Saturday, 01 August 2015 01:10

Jūras negadījumu statistika 2015. gada pirmajā pusgadā

Šī gada pirmajos sešos mēnešos Jūras spēku Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrā (MRCC Riga) ir reģistrēti 64 trauksmes signāli, informē Krasta apsardzes dienests. 

19 no visiem trauksmes signāli bija starptautiskās meklēšanas un glābšanas satelītsistēmas COSPAS – SARSAT trauksmes signāli, viens neapstiprināts trauksmes signāls un seši mācību trauksmes signāli.

Latvijas meklēšanas un glābšanas atbildības rajonā Jūras spēki veica 18 meklēšanas un glābšanas, ieskaitot cilvēku glābšanas operācijas, no kurām 11 bija saistītas ar kuģiem. 13 gadījumos cilvēki ir izglābti, trijos - gājuši bojā, bet trīs gadījumos nav atrasti.

Bojāgājušo vidū ir arī kaitotājs Renārs Mileika, kurš 4. janvārī pie Kolkas raga, Kurzemē, iegāja jūrā un nebija spējīgs vēja dēļ izkļūt krastā. Redzamība glābšanas rajonā bija apgrūtināta. Jūrā viļņi sasniedza divu metru augstumu. Atrašanās vietas pozicionēsanai tika izmatota Jūras novērošanas informācijas un novērošanas  sakaru sistēma. Pēc vairākkārtējas rajona pārmeklēšanas, iesaistot kuģus un gaisa spēku bāzes helikopteru, meklēšanas darbi beidzās bez rezultātiem un 5.janvārī, plkst.16:59 tika pārtraukti. Tos nesekmīgi turpināja brīvprātīgo grupa.

Savukārt starp neatrastajiem cilvēkiem ir divi vīrieši, kas 20.martā Jūrmalciemā ar alumīnija laivu devušies zvejot. Laiva 700 metrus no krasta apgāzusies un pazudusi no redzesloka. MRCC Rīga nekavējoties uz notikuma vietu nosūtīja glābšanas kuģi KA-14 „Astra”, kura apkalpe, ievērojot dreifēšanas trajektoriju, veica meklēšanas rajona pārbaudi. Pēc vairākkārtējas meklēšanas rajona un piekrastes pārmeklēšanas vīrieši netika atrasti un plkst: 12:15 meklēšanas operācija tika pārtraukta. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta glābēji krastā atrada izskalotus airus un zābaku.

Sešos gadījumos ir veikta medicīniskā evakuācija (MEDEVAC).

Viens no šādiem gadījumiem bija cilvēka evakuāciju no Zviedrijas karoga kuģa „Langesund”, kurš nodarbojas ar niršanas pakalpojumu nodrošināšanu. Personai bija radušās veselības problēmas un bija nepieciešama palīdzība. Kuģis atradās aptuveni 12 jūras jūdzes no Ventspils krasta. MRCC Riga nekavējoties uz notikuma vietu nosūtīja glābšanas kuģi KA-14 „Astra” un, izmantojot speciālu jūras frekvenci un tālruni, nodrošināja medicīnisko konsultāciju ar Specializētās medicīnas centru. Glābšanas kuģis KA – 14 „Astra”, nogādāja cietušo krastā, kur Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādē konstatēja viņa nāvi. Vienlaikus paaugstinātā gatavībā tika turēti Gaisa spēku aviācijas bāzes un Zviedrijas helikopteri.

Trīs gadījumos Jūras spēki ir sieguši palīdzību kuģiem, ieskaitot jahtu Pampula.

Jahta Pampula 24. jūnijā plkst. 22:00 ziņoja par problēmām ar dzinēju. Jahta ar buru palīdzību pati nonāca līdz Rīgas ostas ārējam reidam, kur to sagaidīja MRCC Rīga norīkotais krasta apsardzes kuģis KA – 09 „Klints”, lai ievilktu jahtu Rīgas ostas Centrālajā jahtklubā. No trauksmes saņemšanas brīža MRCC Rīga pastāvīgi uzturēja sakarus ar jahtu, uz kuras atradās viena persona.

Divos gadījumos ir fiksētas kuģu sadrusmes, bet vienā gadījumā ir fiksēta kuģa pazušana.

Jūras piesārņojumi ir fiksēti divos gadījumos.

Krasta apsardzes dienests un MRCC Riga darbojas nepārtrauktā režīmā 24 stundas diennaktī. Ziņot par negadījumiem var zvanot uz bezmaksas ārkārtas tālruņa numuru 115. Uz šo numuru var piezvanīt no visiem sakaru operatoriem.

Krasta apsardzes dienests atgādina, ka savlaicīga ziņošana un personīgo glābšanas līdzekļu izmantošana palielina meklēšanas un glābšanas operācijas sekmīga iznākuma iespējamību.

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE