Tuesday, 30 March 2010 00:00

AIS SART

Katrs, kas mācījies GMDSS pamatus, noteikti ir vismaz teorētiski pazīstams ar SART (Search And Rescue Transponder). 

Samērā dārga ierīce, kuras noderīgums kaut kā nav guvis plašu popularitāti. Ir lasīti pat viedokļi, ka šo radaru atbildētāju obligātumu izlobējušas valstis, kurās atrodas to ražotāji.

SART redzamība jūrā ir apmēram 8 jūdzes (pie pareizi noregulēta radara). Augstu viļnu un lietus apstākļos, kad šī ierīce būtu īpaši noderīga, tās darbības attālums būtiski samazinās. SART radara ekrānā atspoguļojas kā līnija no 12 punktiem, bez kādas papildus informācijas. Turklāt SART atbild tikai X-joslas (3 cm) radariem, bet nav redzami S-joslas (10 cm) radaros, kuri strauji iegūst popularitāti savu labo īpašību dēļ. Tādēļ nav brīnums, ka SART, atšķirībā no EPIRB, satelītu sakariem un citām drošībai nepieciešamām ierīcēm, praktiski nav sastopams uz peldlīdzekļiem, kam tas nav uzspiests ar likumu.

Bet pavisam nesen situācija ir krasi mainījusies uz labo pusi ar AIS SART ieviešanu.

Vizuāli šī ierīce izskatās tāpat. Ražotāji pat padomājuši, lai to varētu ievietot esošajos SART stiprinājumos. Tomēr darbības princips un efektivitāte būtiski atšķiras. AIS SART ietver sevī GPS uztvērēju un 2 kanālu (161,975 un162,025 MHz) AIS raidītāju, kurš noraida AIS glābšanas ziņojumu 8 signālu sērijā ik minūti. Signāls satur raidītāja koordinātes, kustības virzienu un ātrumu (svarīgi, piemēram, glābšanas plosta strauja dreifa gadījumā), kā arī MMSI. Aktivēts raidītājs darbojas vismaz 96 stundas, bet bateriju mūžs ir 6 gadi. Avārijas signālu var uztvert jebkurš AIS uztvērējs. Ņemot vērā, ka AIS uztvērēji tiek izvietoti arī kosmosā, iespēja, ka jūsu signāls tiks uztverts ir ļoti liela. Jūras apstākļos uztveršanas zona ir tāda pati kā VHF radio - būtiski atkarīga no antenas augstuma. Jāatzīmē, ka VHF antenas gan uz buru jahtām, gan kuģiem parasti atrodas daudz augstāk par radaru antenām. Testos 1 m virs jūras līmeņa esoša AIS SART droša uztveršana no kuģiem tika novērota 10 j.j. rādiusā, no SAR helikoptera 1000 pēdu augstumā - 40 j.j. rādiusā, bet no lidmašīnas 20 000 pēdu augstumā - jau 130 j.j. attālumā.

Šobrīd AIS SART piedāvā vismaz 2 ražotāji: McMurudo un Jotron. To cena sākas no ~ 400 GBP.

Un pavisam nesen vācu firma easyAIS izlaidusi jaunu produktu: easyRESCUE, kurš ir personāla ierīce mobilā telefona lielumā ar tām pašām funkcijām, kādas ir AIS SART. Raidītāja jauda tam ir tāda pati, taču izmēru dēļ mazāk efektīva antena. Tādēļ ražotājs piesardzīgi norāda 3 j.j. darbības rādiusu, kaut gan testos cilvēks ūdenī ar šo ierīci rokā (un izvilktu ārējo antenu) tika atzīmēts uz jahtas karšu plotera līdz 12 jūdžu attālumā.

Manuprāt, šī ierīce ir šobrīd labākais pieejamais MOB trauksmes un atrašanas risinājums tālos burājumos, kad kokpitā ilgsoši atrodas tikai viens cilvēks. Ja ierīci aktivizē uzreiz pēc iekrišanas ūdenī, pārējai komandai ir laiks pamosties, saprast kas notiek, pārņemt jahtas vadību - un MOB pozīcija joprojām būs precīzi redzama neatkarīgi no laika apstākļiem. Portatīvās ierīces cena ~ 340 GBP.

2 komentāri

  • Fetadiats Tuesday, 31 January 2023 08:48 Fetadiats

    Tamoxifen ist mit einem ca lasix order Thus, the presence of Tamoxifen enhances the binding of NCoR, SMRT, REA, RTA, and other corepressors to ER О±; and over expression of some corepressors enhance the antagonist activity of Tamoxifen, while under expression of corepressors stimulate Tamoxifen s agonist activity 28

  • Fetadiats Friday, 27 January 2023 00:37 Fetadiats

    Furosetic is indicated as adjunctive therapy in acute pulmonary edema propecia hair erythromycin lactobionate will increase the level or effect of sacubitril valsartan by Other see comment

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE