Thursday, 21 May 2015 21:57

Foto: Drošības pamatkurss (SOLAS) - izdzīvošana uz jūras

Foto: Drošības pamatkurss (SOLAS) - izdzīvošana uz jūras Foto: Vilnis Didrihsons

Drošības pamatkurss jeb SOLAS ir viens no svarīgākajiem kursiem jūrniekiem. Latvijas Jūras akadēmijas studentiem otrajā kursā tie ir obligāti jāiziet. Tie ilgst vairākas dienas un sastāv no vairākām tēmām. 

Tālāk ieskats vienas dienas tēmā - individuālie glābšanas līdzekļi izdzīvošanai uz jūras. Foto tapuši 20.maijā, kad šos kursus apguva desmit burātāji no jahtas Spaniel.

 

 

Vispirms teorija par individuālajiem glābšanas līdzekļiem. 

 

 

Filtrēta ūdens pakas - viena no lietām, kas atrodas uz glābšanas plosta. 

 

 

Pārtika - tāds ciets klucis, kura sastāvā ir gan smalcināta kukurūza, gan manna. Paredzēts lietošanai sausā veidā. 

 

 

Tāpat izdzīvošanai paredzētajā pakā ir arī īpaši stipras zāles pret jūras slimību. Tāpat tajā pakā ir gan piederumi zivju ķeršanai, gan caurumu aizlīmēšanai, ja tādi būtu. Gan raķetes, īsa pamācība, kā izdzīvot un citas lietas. 

 

 

Pēc teorijas prakse - lekšana no pontona 3.5 vai 4.5 metru augstumā. Visi kursanti lēca no 4.5 metriem. Praktiskajai nodarbībai grupa tika sadalīta divās mazakās. 

 

 

Vispirms - hidrotērpa uzvilkšana. To avārijas apstākļos ir jāizdara 2 minūtēs. Bez iepriekšējas pieredzes to nav iespējams izdarīt.

Īpaša ir arī pati uzvilkšana - sākumā tiek vilkts uz kājām, tad uz galvas un tikai tad rokas. Lai gan pirmajā mirklī varētu šķist, ka tas tāds nieks vien ir, tik vienkārši (ātri) tonēr tas nav. Treneris skatās, vai viss tiek izdarīts, kā nākas.

 

 

Gatavi!. Pārvietoties nav ērti, kustības ūdenī ierobežotas, bet labi tur virs tā. 

 

 

Lēciens no 4.5 metriem. Lai nesavainotos, jālec bija zaldātiņā - ar sakrustotām rokām (plaukstas pie pleciem) un taisnām kājām, sperot taisnu soli, otru kāju pieliekot klāt. Pirmajam, kas izlec, jāaktivizē dūmu svece. Pārējiem, kas lec, jāpiepeld klāt. 

 

 

Kad visi grupā izlēkuši, saāķējoties kopā, jāpeld apmēram 45 metri līdz glābšanas plostam...

 

 

...kurš vispirms ir jāatgāž normālā stāvoklī.

 

 

Tad jātiek iekšā ...

 

 

... pa pareizo pusi. Sešvietīgam plostam, malas nav pārāk augstas, tomēr, ņemot vērā, ka atrodies hidrotērpā, tas ir diezgan grūti izdarāms un ir nepieciešama pārējo palīdzība.

 

 

Nākamais uzdevums bija plostu apgāzt riņķi ar apakšu uz augšu. 

 

 

Uzdevumu ar iekāpšanu plostā vajadzēja atkārtot. 

 

 

Uzdevums paveikts. Visi drošībā!

 

 

Apmācības galā. 

  

Laikapstākļi praktiskajie uzdevumiem bija labvēlīgi. Uzdevumu hidrotērpa dēļ bija pagrūti izpildīt. Kustības un līdz ar to manevrētspēja ierobežota. Tomēr tas deva nelielu priekšstatu par to, cik grūti šo pašu būtu veikt atklātā jūrā, vētrā un viļņos. 

2 komentāri

  • Elvis Thursday, 02 December 2021 13:30 Elvis

    Vēlos pieteikties kursiem!

  • Normunds Treidemanis Wednesday, 17 July 2019 18:27 Normunds Treidemanis

    Kā pieteikties kursiem..?

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE