Friday, 31 March 2017 16:04

Aicinām, balsojot atbalstīt vides objekta - buru kuģa atjaunošanu Rojā (konkurss noslēdzies)

Aicinām, balsojot atbalstīt vides objekta - buru kuģa atjaunošanu Rojā (konkurss noslēdzies) Foto:Lauras Kļaviņas personīgais arhīvs

Godinot vectēva - zvejnieka un jūrā gājēja Laimoņa Veidemaņa piemiņu un vēloties savai dzimtajai pilsētai Rojai dāvināt ko vērtīgu, Laimoņa mazmeita Laura Kļaviņa iecerējusi atjaunot vides objektu ‘Buru kuģi’.

Vienlaikus atjaunotā vides objekta atklāšana un nodošana apskatei iecerēta kā simbolisks pasākums “Kuģa kāzas”, par ko sauc brīdi, kad jaunu kuģi laiž pirmo reizi ūdenī.  

Lai ieceri īstenotu, Laura to ar nosaukumu “Kuģa kāzas” ir pieteikusi projektu konkursam Maksimālists.

Aicināt nobalsot projekta mājas lapā, lai ieceri izdotos īstenot, un līdz ar dot ieguldījumu seno jūrniecības tradīciju saglabāšanai.

BALSOT VAR ŠEIT+

 

Tāpat kā iepriekšējo vareno burinieku arī šo simbolisko buru kuģi, kas iecerēts no stikla, izvietos Veidemaņu dzimtas mājas pagalmā - pašā Rojas centrā, kur tas būs apskatām ikvienam rojiniekam un Rojas viesim, portālām burātājiem.lv atklāj ieceres autore.

“Kuģis mūsu sētā bija kā Laimas pulkstenis Rīgā, jo atrodamies pašā Rojas viducī. Rotāja mūsu sētu aptuveni 10 gadus. Laika zobs darīja savu, un, piedzimstot un sākot staigāt manam dēlam - vectēva mazdēlam, Opis ar savu nepārprotamo žestu un vareno spieķi norādīja - NOJAUKT! Tas ir bīstami. apsolot uztaisīt jaunu, neizdevās.”

Burinieku modeļu darināšana Laimonim Veidemanim bija hobijs. Attēlā redzamais burinieks darināts Lauras bērnībā - 80. gados. Tas ir divus metrus garš, ar iededzinātām lampiņām - naksnīga kuģa sajūtām. “Tas ir darināts divas ziemas. Esmu uzaugusi ar katru šo kuģu nagliņu un līstīti,” atklāj Laura.

Laura atklāj, ka viņas vectēvs ir izveidojis vairāk nekā 70 burinieku modeļus, kas aizceļojuši “tālu un vēl tālāk - Zviedrija, Dānija, Norvēģija, ir pat uz ASV un Kanādu aizceļojuši”. “Viņam bija savs īpašais rokraksts, pēc kura pat atpazinu kādā krievu kino.” Laimonis Veidemanis ir bijis kurlmēms un daudzus gadus kuģoja, vadoties no savas iekšējās balss, laivas motora rūkošu, sajūtot labāk nekā rūdīti mehāniķi.

 

 

Foto: no Lauras Kļaviņas personīgā arhīva

 

Runājot par pasākumu Kuģa kāzas", Laura stāsta, ka vēlas to iedibināt kā tradīciju, kurā būs iespēja piedalīties ikvienam interesentam. “Katru gadu pa kuģim - pasākumam “Kuģa kāzas””, ieceri iezīmē idejas autore. Tā dotu iespēju arī ikvienam interesentam pielikt roku pie jauna kuģa darināšanas, kad tāds taptu, kā arī ļautu iepazīt Veidemaņu dzimtas talantus, kas katram ir savs. Laurai tā ir rakstīšana un stāstu stāstīšana.

“Mans moto - es gribu strādāt sabiedrībai, nevis kabinetam un ķeksītim. Noteikti iesim uz mērķi ne tikai šo ieceri īstenot, šis ir tikai viens mazais sapnis. Ja mums  te jādzīvo, tad dzīvosim no sirds, lai iepazītu sabiedrību tā jāaicina ciemos....  jāparāda ko varam, lai parādītu, ka varbūt varam būt noderīgi Rojai. ”

Laura vectēva mājās jau ir paguvusi atjaunot apskates vietu “Buru kuģu kolekcija”, kas jau ir guvusi sabiedrības atzinību.

 

 

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE