Sunday, 26 June 2011 15:50

42.5 metrīgā Adastra!

Adastra būs jauns, okeāna kruīza motorsuperjahta - trimarāns, kuru ir plānots nolaist ūdenī jau šogad.

Ar 42.5 metru kopējo garumu šis būs garākais luksus trimarāns, kas līdz šim uzbūvēts. Futūristisks, bet tīrs dizains, plašs salons, viegls svars, efektīvs degvielas patēriņš un tomēr izcilas jūras spējas īpašības. Tas viss ir piedēvējams veiksmīgajam superjahtas projektam.

Šis ievērojamais trimarāns ir vairāk kā piecu gadu projektēšanas un pārrunu rezultāts starp tā īpašniekiem Anto un Elēnu Mardeniem (Anto and Elaine Marden) – ļoti pieredzējušu okeāna pārgājienu pāri no Honkongas, un vienu no pasaules vadošajiem daudzkorpusa jahtu projektētājiem - John Shuttleworth Yacht Designs Ltd (Rietumu Saseksa, Anglija). Šis birojs ir ieguvis ātru, stipru un drošu laivu projektēšanas reputāciju, daudzas no kurām ir paveikušas ceļojumus apkārt pasaulei. Savukārt trimarāna būvniecība ir uzticēta augstas kvalitātes vieglu, izturīgu lamināta struktūru speciālistam – Austrālijas jahtu būvētavas filiālei Zhu Hai, Ķīnā - McConaghyBoats. Ir jāmin, ka Adastra nav pirmais trimarāns, kuru ir projektējis Džons Šatlervorss (John Shuttlerworth) tās īpašniekam. Mazliet vairāk nekā trīsdesmit gadus iepriekš 14 metrus garš buru trimarāns Mazinga bija viņu pirmais veiksmīgais kopprojekts.

Projekts

Lai uzbūvētu dzīvotspējīgu luksus jahtu, kas atbilstu īpašnieku vēlmēm un nodrošinātu tādu komforta un stila līmeni, kāds ir sagaidāms no šādas klases un izmēra jahtas, projektētājiem ar jau plašu un ilgu pieredzi daudzkorpusa jahtu projektēšanā vajadzējis sevi izaicināt vēl vairāk. Viņi veica plašu izpēti un attīstīja jaunu domāšanu par stabilitāti un komfortu uz jūras tāda veida peldlīdzeklim. Lai analizētu trimarāna stabilitāti un izpildījumu, tika veikti plaši tanku testi un radiovadāmie modeļu testi viļņos. Praktiski tas nozīmē, ka tika optimizēts autrigeru augstums nepiespiestai gaitai jūrā, un, lai paaugstinātu stabilitāti  viļņos, izstrādāta jauna autrigera forma. Saskāņā ar projektētāja teikto, šis trimarāna projekts paceļ motorizēto trimarānu koncepciju jaunā līmenī  nekā jebkad agrāk tas ir darīts. Kaut iepriekšējās laivas, piemēram, Earthrace un Cable and Wireless, jau bija nepārspējamas rekordus pārsniedzošas mašīnas.

Pateicoties ievērojamiem centieniem, kurus veltīja svara samazināšanai, jaunajam trimarānam būs zems degvielas patēriņš, bet tomēr tas uzrādīs izcilas jūras spējas īpašības. Lai to sasniegtu, izmantojot mūsdienīgākos zinātnes un tehniskos sasniegumus, tika veikta visu jahtas galveno sastāvdaļu struktūranalīze.  Ričards Olivers (Richard Oliver),  Applied Structural Analysis (ASTA) inženieris, strādāja kopā ar John Shuttleworth Yacht Design pie strukturālā dizaina. Viņš veica pilnu korpusa un klāja struktūras galīgo elementu analīzi, lai nodrošinātu, ka maksimālā izturība būtu sasniedzama ar minimālu svaru.

Lai samazinātu svaru, papildus vieglajai lamināta virsbūvei, būtībā katra laivas detaļa būs izgatavota pēc pasūtījuma. Tas ietver oglekļa šķiedras lūkas, iluminatorus, trapu un pat viras, ko speciāli gatavo šim peldlīdzeklim.

Ārējais & iekšējais plānojums

Līdzīgi iepriekšējām Džona Šatlevorsa projektētajām daudzkorpusa jahtām, arī Adastra veiksmīgi apvienos izpildījumu ar kruīza komfortu. Tās 16 metru platums radīs plašu salona zonu uz galvenā klāja, piedāvājot lielisku skatu pa panorāmisku logu. Tajā būs izvietota atpūtas zona, ēdamgalds un navigācijas stacija. Uz priekšu vērstās durvis caur salona logu nodrošinās vieglu piekļuvi lielai sauļošanās gultai, kas atrodīsies uz priekšējā klāja. Pakaļgalā būs dīvāns, kreisajā pusē būs bāra zona un labajā pusē ēdamzona. Tālāk pakaļgalā būs vieta 4.9 metrīgam tenderim un tieši apakšā ir garāža, kurā varēs novietot 3.1 metrīgu tenderi. Trimarāna garāžas durvis ir uzkonstruētas tā, lai tās varētu atvērt un radīt lielu niršanas platformu. Papildus telpa ir radīta zem klāja, nedaudz paplašinot galveno korpusu tieši virs ūdenslīnijas. Šī zona ir sadalīta divās daļās: pakaļgalā izvietota pilna izmēra kuģa kapteiņa kajīte ar piekļuvi no klāja salona un divām tālāk esošām kajītēm viesiem un komandai, un dzinēja nodalījuma priekšpusē izvietotu kambīzi. Galvenā vadības stacija, kurā būs vietas diviem, atradīsies paaugstinātā stūresmājā, kas izvietota starp pakaļgala klāju un salona zonu un veido daļu šķērsijas  struktūras.  

Interjera dizains nāk no Inges Strompfas – Jepsenas (Inge Strompf – Jepsen) biroja  Jepsen Designs Honkongā. Tā ir arhitektūras un interjera dizaina firma, kas apvieno skandināvu modernā dizaina principus ar austrumu akcentiem. Inges, iepriekšējās Karaliskā Honkongas Jahtu Kluba komodores, plašā burāšanas pieredze bija ļoti vērtīga trimarāna interjera projekta izstrādē.

Trimarāna virsbūve ir oglekļa šķiedras lamināts ar Nomex šūnveidīgo serdi. Korpusu būvē no Glass/Kevlar putu Corecell™ sendviča, bet interjerā būs viegla svara ozolkoka iekārtas pielietojumā ar kompozīta (honeycomb) paneļiem.

Adastra piedāvās ērtas kajītes deviņiem viesiem un līdz sešiem komandas locekļiem.

Īpašās iezīmes

Šī lieliskā trimarana interesanta iezīme ir arī tā unikālā enkuru sistēma, kas sastāv no trīs enkuriem un būs darbināmi ar oglekļa šķiedras spoles hidrauliskām vinčām. Lielākais un galvenais enkurs ir pielāgots 130kg Bruce stila enkurs, kas būs izlaižams no labā borta malas. Priekšgala enkurs ir 80 kg smags un būs izlaižams ar oglekļa škiedras bomja palīdzību. Trešais enkurs ir 60 kg smags un izlaižams no kreisā borta malas. To izmantos kā pakaļgala enkuru.

Degviela, drošība, pumja sensori, elektronika, gaismas utt būs pārraudzītas ar SiMON² integrēto kuģu pārraudzības sistēmu (nodrošina Palladium Technologies Inc.). Kopumā būs divas galvenās pārraudzības un signalizācijas stacijas: viena izvietota uz komandtiltiņa un komandas zonā, otra - motortelpā.

Elektronisko aprīkojumu veidos Titan vadības pultis, Titan AC/DC sadales paneļi, krasta enerģijas pārveidotājs, apgaismes sistēmas, A/V izklaides sistēmas, komandtiltiņa elektronika un navigācijas gaismu kontroles panelis. Kameras drošības sistēmu veidos DVR serveris, kas atradīsies uz komandtiltiņa, atbalstot līdz pat astoņām kamerām. Digitālais kustību detektors, video ieraksts un atskaņošana ir dažas no šīs sistēmas iezīmēm. Consilium ugunsdrošības signalizācijas sistēma būs projektēta tā, lai brīdinātu komandu un viesus par iespējamām briesmām. Trimarānam būs pilnībā automatizēta degvielas padeves un uzraudzības sistēma, kas ietvers arī Alfa Laval sistēmu degvielas attīrīšanai.

Adastru darbinās viens iebūvēts Caterpillar C18 dīzeļdzinējs, kas attīstīs 1150 zs, un divi Yanmar dīzeļdzinēji katrā autrigerī pa vienam, attīstot 110 zs. Ir paredzēts, ka galvenā dzinēja maksimālais ātrums būs 22.5 mezgli, bet kreisēšanas ātrums 17 megli. Trimarāna kreisēšanas attālums būs 4000 j.j. pie 17 mezgliem, patērējot tikai 120 litrus stundā pie šāda ātruma. Normāls degvielas tilpums būs 15000 litri.

Nelielu ieskatu paša trimarāna būvniecības procesā jūs varat iegūt, apskatot attēlus, kā arī video, kas veidots no foto kadriem, uņemtiem ar nelielu laika intervālu.  

Tehniskais raksturojums:

LOA: 42.5 m
Platums: 16 m
Korpusa iegrime: 1.12 m (1.6m līdz stūres galam)
Galvenais motors: 1x Caterpillar C18 -1150 zs @ 2300 apgr./min
Autrigeru dzinēji: 2x Yanmar 110zs @ 3200 apgr./min
Ģenerators: 2x 36 kw pielāgots autrigeros, kas savienoti ar 110 zs Yanmar dzinējiem, un 1x 26 kw Northern gaismas galvenājā motortelpā
Īpašnieks un viesi: 9
Komanda: 5-6
Tenderi: 4.9m novietots uz pakaļgala klāja un 3.1m novietots  garāžā
Saldūdens ietilpība: 2x 800 gph ūdens atsāļotāji (fresh water makers )- 2700 litru ūdens
Ūdensizspaids pie viegla svara: pilnībā aprīkots, ar pilnām noliktavām un komandu, bez degvielas un ūdens - 49 tonnas
Max ūdensizspaids kreisējot: (normāla darbības slodze) 15000 litru degviela - 64.8 tonnas
Max ūdensizspaids okeāna pārgājienos: (tikai retiem ilgajiem okeāna pārgājieniem) 32000 litru degviela  - 77 tonnas
Max ātrums: 22.5 mezgli
Kreisēšanas attālums pie 17 mezgliem: 4000 jūdzes
Degvielas patēriņš pie 13 mezgiem: 90 litri stundā
Degvielas patēriņš pie 17 mezgliem:120 litri stundā

Projekta dizains  - John Shuttleworth Yacht Designs Ltd.
Jahtas konstruktors - John Shuttleworth Yacht Designs Ltd.
Strukturālais dizains - John Shuttleworth Yacht Designs Ltd. & Applied Structural Analysis Ltd.
Interjera dizains - Jepsen Designs
Būvētājs - McConaghy Boats
Vairāk informāciju par Adastra trimarānu var iegūt: 

John Shuttleworth Yacht Designs Ltd.

Springhead
Clay Lane
Cootham
West Sussex RH20 4HL
ENGLAND
Tel: 0044 7973 837 463
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
42.5 metrīgā Adastra!

 

Adastra būs jauns, okeāna kruīza motorsuperjahta - trimarāns, kuru ir plānots nolaist ūdenī jau šogad. Ar 42.5 metru kopējo garumu šis būs garākais luksus trimarāns, kas līdz šim uzbūvēts. Futūristisks, bet tīrs dizains, plašs salons, viegls svars, efektīvs degvielas patēriņš un tomēr izcilas jūras spējas īpašības. Tas viss ir piedēvējams veiksmīgajam superjahtas projektam.

 

 

Šis ievērojamais trimarāns ir vairāk kā piecu gadu projektēšanas un pārrunu rezultāts starp tā īpašniekiem Anto un Elēnu Mardeniem (Anto and Elaine Marden) – ļoti pieredzējušu okeāna pārgājienu pāri no Honkongas, un vienu no pasaules vadošajiem daudzkorpusa jahtu projektētājiem - John Shuttleworth Yacht Designs Ltd(Rietumu Saseksa, Anglija). Šis birojs ir ieguvis ātru, stipru un drošulaivuprojektēšanas reputāciju,daudzas no kurām ir paveikušas ceļojumus apkārt pasaulei. Savukārt trimarāna būvniecība ir uzticēta augstas kvalitātes vieglu, izturīgu un stafflaminātastruktūru speciālistam – Austrālijas jahtu būvētavas filiālei Zhu Hai, Ķīnā - McConaghyBoats. Ir jāmin, ka Adastra nav pirmais trimarāns, kuru ir projektējis Džons Šatlervorss (John Shuttlerworth) tās īpašniekam. Mazliet vairāk nekā trīsdesmit gadus iepriekš 14 metrus garš buru trimarāns Mazinga bija viņu pirmais veiksmīgais kopprojekts.

 

Projekts

 

Lai uzbūvētu dzīvotspējīgu luksus jahtu, kas atbilstu īpašnieku vēlmēm un nodrošinātu tādu komforta un stila līmeni, kāds ir sagaidāms no šādas klases un izmēra jahtas, projektētājiem ar jau plašu un ilgu pieredzi daudzkorpusa jahtu projektēšanā vajadzējis sevi izaicināt vēl vairāk. Viņi veica plašu izpēti un attīstīja jaunu domāšanu par stabilitāti un komfortu uz jūras tāda veida peldlīdzeklim. Lai analizētu trimarāna stabilitāti un izpildījumu, tika veikti plaši tanku testi un radiovadāmie modeļu testi viļņos. Praktiski tas nozīmē, ka tika optimizēts autrigeru augstums nepiespiestai gaitai jūrā, un, lai paaugstinātu stabilitāti viļņos, izstrādāta jauna autrigera forma. Saskāņā ar projektētāja teikto, šis trimarāna projekts paceļ motorizēto trimarānu koncepciju jaunā līmenī nekā jebkad agrāk tas ir darīts. Kaut iepriekšējās laivas, piemēram, Earthrace un CableandWireless, jau bija nepārspējamas rekordus pārsniedzošas mašīnas.

 

Pateicoties ievērojamiem centieniem, kurus veltīja svara samazināšanai, jaunajam trimarānam būs zems degvielas patēriņš, bet tomēr tas uzrādīs izcilas jūras spējas īpašības. Lai to sasniegtu, izmantojot mūsdienīgākos zinātnes un tehniskos sasniegumus, tika veikta visu jahtas galveno sastāvdaļu struktūranalīze. Ričards Olivers (Richard Oliver), Applied Structural Analysis (ASTA) inženieris, strādāja kopā ar John Shuttleworth Yacht Design pie strukturālā dizaina. Viņš veica pilnu korpusa un klāja struktūras galīgo elementu analīzi, lai nodrošinātu, ka maksimālā izturība būtu sasniedzama ar minimālu svaru.

 

Lai samazinātu svaru, papildus vieglajai lamināta virsbūvei, būtībā katra laivas detaļa būs izgatavota pēc pasūtījuma. Tas ietver oglekļa šķiedras lūkas, iluminatorus, trapu un pat viras, ko speciāli gatavo šim peldlīdzeklim.

 

Ārējais & iekšējais plānojums

 

Līdzīgi iepriekšējām Džona Šatlevorsa projektētajām daudzkorpusa jahtām, arī Adastra veiksmīgi apvienos izpildījumu ar kruīza komfortu. Tās 16 metru (?)beam radīs plašu salona zonu uz galvenā klāja, piedāvājot lielisku skatu pa panorāmisku logu. Tajā būs izvietota atpūtas zona, ēdamgalds un navigācijas stacija. Uz priekšu vērstās durvis caur salona logu nodrošinās vieglu piekļuvi lielai sauļošanās gultai, kas atrodīsies uz priekšējā klāja. Pakaļgalā būs dīvāns, kreisajā pusē būs bāra zona un labajā pusē ēdamzona. Tālāk pakaļgalā būs vieta 4.9 metrīgam tenderim un tieši apakšā ir garāža, kurā varēs novietot 3.1 metrīgu tenderi. Trimarāna garāžas durvis ir uzkonstruētas tā, lai tās varētu atvērt un radīt lielu niršanas platformu. Papildus telpa ir radīta zem klāja, nedaudz paplašinot galveno korpusu tieši virs ūdenslīnijas. Šī zona ir sadalīta divās daļās: pakaļgalā izvietota pilna izmēra kuģa kapteiņa kajīte ar piekļuvi no klāja salona un divām tālāk esošām kajītēm viesiem un komandai, un dzinēja nodalījuma priekšpusē izvietotu kambīzi. Galvenā vadības stacija, kurā būs vietas diviem, atradīsies paaugstinātā stūresmājā, kas izvietota starp pakaļgala klāju un salona zonu un veido daļu šķērsijas (?)/cross beam struktūras.

 

Interjera dizains nāk no Inges Strompfas – Jepsenas (Inge Strompf – Jepsen) biroja Jepsen Designs Honkongā. Tā ir arhitektūras un interjera dizaina firma, kas apvieno skandināvu modernā dizaina principus ar austrumu akcentiem. Inges, iepriekšējās Karaliskā Honkongas Jahtu Kluba komodores, plašā burāšanas pieredze bija ļoti vērtīga trimarāna interjera projekta izstrādē.

 

Trimarāna virsbūve ir oglekļa šķiedras lamināts ar Nomex šūnveidīgo serdi. Korpusu būvē no Glass/Kevlar putu Corecell™ sendviča, bet interjerā būs viegla svara ozolkoka iekārtas pielietojumā ar kompozīta (?) (honeycomb) paneļiem.

 

Adastra piedāvās ērtas kajītes deviņiem viesiem un līdz sešiem komandas locekļiem.

 

 

Īpašās iezīmes

 

Šī lieliskā trimarana interesanta iezīme ir arī tā unikālā enkuru sistēma, kas sastāv no trīs enkuriem un būs darbināmi ar oglekļa šķiedras spoles hidrauliskām vinčām. Lielākais un galvenais enkurs ir pielāgots 130kg Bruce stila enkurs, kas būs izlaižams no labā borta malas. Priekšgala enkurs ir 80 kg smags un būs izlaižams ar oglekļa škiedras arm. Trešais enkurs ir 60 kg smags un izlaižams no kreisā borta malas. To izmantos kā pakaļgala enkuru.

 

Degviela, drošība, pumja sensori, elektronika, gaismas utt būs pārraudzītas ar SiMON² integrēto kuģu pārraudzības sistēmu (nodrošina Palladium Technologies Inc.). Kopumā būs divas galvenās pārraudzības un signalizācijas stacijas: viena izvietota uz komandtiltiņa un komandas zonā, otra - motortelpā.

 

Elektronisko aprīkojumu veidos Titan vadības pultis, Titan AC/DC sadales paneļi, krasta enerģijas pārveidotājs, apgaismes sistēmas, A/V izklaides sistēmas, komandtiltiņa elektronika un navigācijas gaismu kontroles panelis. Kameras drošības sistēmu veidos DVR serveris, kas atradīsies uz komandtiltiņa, atbalstot līdz pat astoņām kamerām. Digitālais kustību detektors, video ieraksts un atskaņošana ir dažas no šīs sistēmas iezīmēm. Consilium ugunsdrošības signalizācijas sistēma būs projektēta tā, lai brīdinātu komandu un viesus par iespējamām briesmām. Trimarānam būs pilnībā automatizēta degvielas padeves un uzraudzības sistēma, kas ietvers arī Alfa Laval sistēmu degvielas attīrīšanai.

 

Adastru darbinās viens iebūvēts Caterpillar C18 dīzeļdzinējs, kas attīstīs 1150 zs, un divi Yanmar dīzeļdzinēji katrā autrigerī pa vienam, attīstot 110 zs. Ir paredzēts, ka galvenā dzinēja maksimālais ātrums būs 22.5 mezgli, bet kreisēšanas ātrums 17 megli. Trimarāna kreisēšanas attālums (?) range būs 4000 j.j. pie 17 mezgliem, patērējot tikai 120 litrus stundā pie šāda ātruma. Normāls degvielas tilpums būs 15000 litri.

 

Nelielu ieskatu paša trimarāna būvniecības procesā jūs varat iegūt, apskatot attēlus, kā arī video, kas veidots no foto kadriem, uņemtiem ar nelielu laika intervālu.

 

 

 

Tehniskais raksturojums:

 

LOA: 42.5 m

Beam:16 m

Korpusa iegrime: 1.12 m (1.6m līdz stūres galam)

Galvenais motors: 1x Caterpillar C18 -1150 zs @ 2300 apgr./min

Autrigeru dzinēji: 2x Yanmar 110zs @ 3200 apgr./min

Ģenerators: 2x 36 kw pielāgots autrigeros, kas savienoti ar 110 zs Yanmar dzinējiem, un 1x 26 kw Northern gaismas galvenājā motortelpā

Īpašnieks un viesi: 9

Komanda: 5-6

Tenderi: 4.9m novietots uz pakaļgala klāja un 3.1m novietots garāžā

Saldūdens ietilpība: 2x 800 gph saldūdens ražotāji (?) (fresh water makers )- 2700 litru ūdens

Ūdensizspaids pie viegla svara: pilnībā aprīkots, ar pilnām noliktavām un komandu, bez degvielas un ūdens - 49 tonnas

Max ūdensizspaids kreisējot: (normāla darbības slodze) 15000 litru degviela - 64.8 tonnas

Max ūdensizspaids okeāna pārgājienos: (tikai retiem ilgajiem okeāna pārgājieniem) 32000 litru degviela - 77 tonnas

Max ātrums: 22.5 mezgli

Attālums (?) Range pie 17 mezgliem: 4000 jūdzes

Degvielas patēriņš pie 13 mezgiem: 90 litri stundā

Degvielas patēriņš pie 17 mezgliem:120 litri stundā

 

Projekta dizains  - John Shuttleworth Yacht Designs Ltd.

Jahtas konstruktors - John Shuttleworth Yacht Designs Ltd.

Strukturālais dizains - John Shuttleworth Yacht Designs Ltd. & Applied Structural Analysis Ltd.

Interjera dizains - Jepsen Designs

Būvētājs - McConaghy Boats

Vairāk informāciju par Adastra trimarānu var iegūt: 

 

John Shuttleworth Yacht Designs Ltd.

 

Springhead
Clay Lane
Cootham
West Sussex RH20 4HL
ENGLAND

Tel: 0044 7973 837 463

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

 

 

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE