Monday, 31 January 2011 09:18

Piezīmes Boot Düsseldorf 2011

Written by Zigurds Spunde

Šogad izstādē man bija divas lielas priekšrocības: piekļuvu preses centra materiāliem, labi sagatavotas un interesantas lietas, un ieguvu iespēju parunāt ar cilvēkiem stendos,  parasto piecu minūšu vietā (apmēram tik ilgu laiku vajag pieredzējušam pārdevējam, lai atšķirtu ekskursantu no potenciāla pircēja) izdevās izveidot saturīgu sarunu uz ½ stundu un vairāk.

Preses centra materiāli par industrijas stāvokli  stipri līdzīgi Latvijas valdības paziņojumiem  – zemākais punkts  sasniegts, industrija ir jaunas izaugsmes priekšā utt.  Tikai galīgi nav skaidrs, kurā virzienā un kas tad izaugs. Un kad (un vai) to ieraudzīs arī citi. Ziņas no Eiropas valstīm, sevišķi no UK, neliecina par pircēju naudas pārpalikuma pieaugumu.

Īsumā tendences (Vācijas tirgus dati) ir šādas:

  • Lielas problēmas ir sērijveida laivām virs 20m,
  • Labi sokas speciāla projekta megajahtām,
  • Lietoto laivu tirgus  pieaudzis par  10% pret 2009,
  • Situāciju par apmierinošu var nosaukt  7-12m jahtu segmentā.

Lai gan tirgus kopā ir zem 2006.gada līmeņa, jaunu laivu eksports ir zem 2004.gada līmeņa, imports – zemāk par 1998.gada datiem. Kopīgais tirgus apjoms ir 1,726 Milj. EUR, lielākās sastāvdaļas ir:

Lietotas laivas  288.8    17%
Remonts un apkope 262.9 15%
Degviela un eļļa 246.8 14%
Aprīkojums un piederumi 195.7 11%
Jaunas laivas 173.9 10%
Servisi 165.4 10%
Ostas 152 9%


Ražotājiem  jāveido speciāli modeļi un smagi jāpūlas tos pārdot, lai aizpildītu plaisu starp jaunas laivas cenu un lietotas laivas vērtību.

Industrija intensīvi meklē jaunus ceļus uz pircēju sirdīm un kabatām, mēģinot radīt jaunas nišas, piesaistot jaunas pircēju grupas.
Olivier Rocoupeau Berret Racoupeau Yacht Design to raksturoja īsi - augstāks komforta līmenis. Cilvēki vairs neburā naktīs, sliktos laika apstākļos, vairāk dzīvo uz laivas kā pārvietojas. Laika prognoze katram ir kabatā, neviens vairs necenšas izbaudīt ekstrēmu. Jaunie atpūtas uz ūdens cienītāji grib tādu pašu komfortu kā uz sauszemes.

Ir saprotams, ka fizikas likumus neviens nevar izmainīt, laivas korpusa proporcijas ir puslīdz noteiktas. Iebūvējot visus komforta priekšmetus, kaut kam ir jāpasliktinās. Pirmkārt jau jāpalielinās svaram, ko risina ar sekojošiem paņēmieniem:

  • Uzlabotas būves tehnoloģijas. Ne tikai GRP tehnoloģija, bet arī kokam ir neizmantotas iespējas.
  • Drošības rezerves samazināšana. Nenoliedzami, aprēķinu metodes un projektēšanas tehnoloģijas uzlabojas, mezglus iespējams aprēķināt precīzāk. Vienlaicīgi tiek pieņemts, ka ekstrēmā burāšana būs izņēmums nevis norma, attiecīgi samazinās konstrukcijas nogurums.

Parādās visai diskutējams termins – maintenance free boat . Tas ļauj veidot interjeru, nedomājot par ērtu piekļuvi agregātiem – ātri un lēti.

Un protams, visam pāri ir cīņa par cenu, ielūkojoties dažu laivu salonos man sajuka, kurā no laivām atrodos – viss gaišā laminātā, viss vienāds.
Jāatzīst – arhitektu un konstruktoru izdoma ir apskaužama. Tomēr man ļoti gribas pajautāt – PAR KO IR ŠIS STĀTS? Vai tiešām ir vērts doties uz ūdeņiem savas mājas virtuves un dzīvojamās istabas hibrīdā? Kam to visu vajag? Vai tiešām šampanieša pudeles turētājs ar dzesētāju ir primārais priekšmets uz laivas?

Dzīšanās pēc komforta  sasniegusi brīžiem smieklīgas formas. Gluži kā dizaina izstādē, slavena dizainera stendā, pēkšņi parādījās dārza rūķi, tāpat arī šeit parādījās peldoši priekšmeti, visai attāli no klasiskās uztveres par laivu. Nākošais līmenis būtu veidot laivas interjeru saskaņoti ar īpašnieka mājas interjeru.

Mans ieteikums izstādes rīkotājiem – mainiet ekspozīcijas dalījumu. Izstādes apmeklētāji varētu ietaupīt laiku, ja dalījums būtu, piemēram, šāds:

  • Klasiskā laivošana / burāšana
  • Modernā laivošana / burāšana
  • Dažādi peldoši priekšmeti.

Rakstā par Greenline Hybrid biju salīdzinājis laivas interjeru ar treilermāju. WaterCamper piedāvā daudzfunkcionālu risinājumu – uzbrauciet treilermāju uz peldošas platformas.

 Uz notiekošā fona tādas klasiskas vērtības kā Nauticat 331 vai Sirius bija kā malks ūdens karstā dienā.

Nu par pozitīvo.

Dzīšanās pēc komforta rada vēl vienu uzdevumu – enerģija. Lai visus komforta priekšmetus darbinātu, vajag daudz elektrības, klasiski to nodrošina ar atsevišķu ģeneratoru, kas vairs īsti nestrādā – svars un vieta. Šis defekts ir viegli pārpakots par efektu un tiek pārdots zem skanīga nosaukuma – hibrīdā piedziņa. Stāstot par degvielas ekonomiju un izmaksu samazinājumu, tēma tiek ielikta zaļās domāšanas sadaļā un iepārdota publikai. Hibrīdās piedziņas temats nav ieliekams vienā rindkopā un  ļoti interesants, tāpēc šim tematam būs veltīts atsevišķs stāsts. Lai gan šī brīža izpildījumi slimo ar visām bērnu slimībām, tās tiks izslimotas un hibrīdā piedziņa būs aktuāla arī atmetot pārspīlētās komforta prasības.  Tā ir nopietna nākotnes tēma.

Vēl par lietām kopumā.

Polijas ražotāji ir auguši, to ražotās laivas izceļas ar detaļu nobeigtību. Sevišķi ar nerūsējošā tērauda elementiem. Ja pirms trim gadiem Polijas produkcija lika pasmaidīt, šobrīd tā vairs nav. Nevaru spriest par šo produktu lietošanas vērtību, bet viens ir skaidrs – Polija vairs nav jahtu būves apakšuzņēmējs, bet nopietns tirgus spēlētājs.

Koks atgriežas, daudz vairāk tiek pielietots apdarē un, apvienojumā ar jaunām tehnoloģijām, arī korpusu būvē. Pirms trim gadiem parādījās uzņēmums Rivers and Tides ar mazu (nedaudz smieklīgu) modeli Pepino 3,4, šogad modeļu klāsts ir izaudzis līdz Shiver 6,7 darbā ir 9m modelis. Ļoti interesanta ražošanas tehnoloģija, kas ļauj no skices līdz prototipam nonākt 2 mēnešos. Tā nav koka konstrukcija savā klasiskajā izpratnē, bet dod labu rezultātu, tiesa gan – nedaudz jocīgu dizainu. Un saprātīgu cenu.

Daudz ir elektro piedziņas motorlaivu laivu, tas var būt interesants attīstības virziens arī Latvijā. Šī virziena dzinējspēks Eiropā ir lielie nodokļi un ierobežojumi iekšdedzes dzinēju lietošanai Eiropas iekšējos ūdeņos. Tomēr neliela (līdz 8m) motorlaiva ar elektro piedziņu, nu jau nodrošina saprātīgu gaitas resursu (6st ar gaitu 30% zem korpusa ātruma)  un maksā to pašu, ko laiva ar iekšdedzes dzinēju. Tiem, kuri nealkst ātrumu, bet grib baudīt klusumu un negrib cīnīties ar viļņiem, elektro piedziņa ir labs risinājums. Tikai nevajag domāt, ka tad gaitas stundas izmaksa nemaksā neko, tiešās izmaksas ir zemākas, bet ir nepazinātas un grūti prognozējamas slēptās un nākotnes izmaksas.

Īpaši interesants bija Lietuviešu koncepts Teja Wooden Boats – lieliski nostrādātas mazlaiviņas, tādi palieli mākslas priekšmeti. Klasiski rasējumi, klasiska būve, nekādas inovācijas, vienkārši  darbs. Tiek pārdots tas, kas mums tiešām ir – lētāks darbaspēks.

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE