Thursday, 14 April 2011 20:33

Stokholmas laivu MAZizstāde - pavasaris 2011

Ko lai saka – pēc Diseldorfas izstādes man bija ilgi jādomā ko  uzrakstīt par Stokholmu. Vispirms  jau tāpēc, ka Stokholmas pavasara izstāde nav burātājiem, tas ir laivu lietu tirdziņš, dažādu peldošu priekšmetu un motorlaivu izrādīšana. Pārvarēt ideju nabadzību, palīdzēja izstādes organizatoru atsūtītā informācija par godalgotajiem eksponātiem.

Pirmo godalgu ieguva Ocke Mannerfelt  dizainētā burulaiva Day- Tripper. Tiešām lieliska laiva, tās dizains neuzrunā, tas vienkārši IR. Pievērsiet uzmanību, ir divas mājas lapas – Ocke Mannerfelt Design un Ocke Mannerfelt Design Team. Beidzamā ir acīm redzami jaunāka, bet pirmā krietni interesantāka: tur ir projektu apraksti un saites uz ražotājiem. Izveidojas interesanta ekskursija Zviedrijas iekšzemes laivu būvē. Ocke izskatās pēc ļoti nopietna spēlētāja, ne tikai laivu nozarē.

Par sākumu laikam var uzskatīt Ansa 42, man īpaši interesants šķiet 62" interjera pārbūves projekts. Redzēju šo burvīgo jahtu ūdenī un krastā, paguvu ielūkoties interjerā. Jahta pieder (vismaz pirms 4 gadiem piederēja) Wallenberg ģimenei, tās vasaras stāvvieta ir Saltsjöbaden. Varu ieteikt apmeklēt šo vietu, Grand Hotel krietni zaudējis savu spožumu, bet paciemoties Wallenbergu pilsētā ir interesanti. Gribu piezīmēt, ka jahtas interjera kvalitāte bildēs ir stipri labāka kā dabā.

No burāšanas vēl vajag atzīmēt jahtu no Britu salām - Swallowboats. Acīs krītoša līniju atšķirība no kontinentā ierastajām. Izstādes eksemplāru bija atstiepis viens zviedru aktīvists, kurš ar kaķa pacietību, būvē savu sapņu laivu.

Par izstādes simbolu gribētos izvēlēties Somijā būvēto peldošo priekšmetu no  Modultech. Kā saunas cienītājs novērtēju gan konkrēto priekšmetu, gan viņu piedāvājumu kopumā. Īpaši man patika Tentsauna, tiešām praktisks priekšmets. Tomēr saunas nav Zviedrijā pārdodama prece, jo Zviedru ļaudis nesaprot saunas burvīgumu.

Cita peldoša sauna ir Comboboats – bez pretenzijām uz dizaina balvām, bet praktiska, plaša, nesaprotami ātra (2*170 zs kā nekā). Šādam korpusam un funkcijai vienkārši prasītos elektriskā vai Hybrid piedziņa, nepieciešamība skriet ar māju pa ūdeni ar 16 mezgliem šķiet nedaudz pārspīlēta.

Motorlaivu sadaļā ko būtiski jaunu ievēroju tikai Arronet ar interesantiem risinājumiem visos modeļos, bet īpaši modelī 35. Pēc Stokholmas dīlera stāstiem, pašreiz notiek eksperimenti ar dalīto korpusu un zemkorpusa gaisa plūsmu. Laivas korpuss tiek sadalīts divās neatkarīgās daļās – motortelpa un kabīne. Starp korpusa daļām atstāta neliela sprauga ar gaisa pieplūdi no klāja uz korpusa zemūdens daļu. Laivai ejot pilnā gaitā, gaiss plūst gar laivas dibenu un samazina pretestību. Nu ko, vasarā novērtēsim. Arronet laivas izceļas ar lielisku jūras spēju, esmu stūrējis Arronet 20 2 m vilnī un skrējies ar Anytec, Arronet uzvarēja, vienīgi logu tīrītājus gan vajag jaudīgākus. Estētisko baudījumu gan no šīm laivām nevar gūt, arī komforta līmenis ir „nekāds”, toties praktiskums – maksimāls. Arronet nav sens ražotājs, tie esot puiši, kuri  radījuši vairākus zināmus izgudrojumus, piemēram, ratiņus kastu transportēšanai pa kāpnēm. Laivas no hobija ir kļuvušas par nopietnu biznesu.

No praktiskajām lietām ir vērts pieminēt sekojošo:

Storebro Energy Systems piedāvā ar gāzi darbināmu ģeneratoru, vairāk informācijas par to Elettromeccanica GASPERINI, kas ir šī produkta ražotāji. Visi parametri šķiet labi – kluss, viegls. Ja uz jahtas ir gāzes plīts, tad šāda ietaise akumulatoru lādēšanai ir tieši laikā.

Ja kādam ir nopietna interese par laivas elektro piedziņu, tad varu ieteikt sākt ar Storebro Energy Systems. Vadītājs un īpašnieks ir inženieris, nevis pārdevējs un lietu saprot. Neilgā sarunā uzzināju vairāk kā savos diezgan ilgajos amatiera pētījumos.

Interesants ražotājs ir Batsystem, īpaši mani ieinteresēja LED gaismu risinājumi. Arī nerūsējošā tērauda (NT) lietas ir kvalitatīvas, vismaz izstādē redzamās. Piedāvātais NT pulētājs ir labs, pamēģināju izstādē. Ar NT pulēšanas materiāliem vajag būt ļoti uzmanīgiem, nav grūti iegūt aprūsējošu NT.  Izstādes produkts bija Pivotion Folder, atzīšos, kā mazburātājam grūti novērtējama mantiņa. Produktus var dabūt pie Watsky, Hertmans, Maritim, tātad arī pie mums.

Pēc vairākiem neveiksmīgiem mēģinājumiem saprast kā tad var lietot Sika produktus, veiksmīgi uzskrēju virsū Sika Zviedrijas biroja tehnologam. Dokuments, ko var lejupielādēt šeit, bija ļoti noderīgs. Pagājušā vasarā saskāros ar situāciju, kad Sika nolobījās no epoksīda pārklājuma. Ha, viņa tur pat turēties nevarēja, jo Zviedru „meistari” vienkārši nebija ievērojuši tehnoloģiju.

Pavisam jauks nieciņš ir HotRox, roku sildītājs ar akumulatoru. Pamēģināju, tiešām strādā, ir patīkami. Cena Amazon UK – 25 Ls.

Un īpašā lieta klasikas cienītājiem – Albinmotor. Viņu mājas lapā var atrast arī detaļas veciem Volvo. Bet galvenais ir Albin dzinēji.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE