Wednesday, 18 March 2015 12:57

Vanuatu ciklona posta darbi

Tropiskais superciklons Pems (Pam), kas Klusā okeāna Vanuatu salu arhipelāgā plosījās no 13.līdz 14.martam, savā ceļā nesaudzēja nevienu un neko. 

Jahtu ostas, kas ir burātāju patvērums, ir pārvērtušās par jahtu kapsētām. Īpaši smagi cietusi Vanuatu galvaspilsētas Portvilas osta,  kas atrodas Efates salā un ir galvenā Vanuatu arhipelāga osta. Smagi cietusi arī Rezolūcijas osta Tannas salā. 

Vanuatu prezidents Baldvins Lonsdeils (Baldwin Lonsdale) norādījis, ka ciklons ir noslaucījis visu pēdējo gadu laikā ieguldīto salas attīstībā un tagad visu jāsāk būvēt no jauna.

Vanuatu arhipelāgu veido 82 vulkāniskas izcelsmes saliņas, kas izvietotas apmēram 12 274 km2 lielā teritorijā Klusā okeāna dienvidu daļā. No visām salām apdzīvotas ir 65. Attālums no arhipelāga tālākā ziemeļu punkta līdz tālākajam dienvidu punktam ir apmēram 1300 km. Lielākā sala Vanuatu salu grupā ir Espirito Santo, bet lielākā pilsēta -  Portvilla. 

Pēc Apvienoto Nāciju ziņojuma Vanuatu ir viena no visnabadzīgākajām vietām pasaulē.

Pēdējos gados Vanuatu un īpaši Portvila bija kļuvušas par populāru kuģotāju un burātāju galamērķi. Lieli ieguldījumi tika veikti ostu attīstībā un infrastruktūrā. Kuīza nozares tuvākā nāktone patlaban ir neskaidra.

Tropiskais ciklons Pema sāka veidoties 6.martā uz austrumiem no Solomonu salām. Venuatu salu arhipelāgu tas sasniedza 13.martā ar maksimālo, piektās kategorijas spēku (pēc Saffir-Simpson skalas). Ciklons galvenokārt virzījies starp 18.3 dienvidu platums un 168.9 austrumu garumu, kas ir 45 km uz austrumiem no Portvilas un 105 km uz ziemeļrietumiem no Eromango.

Tropiskā ciklona Pema pārvietošanās trajektorija pēc dažādiem mērījumiem.

Maksimālais vēja ātrums fiksēts plkst.15:00 pēc vietējā laika. Saskaņā ar NASAs Aqua satalīta datiem tobrīd vēja ātrums bija aptuveni 145 mezgli (166.9 m/h | 268 km/h). Pamazām virzoties uz dienvidiem, ciklona stiprums mazinājās 14.martā.

Pema 'acs' saskaņā ar NASAs Aqua satalīta datiem ir bijusi 15 jūras jūdzes (27.7 km) plata.

Lai gan postījumu kopējais apmērs joprojām tiek apzināts, tiek lēsts, ka Pema ir līdz šim postošākā dabas stihija Vanuatu salu arhipelāga vēsturē, kā arī postošākais ciklons Klusā okeāna dienvidu daļā kopš 1997.gada. Vērtējot pēc atmosfēras spiediena, šis ciklons tiek uzskatīts par otro postošāko Klusā okeāna dienvidu daļā kopš 2002.gada, un trešais stiprākais Diendivu puslodē.

Pema ietekme bija jūtama arī citās Klusā okeāna dienvidu daļa salās, kā arī Jaunzēlandes ziemeļos.

Drošības nolūkos par divām dienām tika pārcelts sacīkšu apkārt pasaulei Volvo Ocean Race piektā posma starts no Oklendas (Juanzēlande) uz Itaju (Brazīlija).

 

 

 

1 komentārs

  • Fetadiats Saturday, 28 January 2023 21:35 Fetadiats

    curcumin, resveratrol, indole 3 carbinol, brassinin, sulforaphane, epigallocatechin 3 gallate, genistein, ellagitannins, lycopene and quercetin have been found to inhibit one or more pathways that contribute to proliferation e amazon priligy Its very very light but its there

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE