Wednesday, 09 May 2012 00:00

No idejas līdz realitātei: inovatīvais sirdsdarbs Laurita - 4

Šķiet, liepājnieka Ulda Atmata un viņa radītās ūdens motorsporta laivas Laurita - 4 vārds iepazīstināšanu vairs neprasa. Nepilna pusgada laikā no veiksmīgas debijas Latvijas izgudrojumu izstādē 2011.gada novembrī, kam sekoja vairāki sekmīgi starptautiski pasākumi, Laurita - 4 ir ieguvusi gan izgudrotāju, gan ūdens motorsporta profesionāļu interesi un atzinību Latvijā un ārvalstīs. Bet skeptiķu neticība projektam ir pāraugusi ziņkārīgā interesē. Un tas viss -  vēl reāli neizmēģinot laivu uz ūdens.

Kas padara šo projektu tik veiksmīgu jau šobrīd? Atbilde patiesībā ir vienkārša – inovatīvs risinājums pilota drošības uzlabošanai, kas vienlaicīgi ļauj saglabāt konkurētspējīgu ātrumu.Tieši doma par drošākas ūdens motorsprota laivas radīšanu tās konstruktoru Uldi Atmatu, Latvijas Izgudrotāju biedrības biedru un SIA Nacri tehnisko direktoru, noveda pie inovatīvā iznākuma, kas reizē diezgan kardināli mainījis tradicionālo sacīkšu laivu. Kā stāsta izgudrotājs, laivas radīšanas process ir bijis diezgan intuitīvs un eksperimentāls, jo līdzīgas laivas vai tehniskā risinājuma, no kā nošpikot nav bijis. Tāpēc Laurita - 4 ir vienīgā oficiāli zināmā šāda veida laiva ne vien Latvijā, bet arī pasaulē.

IZGUDROJUMS, KAS LAUŽ TRADĪCIJAS

Risinājums, ko piedāvā Uldis Atmats pilota drošības paaugstināšanai ir sekojošs.

Pirmkārt, ir mainīta dzenskrūves vieta. Tā ir novietota laivas priekšgalā uz speciāla skega laivas apakšā, un laivu ne tikai grūdīs, bet arī vilks. Kā paskaidro konstruktors, dzenskrūves vieta ir mainīta, lai uzlabotu laivas stabilitāti un novērstu laivas apmešanās iespējamību, laivai traucoties ar lielu ātrumu. Kūleņa apmešana tiek uzskatīta par pašu bīstamāko avārijas veidu ūdens motorsportā. Laurita - 4 gadījumā, vilnim pasitot laivu no priekšas gaisā, dzenskrūve izies no ūdens, nevis paliks tajā un dzīs laivu uz priekšu kā tas ir tradicionālajām laivām. Pazudīs vilkme, un laiva pūlēsies atjaunoties un atgriezties stabilā stāvoklī. Rezultātā tradicionālā klasiskās piedziņas laiva ir kļuvusi par priekšpiedziņas laivu. Arī dzinējs irpārceltsuzpriekšu. Mainītairarī pilota darbavieta, kas no laivas priekšgala (visai riskanta vieta sadursmju gadījumos) ir pārcelta uz visdrošāko iespējamo vietu – laivas aizmuguri. Tur pilotu no dažādām sadursmēm papildus aizsargās arī dūralumīnija cauruļu karkass.

Savukārt kursa noturību un pagriezienu precizitāti nodrošināsnetradicionālsstūresmehānisms - trīs sinhroni darbojošās, netradicionāli novietotas vadības spuras. Tās laivas gaitu padarīs ievērojami stabilāku pagriezienos un ļaus precīzi ieturēt izvēlēto trajektoriju. Spuru ģeometrija un novietojums ļaus kompensēt pagriezienos rodošos centrbēdzes spēku, kurš bieži ir iemesls sporta laivu apkrišanai. Laiva būs viegli vadāma un pagriezienu rādiuss būs mazs un precīzs. Kā min Uldis Atmats, tieši kursa noturība visvairāk ietekmē pilota drošību un ir viena no tradicionālo sacīkšu laivu lielākajām problēmām, jo lielā ātrumā uz sporta laivu ļoti nozīmīgi iedarbojas aerodinamiskais cēlējspēks. Precīzu pagriezienu izpildīšanu nodrošinās arī pats laivas korpuss (pēc būtības spārns ar eleroniem), kas ļaus efektīvi izmantot turbulento (virsprofila) gaisa plūsmu. Hidrauliski vadāma eleronu un hidroplaknes sistēma ļaus uzlabot arī laivas dinamiskās kvalitātes.

Laivas korpuss irveidots tā, lai laivai pārvietojoties lielā ātrumā, tās priekšpuse būtu nepārtrauktā saskarē ar ūdens virsmu, bet aizmugure teju lidotu, tādējādi mazinot iespēju laivas priekšgalam ūdens viļņos tikt uzsistam gaisā. Līdz ar to priekšējais sponsons būs pastāvīgā kontaktā ar ūdens virsmu, savukārt lidojuma fāzē atradīsies laivas aizmugurējie sponsoni. Laivas korpuss ir veidots arī tā, lai laivu pasargātu no deformācijas.

Pilnā gaitā Laurita - 4 kontakts ar ūdeni būs vien dažu A4 formāta lapu lielumā laivas priekšpusē un aizmugurējā daļa 40 mm lidos virs ūdens. Lai arī laivai ir četri atbalsta punkti, pilnā gaitā  - lidojuma fāzē – laiva balstīsies tikai uz vienu.

Laivas projektētais ātrums ir 160 km/h, kas turpat divas reizes pārsneidz Latvijas krasta apsardzes laivu ātrumu.  Papildus aerodinamisko cēlējspēku laivas aizmugurē un nosacītu reaktīvo momentu radīs zem spārna izvadītās izplūdes gāzes kopā ar uzplūstošā gaisa un dzenskrūves šļakatām. Tai pat laikā izplūdes troksnis samazināsies skaņas viļņu interferences rezultātā. Laivas gaita kļūs klusāka, jo izplūdes gāzēm daudzkārtīgi atstarojoties no ūdens pilieniem (šļakatu strūklām), tās daļēji dzēsīsies interferences rezultātā.

SAPŅA PIEPILDĪJUMS

Ideja par laivas radīšanu, kas neuzlidotu gaisā un būtu droša arī lielā ātrumā, bija izgudrotāja Ulda Atmata sens sapnis, - vēl no tiem laikiem, kad pats braucis ūdens motorsportā. Viņš ir arī bijušais ūdens motorsporta meistarkandidāts. Tāpēc to, cik riskants var būt šis sporta veids un cik svarīga ir droša laiva, ļoti labi zina arī pats unikālās laivas izgudrotājs. U.Atmats: „Jaunībā pašam ir bijis tas gods vairākas reizes uzlidot gaisā. Tas dažreiz beidzies mierīgi, bet dažreiz ar kaut kādām sekām”.

Tomēr no idejas līdz taustāmai laivai bija japaiet turpat trīsdesmit gadiem, kuru laikā ideja tika pamazām slīpēta. Reāls darbs pie pirmās priekšpiedziņas ūdens motorsporta ātrumlaivas pasaulē Laurita - 4 radīšanas sākās aptuveni pirms 4 – 5 gadiem. Visi darbi veikti Ulda Atmata garāžā  no darba brīvajā laikā, piedaloties tādiem pašiem entuziastiem kā viņš  pats. Kā stāsta laivas konstruktors, sākumā esot bijusi doma izveidot modeli (viņš ir arī čempions lidmodeļu sportā), bet parēķinot izmaksas un ņemot vērā to, ka modelisms arī ir sarežģīta lieta, viņš esot izšķīries taisīt uzreiz pilnizmēra laivu. Ja finansējums būtu bijis pietiekams un darbs veikts ne tikai brīvajā laikā, laiva būtu tapusi vismaz uz pusi īsākā laikā.

Laivā Laurita - 4 ir ieguldīti galvenokārt personīgie līdzekļi. Jautājot, cik tad projekts izmaksājis, pirmās priekšpiedziņas sacīkšu laivas izgudrotājs atklāj, ka skaitījis līdz 4 - 5 tūkstošiem, tad atmetis ar roku, jo sapratis, ka tā skumdinās gan sevi, gan savu ģimeni. Ir meklēti arī sponsori, bet tādus Laurita – 4 komanda nav atradusi, vien saskārusies ar neticību un skepsi. Bet valsts, līdzīgi kā daudzus citus Latvijas izgudrojumus, arī šo nav bijusi ieinteresēta atbalstīt.

Tā kā ūdens motorsports ir ekskluzīvs un dārgs sporta veids, Uldim Atmatam  nav mērķis ražot šāda tipa laivas: „Taisīt lielu biznesu neceram. Tā vairāk ir kā apliecinājums  mūsu varēšanai, ka mēs nerunājam tukšu, ka mēs varam realizēt to, ko mēs sakām.”  Tāpēc Laurita - 4 nav komercprojekts, bet Ulda sirdsprojekts. Tomēr izgudrotājs atklāj, ka gadījumā, ja Laurita – 4 rezultāti būs labi, iespējams varētu tapt Laurita – 4 uzlabotāks variants, kura radīšanā finansiāli varētu iesaistīties investors no malas.

Paralēli Laurita - 4 projektam Uldis Atmats strādā arī pie tādiem interesantiem projektiem,  piemēram kā oriģinālas konstrukcijas hidro dzenskrūve ar paaugstinātu lietderības koeficientu (līdz pat 7-8%) vai inovatīva konceptuāli jauna saliekamā ūdens velosipēda (ar piedziņas sistēmas ierīci -  mezgls) radīšanas, un citiem projektiem.

UZ ŪDENS - JAU DRĪZ!

Par to, cik droša patiesībā būs pirmā priekšpiedziņas laiva un vai tā attaisnos uz to liktās cerības, varēs uzzināt jau pavisam drīz. Pirmie izmēģinājuma braucieni ir plānoti maija vidū vai beigās, kad iestāsies atbilstoši laikastākļi. Ja testi uz ūdens būs sekmīgi, plašākam interesentu lokam iespēja redzēt šo unikālo laivu darbībābūs jau jūlijā Eiropas čempionāta posma ūdens motorsportā un Latvijas atklātā čempionāta laikā Liepājā. Laurita - 4 šajā pasākumā piedalīsies ar paaraugdemonstrējumiem.

Ja arī laivas ātruma rādītāji būs labi un negadīsies kādi defekti, tad Laurita - 4 komanda jau šīs sezonas beigāsvarētu piedalīties ātruma rekordbraucienos Lielbritānijā savā – R1000 gliseru klasē un mēģināt nokaut patreizējo ātruma rekordu, kas ir 167,16  km/h  (Dž.Nūns ar  Ringwood, Lielbritānija). Lai arī šis rekords ir par 7 km/h lielāks nekā projektētais  Laurita - 4 maksimālais ātrums, komanda starpību cer piedzīt laivas izmēģinājuma braucienu laikā Liepājā. Pat ja neizdosies pārsniegt ātrumu, tas nebūs galvenais, jo svarīgāka tomēr ir laivas drošība, uzsver pirmās priekšpiedziņas sacīkšu laivas konstruktors.

Uzaicinājumu uz ātruma rekordu braucieniem  Laurita – 4 komanda saņēma Boot Dusseldorf 2012 laikā no Lielbritānijas ūdens motorsporta federācijas pārstāvjiem un aktīviem ūdens motorsportistiem Markusa Hendriksa (Marcus Hendricks) un SaimonaVudpauera (Simon Woodpower), kuri pārstāv Cinzano 558 komandu.  Bet Laurita - 4 visos braucienos varētu pilotēt profesionālie ūdens motorsportisti no Liepājas.

 

TEHNISKAIS RAKSTUROJUMS:
Klase –  R 1000 (gliseru klase ar iebūvētu motocikla dzinēju līdz 1000 cm³)
Patenta Nr. - LV13830 (B )

Ražots - Liepājā
Garums – 4800 mm
Platums -  2540 mm
Svars – 280 kg
Korpuss  – aviācijas finieris, oglekļa šķiedra
Aprēķina prototipa ātrums – 160 km/h
Dzinējs - Honda CBR900RR, 944 cm2, pilnībā pārveidots

Laivas izgudrotājs, konstruktors: Uldis Atmats

Tehniskais konsultants - Aleksandrs Zarečņevs (ūdens motorsporta sacensību tehniskais tiesnesis)

Laurita - 4 komanda &topošie Latvijas Izgudrotāju biedrības biedri - meita Evita Andersone, brāļi Andis un Māris Atmati, draugs un kolēģis Māris Brizga

LAURITA-  4 KOMANDAS PANĀKUMI:
Paveiktais
2011.gada 4. novembris – Latvijas izgudrojumu izstāde (Rīga), 1.vieta
2011.gada 7.-9.decembris - Intelektuālā īpašuma izstāde Expopriority 2011 (Maskava), inovāciju konkursa uzvarētājs. Ieguva arī Ukrainas izgudrotāju delegācijas kausu un diplomu par orģinālāko izgudrojumu un Krievijas Starptautiskā zinātniski tehniskās sadarbības nama medaļu
2011.gada decembris  -  International Research Causality School award
2012. gada 21.-29.janvāris -  BOOT Dusseldorf 2012 (piedalīšanās pēc uzaicinājuma)
2012. gada 20.-23.marts  -  Izgudrojumu un inovāciju tehnoloģiju XV Maskavas Starptautiskais Izgudrojumu un Inovātīvo Tehnoloģiju Salons  Archimedes – 2012 (Maskava), godalga „Zelta Oskars” par labāko rūpniecisko paraugu un sudraba medaļa par labāko industriālo prototipu
2012.gada 30. marts -1.aprīlis – Baltic Boat Show, piedalīšanās pēc uzaicinājuma

Plānotais:
2012.gada 14.-15.jūlijs  - Eiropas čempionāta ūdensmotorsportā un  Latvijas atklātais čempionāts (Liepāja), paraugdemonstrējumi
2012.gada augusta beigas/septembra sākums - rekordbraucieni Lielbritānijā
2013.gada marts  - BOOT Dusseldorf 2013 (piedalīšanās pēc uzaicinājuma ar paraugdemonstrējumim demo baseinā (2100 m2) visas izstādes laikā vairākas reizes dienā)

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE