Sunday, 14 October 2012 00:00

Salón Nautico Barselona 2012 (+foto galerija)

No 26. līdz 30.septembrim Barselonā jau 51.reizi notika Spānijas lielākā laivu izstāde Salón Náutico. Tā ir arī viena no nozīmīgākajām starptautiskajām izstādēm vispār. Laimīgas sagadīšanās dēļ arī man bija iespēja tajā nokļūt un izbaudīt gan dienvidu brīvdabas nautical fiesta īpašo, dzīvīgo atmosfēru, gan apskatīt tajā esošo piedāvājumu klāstu.

 

Pirmais, kas patīkami pārsteidza, ir tas, ka, spītējot joprojām smagajai ekonomiskajai situācijai Spānijā, Barselonas laivu izstādes dalībnieki (kopumā ap 240) apmeklētājiem un potenciālajiem pircējiem piedāvāja patiešām plašas izvēles iespējas – sākot no vienkāršākiem zvejas rīkiem līdz pat dažādiem advancētiem tehnoloģiskiem risinājumiem, kā arī plašu, visdažādāko izmēru un brendu laivas (gan buru, gan motorlaivu, kas tradicionāli bija vairākumā). Pavisam tika piedāvāti ap 110 produktu veidi un vairāk nekā 900 brendi.

Paši izstādes organizatori šo gadu vērtē kā jaunu pagrieziena punktu, tāpēc cerīgi raugās nākotnē attiecībā uz sekotora attīstību, kas šobrīd diezgan smagi stagnē (piemēram,  šogad no gada sākuma līdz septembrim tika reģistrēts par 8.8% jaunu laivu mazāk nekā tajā pašā periodā 2011.gadā). Vismaz no novērotā un iegūtās informācijas var secināt, ka izstādes apmeklētāju skaits ir bijis ļoti labs, un tās laikā ir bijušas daudzas auglīgas sarunas par laivu iegādi, kas kalpo kā pozitīvs signāls nākotnei.

Par labu izstādes apmeklētībai nospēlēja arī izvēlētā stratēģija – visu izstādi koncentrēt prestižajā jahtu ostā Port Vell, kas iepriekšējos gados bija darīts tikai daļēji. Tādējādi, piemēram, laivas, kas atradās uz ūdens, interesentiem (potenciālajiem pircējiem) bija iespēja praktiski turpat arī iemēģināt.

Tāpat vietas izvēle deva arī iespēju ikvienam praksē izmēģināt  dažādas sporta aktivitātes  uz ūdens, piemēram, SUP (stand up paddle boarding kas ir sērfa dēlis ar garu airi), vai gūt pirmās iemaņas burāšanā. Protams neizpalika arī dažādi semināri, konferences un prezentācijas par jūras un burāšanas tēmām.

Tā kā izstādē nokļuvu pēdējā dienā, iepazīties ar piedāvājumu klāstu diemžēl paguvu tikai daļēji. Tāpēc tālāk tikai neliels ieskats tajā, ko paguvu piefiksēt, ātrumā izskrienot cauri brīvdabas Salón N?utico.

SmartPort un citi jaunumi

Arī šoreiz galvenokārt centos atrast to, kas tiek piedāvāts kā jauns vai inovatīvs. Diemžēl tā kā apmeklētājiem pieejamajā bukletā atsevišķi tas nebija norādīts, uzdevums nebija viegls. It īpaši ņemot vērā to, ka organizatori kā vienu no Barselonas laivu izstādes pamatmērķiem ir izvirzījuši apmeklētāju informēšanu par inovācijām un jaunumiem laivu industrijā. Pēc tam gan (pēc izstādes mājas lapā pieejamās informācijas) izdevās noskaidrot, ka kopumā bija piedāvāti ap 60 dažādi jauninājumi.

Kā viens no galvenajiem tika izcelta jauna, Barselonā radīta aplikācija viedtālruņiem un planšetdatoriem SmartPort. Šī aplikācija ir radīta jahtu ostu pārvaldīšanas optimizēšanai un vienlaicīgas komunicēšanas iespējas nodrošināšanai. Tā satur, piemēram, jūras kartes, meteo pakalpojumus, maršruta meklētāju, čata un citas iespējas. Paredzēts, ka jaunā aplikācija pārdošanā nonāks 2013.gada sākumā un visdrīzāk būs pieejama tikai Spānijas tirgū.

Ja par laivām, tad jaunas (vai uzlabotas iepriekšējo versijas) prezentēja daudzi zīmoli, vai nu paši personīgi, vai ar vietējo Spānijas dīleru starpniecību. Piemēram, Jeanneau prezentēja savu jaunāko Sun Odyssey 469, kura ir nominēta 2013.gada Eiropas gada jahtas balvai. To, vai šī laiva arī iegūs balvu, varēs uzzināt Diseldorfas laivu izstādes Boot Düsseldorf laikā nākamā gada janvārī. Savukārt Nautitech Catamarans demonstrēja Nautitech 54 pēcteci Nautitech 542.

Tīri dizaina ziņā man iepatikās jaunā Spānijas jahtu projektētāju biroja De Antonio Yachts demonstrētā motorlaiva. Tā ir uzņēmuma pirmā jahta vispār, kas uz ūdens tika nolaista tikai šā gada septembra sākumā. Vispārējai zināšanai, motorlaivas cena ir EUR 59.930.

Pats uzņēmums ir dibināts vien šā gada maijā. Izskatās, ka ar melno, lakoniski eleganto izskatu un plašām konfigurācijas iespējām (tai ir arī inovatīvs risinajums dzinēja atrašanās vietai – ārpus borta, bet slēpts) tās radītājam Markam de Antonio, kas pats aktīvi piedalījās tās prezentācijā, ir veiksmīgi izdevies sevi pieteikt tik specifiskajā jahtu ražošanas biznesā.

Starptautiskā izstādes elpa

Starptautisko dalībnieku līdzdalības veicināšana Salón Nautico ir vēl viens no izstādes rīkotāju mērķiem. Šogad bez vietējiem ar jahtu biznesu saistītiem uzņēmumiem, kas diezgan dabiski bija vairākumā, bija pārstāvētas gan tuvākās Spānijas kaimiņvalstis, gan arī  attālākas valsti, kā piemēram, Ķīna, Brazīlija, Japāna, Afganistāna (pārsvarā ar vietējo dīleru starpniecību).

Bija arī Slovēnijas uzņēmuma Saeway, par kuru rakstīja arī buratajiem.lv, ražotās Greenline 40 Hybrid laivas, kuras prezentēja Spānijas dīleris. Šogad šī laiva ieguva Internautica International Boat Show 2012 gada laivas titulu, tādējādi jau 17 citām balvām par savu dizainu un konceptu piepulcējot vēl vienu. 

Tāpat ar savu jauno jahtu industrijas attīstības veicināšanas projektu - klasteru Polish Marine Industry piedalījās Polija, cita starpā prezentējot ES atbalstītu projektu „Polijas jahtas apkārt pasaulei” (Yachts of Poland Around the World). Minētā projekta mērķis ir Polijā radīto jahtu aktīva prezentēšana dažādās laivu izstādēs.

FlyBoard un modes skate uz ūdens

Runājot par šīs laivu izstādes īpašajām rozīnītēm, jāmin divas. Pirmā, par kuru biju dzirdējusi, neklātienē iepazinusi, bet izstādes laikā beidzot arī redzēju dzīvē, bija FlyBoard (veikbords savienots ar ūdensmoci). Pilnīgi noteikti savdabīga izklaide uz ūdens, kuru patiesībā ikviens interesents varēja izmēģināt arī turpat uz vietas. Ierobežotā laika dēļ man tas diemžēl neizdevās.

Otrā rozīnīte bija laivu parāde, kuru gan neredzēju, bet ideja šķiet gana interesanta, lai par to mazliet pastāstītu.

Ņemot vērā, ka ekonomiskā situācija Spānijā ir smagi skārusi arī jahtu industriju, tad šogad Barselonas laivu izstādes rīkotāji, lai kaut kādā veidā kompensētu krīzes sekas, piedāvāja oriģinālu veidu kā prezentēt jaunākās laivu dizaina un to aprīkojumu tendences.

Proti, ostas akvatorijā organizatori uzrīkoja nakts modes skati uz ūdens. Modeļu lomās iejutāsmotorlaivas un buru laivas garumā no 11 līdz 25 metriem. Laivas pa mēli – ostas akvatoriju pārvietojās ar vidējo ātrumu 3 mezgli stundā gaismas, mūzikas un komentētāja skaidrojumu pavadītas. Tā kā parāde bija par brīvu, tajā noskatīties varēja ikviens, kas todien atradās Barselonā un attiecīgajā laikā ieradās ostā.

FOTO no izstādes apskatāmi ŠEIT.

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE