Friday, 12 August 2016 12:48

Vikingu kuģis 'Indriķis' sāk atpūtas braucienus pa Daugavu (+foto)

Vikingu kuģis 'Indriķis' sāk atpūtas braucienus pa Daugavu (+foto) Foto: Sintija Sīmane

Kopš augusta sākuma regulārus atpūtas izbraucienus pa Daugavu Rīgā uzsācis Latvijā būvētais vikingu buru kuģis Indriķis, dodot ikvienam iespēju kaut uz brīdi izjust vikingu laika skarbo šarmu. Tam nav nedz kajīšu, nedz nojumes.

Indriķis ir grezns, elegants un saskanīgi iederas Rīgas panorāmā. Tas ir bagātīgi dekorēts ar kokgriezumiem, kuros attēlotas mitoloģiskas būtnes un augu valsts. Kuģa priekšgalu rotā ornamentēta čūskas galva, kura savu asti aizloka līdz pat kuģa pakaļgalam.

Darināts kā samazināta pasaulē slavenākā un senākā 9. gadsimtā būvētā Osas kalna vikingu kuģa (Osebergskipet, Oseberg ship) replika. Tolaik Osebergship izmantots gan kā karaļa svītas reprezentatīvais transportlīdzeklis, gan uzbrukumos, gan arī kara zirgu pārvadāšanai. Saskaņā ar leģendu tajā ir bijusi apglabāta ķēniņiene Ōsa.

Indriķa garums ir 14.85 metri, platums 3.65 metri, augstums 3.6 metri. Tam ir divi masti - viens 9, otrs - 6 metru garš, lai varētu kuģot zem tiltiem. Solus uz tā ir aizstājušas koka lādes. Tas ir aprīkots ar 31 ZS motoru, kura uzstādīšanai bija nepieciešams apmēram mēnesis. Kuģim ir laba peldspēja, noturība un stabilitāte. 

Un, kā uz vikingu kuģa pienākas, tajā ir ierīkotas vietas airētājiem, kopā desmit pāriem.

Foto: Sintija Sīmane

Viss izdevies, kā iecerēts

Simbolisks sezonas atklāšanas pasākums notika 5. augustā, uz kuru Indriķis ieradās tā būvētāja, daiļamatu meistara Jura Zīles vadībā. Pēcāk viņš to nodeva kuģa tagadējā apsaimniekotāja Normunda Jēruma rokās, kurš ar Indriķi izvizināja arī uz pasākumu ieradušos viesus.

Lielākais prieks meistaram ir par to, ka Indriķis ir palicis Latvijā. Kā atzīst J. Zīle, sākumā bijusi iecere to pārdot, bet tad viņš esot saticis Normundu. Tālāk lietas jau nokārtojušās tā, ka Indriķi izdevies atstāt Latvijā. Process, lai nokārtotu visas atļaujas un dokumentus ir ildzis gandrīz gadu.

“Prieks ir liels, ka viss ir izdevies,” pacilāts, bet lakonisks ir Zīle.

“Pamēģināju. Viss ir labi. Motors strādā. Viss ir izdevies tā, kā bija domāts.”

Indriķis ir meistara sirdsdarbs, kam veltīti četri intensīva darba gadi un daudzas garas darba stundas. Tāpat tā būvēšanā ziedota krietna daļa no ģimenes budžeta. Liels atsvars ir bijis pašu mežā audzētais pamat izejmateriāls. Kuģa korpuss, brangas un apšuvums ir no ozola koka, bet klājs no priedes koka.

Viss - sākot no materiālu sagatavošanas līdz rasējumam, kā arī kokgriezumi, līdz gatavam kuģim ir meistara Zīles roku darbs. Rasējumus viņš ir sagatavojis pēc Oslo muzejā pieejamajiem zīmējumiem un seniem vikingu darba aprakstiem.

Vārdu kuģim J. Zīle ir devis par godu savam vecvectēvam Indriķim, kurš bija pirmo divu latviešu dziesmu svētku virsdiriģents.

Pirmo reizi plašākai publikai Indriķis tika parādīts 2015. gada sākumā. Pēc tam, līdz šai vasarai tas mājvietu rada Daugavas muzejā Doles salā.

Indriķis ir otrais Zīles darinātais vikingu kuģis. Pirmo vikingu kuģi Osa meistars uzbūvēja pirms  septiņiem gadiem pēc sava kādreizējā darba devēja pasūtījuma, un tas kuģo Norvēģijas ūdeņos.

***

Kā pastāstīja N. Jērums, Indriķis galvenokārt kursēs pa Daugavu Rīgas centrā. Viena brauciena ilgums būs apmēram 45 līdz 60 minūtes. Kuģis aties no piestātnes blakām Akmens tiltam Daugavas labajā krastā (pie 11. novembra krastmalas, iepretim Grēcinieku ielai).

Kuģi apsaimnieko biedrība Latviešu karavīrs.

 

 

31 komentāri

 • innorgo Saturday, 09 October 2021 14:03 innorgo

  http://prednisonebuyon.com/ - Prednisone

 • where can i buy prednisone for dogs Wednesday, 06 October 2021 01:49 where can i buy prednisone for dogs

  Fairness

 • Avoicerve Saturday, 02 October 2021 18:46 Avoicerve

  gabapentin for dogs dosage

 • prearemia Saturday, 02 October 2021 09:08 prearemia

  order prednisone from canada

 • MigEstith Saturday, 02 October 2021 01:30 MigEstith

  https://buyneurontine.com/ - gabapentin controlled substance

 • dosage of neurontine Friday, 01 October 2021 06:08 dosage of neurontine

  Buy Generic Propecia United States

SEKO MUMS

AKTUĀLĀ LAIKA PROGNOZE