Sunday, 01 April 2012 14:25

Kā apturēt laiku? Stokholma 2012.

Nevar divreiz iekāpt vienā un tajā pašā upē, bet šī gada izstāde Stokholmā liek padomāt par šo apgalvojumu. Pārlūkojot iepriekšējā gada piezīmes atklāju, ka esmu apmeklējis izstādi pirms gada tajā pašā dienā un laikā – trešdien, ap pusdienlaiku.

Pēc dažu stundu pastaigas pa no apmeklētāju brīvajām hallēm, noķēru sevi pie sajūtas, ka tas viss jau pavisam nesen ir bijis. Vienīgā atšķirība bija apmeklētāju skaitā, izstāde nebija klusāka, tā bija vienkārši tukša! Stendos darbinieki nesteidzīgi uzturēja komunikāciju ar blakus stendu, jo citādi nebija ar ko. Pirms gada man nācās spraukties caur apmeklētāju pūlim pie ieejas, auto nācās novietot tālajā stāvlaukumā, šogad viss bija komfortabli. Radās sajūta, ka visiem apmeklētājiem ir paziņots – izstādē ir tas pats, kas pirms gada. Varbūt tieši šis tukšums un iepriekšējā kopija ļāva labāk ieraudzīt tās nedaudzās, bet ļoti atšķirīgās lietas.

Zviedru mīlestība uz senlietām ir tikpat spēcīga kā viņu spēja samontēt dažādus mehānismus no celtniecības, auto rezerves daļu un lauksaimniecības tehnikas veikalos nopērkamām detaļām. C halles galā, kā jau ierasts, bija klasikas stūrītis, šogad temats bija 100 gadu vecas laivas. Atšķirībā no Diseldorfā redzētā, tās nebija nevainojami nolaizītas, ar epoksīdu piesūcinātas, nu jau par koka kompozītu pārvērstas pagātnes atmiņas. Tās bija īstas, nesen ar pindzeli pielakotas laivas, bezgala pievilcīgas savā dabiskumā un īstumā.

Izstādes nagla bija SVERIGE -100 mezglu ātrlaivas projekts, ko grūti komentēt un aprakstīt, tajā ir tieši tikpat daudz veselā saprāta kā partiju priekšvēlēšanu programmās. Naudas uzvara pār saprātu zviedru izpildījumā. Un tomēr, no tehniskā viedokļa bezgala interesanti: laiva tiek būvēta no koka, ar neuzlabotu tehnoloģiju, motori ir RolceRoyce, no zviedru armijas tankiem. Koka daļas tehniskais izpildījums ir lielisks! Lai gan uzklātas bija tikai 5 kārtas Epifanes lakas, koks jau lieliski spēlējas ar gaismu. Priekšā vēl ir 5 kārtas lakas, kas padarīs šo skaistumu ļoti ilgmūžīgu. Visas detaļas  maksimāli pietuvinātas 30-jiem gadiem, pat līdz tādam sīkumam kā stūres rats. Ja ne citādi, tad vismaz estētiski projekts ir izdevies. Projekts labi aprakstīts SVERIGE on Woodenboat (izlasiet komentāru par motoriem un apskatiet video), Johansson & Son Båtbyggeri AB un man tur nav ko piebilst, jo īpaši tāpēc, ka puiši stendā man laipni ieteica lasīt internetā. Īpaši iesaku pavērto labi dokumentēto laivas tapšanas gaitu. Vienīgie papildinājumi: šogad maijā  jānotiek testiem uz ūdens, stūre nav novietota ahterā bet gan laivai pa vidu, projekta mehāniķa Rolfa Zale tēvs ir latvietis. Un vēl, ja neko neesmu sajaucis, tad Rolfs nemaz nav profesionāls mehāniķis, bet dabas pētnieks.

Otrs interesants projekts bija motorlaiva ar zemūdens spārnu Elektrofoil, veca dziesma jaunās skaņās. Pirms kāda laika papētīju Volga/Strela vēsturi, Krievijas konstruktori bija nonākuši pie ļoti līdzīga risinājuma, bet tad nāca PSRS sabrukums.
Buru jahtu bija tieši tik, cik cilvēkam ir pirkstu (izņemot galdniekus), starp kurām nebija grūti pamanīt Maloyachts un Swedestar ražojumus – stabilas vērtības. Priekšplānā atradās jauka spēļmantiņa no Vācijas Scangaard, nevainojama kvalitāte un estētiskais baudījums, tikai drusku sintētisks, pārāk precīzs un perfekts.

Arronet un Anytec panākumu iedvesmoti nu visi metušies alumīnija laivu būvē, piekusu skaitīt visus jaunos nosaukumus. Laikam jau neesmu pietiekoši praktiskas dabas cilvēks, mana iekšējā skaistuma izjūta ņem virsroku pār racionālo pieeju un izmisīgi pretojās šādai laivas koncepcijai. Šo konfliktu vēl vairāk pastiprina jaunie spēlētāji ar pilnīgi neizprotamiem risinājumiem. Titulu „ugly boat” piešķīru Skargardboats un Ariboats piedāvātajam ARI SHUTTLE. Vienkāršas un robustas lietas ir skaistas savā piemērotībā funkcijai ( piemēram, Audas zvejnieku laivas), ko nekādi nevaru attiecināt uz piedāvātajiem priekšmetiem. Nedrīkst jaukt vienkāršību ar prastumu. Alumīnijs ir diezgan sarežģīts materiāls, tā īpašības uzstāda stingrus dizaina un tehnoloģiskos ierobežojumus. Tāda amatieru pieeja – sagriez, sametini un gatavs – noved pie pieminētajiem rezultātiem.

Jocīgo peldošo priekšmetu sadaļā ir tikai viena nominācija: Wokart. Vēl viens veids kā ņemt galu uz ūdens.

Materiālu un aprīkojuma tirdziņš C hallē kā jau ierasts bija neliels un labi nokomplektēts, lielākā daļa mantu Latvijā ir iegūstamas. Tomēr nekā tāda, par ko būtu vērts rakstīt plašāk un dziļāk, tur nebija. Tāpēc dažas praktiskas piezīmes.

Martec specializējas visu veidu sūkņos Martec2009 gada katalogs, bet neaizraujas ar sevis popularizēšanu internetā. Tāpēc viņu beidzamo lolojumu – bilžu sūkni ar saules paneli – var apskatīti tikai izstādes žurnālā zem nosaukuma SolarmaticBilgemate. Tā ir tehnoloģiski advancēta atbilde labi zināmajam „rausteklītim” – piesienamajā galā iesietam pumpītim. Ar atbildošu cenu 1595 SEk pret 598 SEK (Hjertmans). Ja sūknis nav tiešos saules staros, tam var pieslēgt papildus saules paneli 299 SEK. Kaut kāds racionāls grauds tajā ir.

No dabas esmu liela izmēra pilsonis, kas rada objektīvas grūtības ar peldošu apģērbu – 3Xl produkti standartā nav pieejami. Vizīte Baltic stendā šo problēmu atrisināja, ir pieejami arī lielie izmēri, tikai ne visiem modeļiem, tos ir nepieciešams speciāli pasūtīt. Un raugi – pēc precīzi 10 dienām palūgtā lieta ir pieejama Rīgā! Lai gan piegādes ķēde bija iespaidīga: Baltic - >Hjertmans -> Laivu Lietas, tā nostrādāja nevainojami. Baltic mājas lapā ir gana izsmeļoša informācija par kompāniju, vienīgais papildinājums būtu par ražošanu – tā ir Ungārijā.

Dažas interesantas elektronikas lietas.

Digitalyacht pamanīju Watsky stendā, pilns piederumu komplekts tiem, kuri grib visu satīklot, dublēt un „gadžetizēt”.
Fusionelectronics ir Comstedt sortimentā un ļoti pilnīgs audio/video sistēmas risinājums.

Aktuāla problēma ir uz laivas atstiepto, pie kopīgās sistēmas pieslēgtoiPadu, iPhonu un citādu tablešu nostiprināšana. Watsky un SeaSea  sākuši piedāvāt RamMount sistēmas, bet, kā norādīja zinoši pilsoņi, Latvijā ir pieejams labāks produkts no Zviedrijas: Brodit, ko izplata Pērkons un Dēli.

Nu ko, šis gads solās būt pārmaiņu pilns, degvielas cenas atkal izmanīs laivošanas paradumus, pēc tukšajām izstādēm var prognozēt kārtējo tirgus spēlētāju maiņu. Tomēr, domājot racionāli, ir grūti ieraudzīt virzienu kādā lietas varētu mainīties. Ir sajūta, ka visas izmaiņu iespējas jau ir izsmeltas. To redzēsim pēc gada.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE