIRB un Ebijas personālais PLB. Nav apstiprinājuma pieņēmumam, ka EPIRBs varētu būt aktivizējies automātiski, jahtai gāžoties (kā gadījās Džesikai Vatsonei), jo, kā izrādās, aktivēts ir nevis automātiskais, uz jahtas nostiprinātais EPIRB, bet "grab bag" esošais, manuāli aktivējamais EPIRBs.

Tātad pastāv ļoti liela iespēja, ka Ebija ir pametusi jahtu. Sakaru ar viņu šobrīd nav. Virs iespējamās avārijas vietas līdz ar gaismu pārlidos Qantas Airlines Airbus A330, lai veiktu vizuālu meklēšanu un, iespējams, nodibinātu radio kontaktus. Glābšanas darbi tiek koordinēti no Francijai piederošās La Reunion salas. ASV, Francijas un Austrālijas glābšanas dienesti ir devuši norādījumus dažiem tuvāk esošajiem kuģiem doties uz EPIRB ziņotajām koordinātēm. Taču tie notikuma vietā spēs ierasties ne agrāk kā pēc 40 stundām. Ūdens temperatūra jahtas atrašanās rajonā ir 12 grādi Celsija. Ebijai ir gan sausais hidrokostīms, gan glābšanās tērps.

Austrālijas jūras drošības dienesta ziņojums

Notikuma rajona karte

Jāpiezīmē, ka aptuveni šajā pašā rajonā pazudis arī Latvijas katamarāns Kaupo.

Jahta:

  • Nosaukums: Wild Eyes
  • Tips: Open 40
  • Kopējais garums: 12.19 metri (40 pēdas)
  • Garums pa ūdenslīniju: 12 metri (39.5 pēdas)
  • Platums: 3.41 metri (11.21 pēdas)

Papildinājums:

06.54 GMT 11. jūnijā lidmašīna atradusi Wild Eyes. Jahta ir zaudējusi mastu, bet atrodas normālā stāvoklī. Ebija pa radio ziņojusi, ka ar viņu viss ir kārtībā. Pēc mazliet vairāk kā 24 stundām jahtu sasniegs Francijas zvejas kuģis.

Papildinājums

Ap 7.45 GMT (19.45 AEST) 12. jūnijā Ebija Sanderlenda ar piepūšamo laivu (bildē - starp zvejas kuģi un jahtu) veiksmīgi pārvietota uz Francijas zvejas kuģi Ile De La Reunion. Jahta Wild Eyes pamesta dreifējam Dienvidu okeānā. Glābšanas operācija tika vadīta no Austrālijas RCC, jo jahta bija pārvietojusies tā atbildības zonā. Darbus no gaisa vēroja, koordinēja un sakarus nodrošināja kompānijas Global Express lidmašīna.

Tā kā burātājai briesmas vairs nedraud, zvejas kuģis atgriezīsies savas darbības zonā, jo tam vairs nav pienākumu atrauties no savas komercdarbības, kas glābšanas pasākumu dēļ cieš zaudējumus. Tiek risināts jautājums par Ebijas nokļūšanu mājās. Visdrīzāk pēc 2 dienām Kergelēna salā viņu uzņems Francijas patruļkuģis Oziris, kurš pēc tam dosies uz 1800 j.j. attālo Reunion salu. No šīs salas ir pieejama regulāra avio satiksme.

Austrālijas Jūras drošības dienests pateicas par sadarbību: Maritime RCC La Reunion, Qantas, WA Police, Fire and Emergency Services Authority of Western Australia, Defence and the three ships which are responding.

8 komentāri

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE