Thursday, 16 June 2016 20:19

Glābēju lidaparāts mūsdienās, kādu to iztēlojās pirms vairāk nekā 100 gadiem

Nē, tas nav tāds, kā titulbildē redzamais. 

Vismaz viens variants, kādu to 19. gadsimta beigās iztēlojās franču mākslinieks, vizionārs Žansmarks Kotē un viņa palīgi, ir zināms. 

Un, lūk, kāds tas bija:

 

1899. gadā, pirms slavenās 1900. gada pasaules izstādes EXPO Parīzē, Kotē un viņa kolēģiem tika palūgts iztēloties un ilustrēt to, kā varētu izskatīties nākotne Francijā 2000. gadā. Radītās fantāzijas tika ietvertas kartiņu sērijā ‘Dzīve 2000. gadā’ (En L’An 2000), kas iemantoja starptautisku popularitāti. Sākotnēji kartiņas tika izlaistas kā bilžu ieliktņi cigarešu un cigāru kārbās, taču vēlāk pārtapa pastkaršu formātā.

No 1980. gadu beigām līdz 1900. gadu sākumam dažādi mākslinieki pavisam kopā radīja 87 kartiņas. Finansiāli iemeslu dēļ ilgu laiku attēli bija visu aizmirsti. Tie tika publicēti tikai 1986. gadā, kad tos uzgāja zinātniskās fantastikas rakstnieks Aizeks Azimovs. Neskatoties uz to, cik ekstrēmas ir tā laika makslinieku radītās fantāzijas, tās ir kalpojušas par iedvesmas avotu arī mūsdienu izgudrotājiem. 

Viena no kartiņām ir veltīta arī burāšanai, precīzāk - drošībai uz ūdens. 

 

Lieki piebilst, ka fantāzijas līdz tādiem helikopteriem, kādus izmanto mūsdienu glābēji, tomēr nesniedzās. Savukārt tādas laivas, kā tā, kas attēlota kartiņā, ir sastopamas arī mūsdienās. Vērtības nezūd. 

Piemēram arī citi mākslinieku izfantazētie lidaparātu veidi:

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE