Sunday, 10 August 2014 12:21

Matīss Alviķis: mačreisa disciplīna Latvijā pieaugs

Matīss Alviķis: mačreisa disciplīna Latvijā pieaugs Foto: sintija sīmane / buratajiem.lv

No 15.līdz 17.augustam starp Vanšu un Akmens tiltiem 10 komandas cīnīsies par 2014.gada Latvijas mačreisa čempiona titulu.

Sacīkstes, kas pēdējo gadu laikā pasaulē iemantojušas lielu popularitāti, uzņem apgriezienus arī pašmājās. Šogad čempionātā sacentīsies gan labākās Latvijas komandas, gan augsta līmeņa mačreisa burāšanas komandas no Igaunijas, Somijas, Austrālijas un Nīderlandes.

Par to kā trīs gadu laikā vietējā līmeņa sacīkstes izdevies pacelt pasaules līmenī un ko tas dod Latvijas mačreisa disciplīnas attīstībā, stāsta mačreisa sacīkšu aizsācējs Latvijā un divkārtējs uzvarētājs Matīss Alviķis.

Šā gada sacīkstes ir piesaistījušas augsta līmeņa burātājus. Kā tas izdevies? 

Tā noteikti ir atpazīstamība. Tuvāko valstu sportisti no Somijas, Igaunijas un Lietuvas par šo pasākumu jau ir dzirdējuši no pagājušajiem gadiem, tāpēc jau pieteicās laicīgi pirms sacensības tika publicētas ISAF. No tālākām valstīm kā Austrālija, Nīderlande dalībnieki piesakās izdzirdot no jau esošajiem sportistiem un oficiālajām publikācijām.

Cik kopumā pieteicās? Kāds bija atlases process? Kāpēc tikai 10 komandas?

Patiesībā jūlija sākumā jau pieteicās pēdējā, 10. komanda un diemžēl mēs nevarējām šogad uzņemt dalībniekus no tādām valstīm kā Vācija, Īrija un Krievija un citurienes. Tā ka mēs organizējam ISAF Grade 3 līmeņa sacīkstes, atlases process bija gluži vienkāršs -  kas pirmais piereģistrējas, tas tiek. Kopumā mēs šogad varam uzņemt 10 komandas, jo ir 4 laivas un pirmajā izslēgšanas kārtā katram sportistam jāizbrauc pret katru sportistu, pēc tam sākas mača spraigākā daļa pusfināli un fināli. Ja būtu vairāk kā 10 komandas, tad sacīkstes visticamāk būtu jāorganizē vairākas dienas, kas ir neefektīvi.

Šā gada sacīkšu dalībnieki sola nopietnu konkurenci un spraigu cīņu gan savā starpā, gan vietējām komandām. Ko Tev pašam kā vienam no dalībniekiem un vienam no veiksmīgākajiem šajā disciplīnā Latvijā tas nozīmē? Kā Tu raugies uz šā gada mačiem?

Esmu priecīgs, ka Latvijā veidojas spēcīgas komandas un ka ir novērojama pozitīva tendence. Šogad ir pieteikušās ļoti spēcīgas komandas no Somijas, Igaunijas, Austrālijas un Nīderlande ar ļoti pieredzējušiem sportistiem, kas jau ir piedalījušies Alpari pasaules mačreisa tūrē un citos Grade 1 mačos. Šie sportisti ir ļoti daudz piedalījušies mačreisa sacīkstes un es domāju, ka viņiem būs ļoti grūti cīnīties arī ar Latvijas komandām. Vienmēr esmu teicis, ka ir lieliski uzvarēt un ir tik pat lieliski zaudēt, jo tajā brīdī rodas iespēja mācīties no kļūdām un iemācīties kaut ko jaunu.

Kas ir nepieciešams lai šajās sacīkstēs  uzvarētu?

 Protams visa pamatā ir laivas pārvaldīšana. Šeit brauc meistari, kas uzkāpjot uz jebkuras jahtas var ne tikai nokļūt pareizajā vieta, bet to darot ļoti veikli. Lai varētu uzvarēt pretinieku šī ir taktiska cīņa ar ļoti lielu intensitāti. Uz ūdens virmo taktiskās provokācijas un spēles. Tā kā tiem, kas vēl nav bijuši saistīti ar mačreisa burāšanu noteikti ir vērts pavērot kā cīnās par katru metru maču sacīkstēs.

 Kā Tu raksturotu sacīkšu norises vietu - Daugavā?  Kāda Daugava ir kā akvatorijs šāda veida sacīkstēm?

Daugava starp "Vanšu" un "Akmens" tiltiem ir lieliska vieta kur rīkot prestižas sacīkstes, jo šeit ir brīvi pieejama vieta skatītājiem, kas var vērot sacīkstes pašā Vecrīgas sirdī. Daugavai protams ir arī neliela straume, kas papildus iesaista virkni mačreisa noteikumus un sportistiem ir jāprot to pielietot vēl izmanīgāk.

Latvijas mačreisa čempionāts notiek trešo reizi, bet otro reizi Rīgas svētku ietvaros. Rīgas svētku laikā tā ir iespēja burāšanu parādīt daudz lielākai publikai, īpaši ņemot vērā atrašanās vietu. Tāpēc kas no  čempionāta (jauns) gaidāms šogad vispārīgi un ko no tā var sagaidīt skatītājs?

Tik tiešām sacensību norises vietā Rīgas svētku laikā sacīkstes varēs vērot 10 000 skatītāju, kas ir ļoti nepieciešams Latvijas "Match Race" asociācijas atpazīstamībai turpmāko mērķu sasniegšanai. Kā papildus jaunums ir sacensību laikā gatavotais videoretrospektīvs, ko Latvijas "Match Race" asociācija sadarbība ar AirDog filmēs sacīkstes ar bezpilota lidaparātiem no gaisa, kā arī būs krasta un ūdens filmēšanas komanda. Kā jaunums noteikti lielisks video materiāls.

Mačreisa sacīkšu popularitātei pasaulē ir tendence pieaugt. Kāds Tavs redzējums par šīs disciplīnas attīstības tendencēm Latvijā?

Es uzskatu, ka mačreisa disciplīna pieaugs, jo sportisti nav piesaistīti pie laivām. Šodien varam ar komandu nopirkt biļetes un aizlidot uz Čikāgas mačreisa centru, kur mūs laipni gaidīs sacīkstēs. Es domāju, ka tendences ir labas, jo mums Latvijā ir jaunatne, kas pabeidz olimpiskās sākuma klases, kur tālāk vai nu sāk burāt tāljūras disciplīnās vai nu pamet šo sportu, te ir risinājums. Latvijas "Match Race" asociācijas mērķis ir nākotnē izveidot mačreisa centru, lai jaunieši var turpināt pilnveidot savas prasmes un sacensties tepat Rīgā ar ārzemju sportistiem.

Tavs novēlējums šā gada sacīkšu dalībniekiem?

Es novēlu visiem uzvarēt un zaudēt, jo tāda ir dzīve un tādas ir tās emocijas, ko mēs visi šajā dzīvē meklējam.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE