Wednesday, 13 July 2016 15:06

Maijs - veiksmīgākais mēnesis Latvijas rūpniecībai šogad, iespējams, pateicoties arī firmai ‘Latitude Yachts’

Kopējās pozitīvās tendences rūpniecībā, iespējams, pastiprinājis tāds vienreizējs faktors, kas saistīts ar firmas „Latitude Yachts” maija sākumā ūdenī nolaisto luksusa trimarāna jahtu.

Maijs ir bijis ļoti veiksmīgs mēnesis Latvijas rūpniecībai un tajā fiksēts straujākais rūpniecības gada pieaugums šogad, norāda Mārtiņš Āboliņš, Bankas "Citadele" ekonomists.

Salīdzinājumā ar pērnā gada maiju rūpniecības ražošanas apjomi auguši par 5,1%, savukārt apstrādes rūpniecībā tie kāpuši par 5,3%. Salīdzinājumam aprīlī rūpniecībā tika fiksēts 0,6% kritums attiecībā pret iepriekšējo gadu. Maijā izaugsmes rādītāji uzlabojušies gandrīz apstrādes rūpniecības visās apakšnozarēs un šobrīd pārliecinoši lielākajā daļā no tām vērojama pozitīva izaugsme. Vienlaikus labāki izaugsmes dati atspoguļojas arī pozitīvākos ekonomikas noskaņojuma rādītājos un šis gads rūpniecībā kopumā šobrīd izskatās nedaudz labāks, nekā pirms 2-3 mēnešiem.

No maija rūpniecības datiem jāsecina, ka kopējās pozitīvās tendences rūpniecības pastiprinājuši arī vienreizēji faktori, kas šoreiz izskatās ir saistīts ar firmas „Latitude Yachts” maija sākumā ūdenī nolaisto luksusa trimarāna jahtu.

Datu konfidencialitātes nolūkos datus par citu transportlīdzekļu ražošanas nozari (ietver arī kuģubūvi) CSP nepublicē, taču visas nepublicētās nozares (citu transportlīdzekļu ražošana, farmācija un metāla ražošana) kopumā maijā rūpniecības izaugsmi salīdzinājumā ar aprīli uzlabojušas par aptuveni 2 procentpunktiem. Šādi gadījumi parāda, ka tādā relatīvi mazā ekonomikā kā Latvija, atsevišķiem vienreizējiem notikumiem var būt diezgan liela ietekme uz kopējiem ekonomikas rādītājiem.

No citām apstrādes rūpniecības apakšnozarēm izaugsmes tempu paātrināšanos maijā visvairāk veicināja straujāks pieaugums gatavo metālizstrādājuma nozare (+19,2% pret iepriekšējā gada maiju), atgriešanās pie pozitīvas izaugsmes ķīmijas nozarē (+4,2%) un mazāks kritums pārtikas ražošanā (-1,6%). Lēnāks izlaides kritums pārtikas ražošanā pamatā saistīts ar labākiem rezultātiem zivju un piena produktu ražošanā, kur, neskatoties uz tālāku piena cenas samazinājumu, ražošanas apjomi kāpuši par 8,4%. Bez šīm nozarēm pozitīvi rezultāti arvien vērojami kokapstrādē, kur maijā ražošanas apjomi auguši par 6,2%.

Kopumā situācija rūpniecībā šobrīd izskatās diezgan pozitīva. Kā liecina gan Eiropas komisijas apkoptā Eiropas sentimenta indeksa, gan Citadele Index uzņēmēju aptauju rezultāti, pēdējos mēnešos jūtami ir uzlabojies rūpnieku noskaņojums. Tas liek domāt, ka apstrādes rūpniecībā pozitīvus izaugsmes rādītājus redzēsim arī turpmākajos mēnešos.

Maijā pozitīvas tendences bija vērojamas ne tikai rūpniecībā, bet arī Latvijas ekonomikā kopumā. Pēc negatīvā gada sākuma maijā ostās un dzelzceļā turpināja mazināties kravu kritums, savukārt mazumtirdzniecībā tika sasniegts straujākais pieaugums šogad.

Kā norāda Āboliņs, šie dati vēl nedod priekšstatu par visu ekonomiku kopumā, taču kopumā tie dod pozitīvu signālu par IKP izaugsmi otrajā ceturksnī.

/ Avots: LETA /

19 komentāri

 • Avoicerve Sunday, 10 October 2021 16:08 Avoicerve

  Neurontine

 • gabapentin mechanism of action Saturday, 09 October 2021 14:18 gabapentin mechanism of action

  Cialis 10 20 Mg Precios

 • prearemia Friday, 08 October 2021 10:27 prearemia

  Prednisone

 • prednisolone blood pressure Friday, 08 October 2021 00:52 prednisolone blood pressure

  Priligy Spray

 • MigEstith Wednesday, 06 October 2021 03:15 MigEstith

  https://buyneurontine.com/ - Neurontine

 • innorgo Friday, 01 October 2021 00:12 innorgo

  https://prednisonebuyon.com/ - prednisone 20mg tab

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE