Saturday, 19 August 2017 11:00

Arheologi Mežotnē meklē seno zemgaļu ostu

Arheologi Mežotnē meklē seno zemgaļu ostu Foto: ekrānšāviņš

Šonedēļ Mežotnes pilskalna pakājē arhelogi veic izpētes darbus eventuālajā senās (13.gs. vidus) zemgaļu ostas teritorijā, vēsta TV Spektrs / LSM.lv.

Kā televīzijai norāda Latvijas Nacionālā vēstures muzeja arheoloģijas departamenta galvenais krājumu glabātājs Artūrs Tomsons, to, vai Mežotne bijusi slavenā zemgaļu osta, arheoloģiski esot “diezgan grūti konstatēt”, jo “pētījumi tieši ostu vietās līdz šim nav veikti”.

Tomsons atklāj, ka, apdzīvotu vietu, iespējams, atrast neizdosies, bet tā vietā varētu būt citu veidu  liecības “vai nu par amatniecību, tirdzniecību vai kāda krasta stiprinājumu”. Tomēr to esot grūti prognzēt, bet Tomsons pauž, ka tas esot iespējams, jo “tā vieta un pats reljefs liecina, ka apakšējos slāņos varētu būt kas arī saglabājies.”

Lielupe seno zemgaļu apdzīvotajās teritorijās bijusi nozīmīgs tirdzniecības un satiksmes mezgls. Tiek uzskatīts, ka Mežotnes pilskalna dienvidaustrumu pakājē bijis neliels līcītis, kur atradusies osta+

Līdz mūsu dienām Zemgales ostas (portus Semigallia) atrašanās vieta nav noskaidrota. Daži vēsturnieki domā, ka tā varējusi būt Lielupes grīvā vai Jelgavas apkaimē, vai pat Mežotnē, citi, ka tā atradusies Daugmalē+

Mežotnes arheoloģiskajā kompleksā no 19. līdz 21. gadsimtam arheoloģiskie izrakumi esot notikuši tikai četras reizes, bet iespējamā zemgaļu osta līdz šim neesot pētīta. Izpētes darbi Mežotnes pilskalna pakājē nav veikti turpat 47 gadus.

Lai popularizētu vēsturisko mantojumu, Mežotnes pilskalns un senpilsēta pasludināti par 2017. gada arheoloģijas pieminekli.

Izpētes darbi noslēgsies 20. augustā, bet uzzināt, ko arheologi noskaidrojuši varēs Eiropas mantojumu dienu laikā septembrī.

 

 

 

 

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE