Wednesday, 14 December 2011 00:00

Jūrnieki, dziesmas un Dziedošais kuģis

Pirms kāda laika, pārskatot Latvijas presi, manu uzmanību piesaistīja ziņa, ka jaunā latviešu režisore Astra Zoldnere uzvarējusi Baltijas jūras reģiona valstu starpkultūru tīkla ARS Baltica īsfilmu konceptu konkursā ar ideju muzikālajai īsfilmai Dziedošais kuģis. Es nolēmu rakt dziļāk un uzzināt, kas slēpjas aiz šī skanīgā nosaukuma.

Izrādās, ka latviešu režisore kopā ar šveiciešu autoru Ronu Rozenbergu (Ron Rosenberg) strādā pie stāsta par jūrniekiem uz kravas kuģa. Tomēr filma nebūs neitrāls jūrnieku dzīves portretējums, bet krāšņs muzikāls piedzīvojums. Tās mērķis – atainot Baltijas jūras valstu muzikālo mantojumu. Tieši jūrnieku dziesmas ieņems galveno lomu Dziedošajā kuģī.

Filmas aprakstā norādīts, ka, lai gan jūrnieki uz kuģa ir izolēti, viņi atrod iespēju pārvarēt nošķirtību caur mūziku. Režisore atzīmē, ka filma simboliski atainos jūrniekus kā informācijas nesējus, savukārt mūziku kā komunikācijas veicinātāju. Lai arī mūsdienās, attīstoties modernajām tehnoloģijām, kuģu loma informācijas transportēšanā mazinājusies, jūrnieku dzīve joprojām saistīta ar dažādu kultūru iepazīšanu. Astra Zoldnere atklāj, ka filmas idejai viņu iedvesmojis kāds jūrnieks, kurš režisori izklaidējis ar stāstiem par saviem pikantajiem piedzīvojumiem eksotiskās valstīs.

Filmas autori uzsver, ka mūzika cieši saistīta ar emocijām. Pat nesaprotot valodu, mēs varam noteikt, kādas emocijas iekodētas dziesmā, šī sapratne veicina komunikāciju. Īsfilmas kulminācijā personāži no Latvijas, Vācijas un vēl vienas Baltijas jūras valsts vienosies kopējā dziesmā, paužot savas vēlmes, cerības un sapņus. Muzikālajā kompozīcijā modernā aranžējumā tiks apvienotas iesaistīto valstu tradicionālās dziesmas. Aranžējuma veikšanai plānots piesaistīt komponistu. Kurš tas būs un kādas dziesmas filmā būs dzirdamas, režisore vēl neatklāj, jo radošais darbs pie muzikālās īsfilmas ir tikai sākuma stadijā. Arī darbs pie kuģa atrašanas joprojām turpinās.

Filmas pirmizrāde ir paredzēta 2013.gadā. Tikmēr Dziedošā kuģa tapšanas gaitām līdzi varat sekot šeit.


***

ARS Baltica ir Baltijas jūras reģiona valstu tīkls, kurš atbalsta starpkultūru sadarbību. Konkurss ar jauno etiķeti ARS Baltica Youth turpmāk notiks katru otro gadu, un tajā tiks pasniegtas balvas dažādās kultūras kategorijās jauniešiem līdz 28 gadu vecumam. Pirmo konkursu - filmu kategorijā - ARS Baltica rīkoja kopā ar Hamburgas Filmu atbalsta fondu un starpmediju platformu First Motion.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE