Tuesday, 15 December 2009 20:21

Vai jahta var pavilkt enkuru, kuru nespēj pacelt?

Ir skaidrs, ka smagāks enkurs, resnāka un garāka ķēde nodrošina drošāku stāvēšanu uz enkura. Bet: smagus enkurus ir grūti pacelt, tos nav kur novietot. Tas pats ar ķēdēm. Turklāt tās rūsē vai ir samērā dārgas. Cik īsti šā labuma mums nepieciešams? 
Yahting monthly 2009.g. decembra numurā atrodami ļoti informatīvi salīdzinošie enkuru testi. Interesanti, cik ļoti atšķiras klasisko un moderno enkuru veiktspēja. Uzmanība vēršama arī, cik būtiski enkura spējas ietekmē pat nelielas tā ģeometrijas deformācijas un cik mazefektīvi var izrādīties labu enkuru neprecīzi pakaļdarinājumi.

2010.g. janvāra numurā seko neliels raksts par enkurtauvas un/vai ķēdes pareiza garuma izvēli. Turpmāk šā raksta brīvs tulkojums.

Standarta metode, kā aprēķināt lietojamās enkura ķēdes garumu, ir ūdens dziļuma reizināšana ar 5 (vai kādu citu skaitli, atkarībā no skolas). Tas nav īsti korekti, jo ķēdes efektivitāte krasi atsķiras atkarībā no dziļuma. Piemēram, 3 m dziļumā 15 m ķēdes, kas sver 1,5 kg/m spēs uzņemt 52 kg slodzi, pirms sāks celt enkura kātu no jūras dibena. 10 m dziļumā 50 m tās pašas ķēdes sāks celt enkuru pie 185 kg slodzes. Faktiski 10 m dziļumā jau 28 m ķēdes sasniedz to pašu rezultātu, kā 15m ķēdes 3 m dziļumā. Tādēļ aprēķina formula, kas domāta, lai nodrošinātu pietiekamu ķēdes garumu seklās enkurvietās, spiež izvairītes no labām, bet dziļākām vietām it kā nepietiekamā pieejamā ķēdes garuma dēļ.

Ieteikumi, kā precīzāk aprēķināt nepieciešamo ķēdes garumu, atrodami internetā. Interesantākie varētu būt sekojošie:

Peter Smith, Rocna enkura izveidotājs, savā weblapā www.petersmith.net.nz izvietojis virkni interesantu rakstu un grafiku. Tai skaitā arī pamatojums, kāpēc ir ļoti maz pratiska labuma no papildus atsvariem uz enkurtauvas.

Alain Fraysse savā lapā alain.fraysse.free.fr ir izvietojis veselu matemātisko enkurošanās teoriju, kalkulatorus un lejuplādējamas izklājlapas, ar kuru palīdzību varat aprēkināt nepieciešamo enkurtauvas garumu tieši savai laivai visdažādākajos apstākļos. Ļoti labi pamatots kombinētas enkurtauvas (ķēde + neilons) pielietojums.

136 komentāri

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE